LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët evropianë, Berisha: Do u tregojmë betejat me Ramën. Vuçiç: Do marr pjesë

• Pak orë përpara se të nisë punimet samiti i Bashkimit Evropian me liderët e Ballkanit Perëndimor, kryedemokrati Sali Berisha iu bëri thirrje të jenë të kujdesshëm. • Berisha tha se liderët duhet të kontrollojnë xhepat pasi të takojnë Ramën, të cilin e përshkroi një "Noriegë' me atlete te kuqe Adidas dhe "hajdut". •  Berisha tha se Rama është "kryeministri hajdut i Shqipërisë" ndërsa samiti është mbështetje për demokratët. • Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka konfirmuar pjesëmarrjen e tij në samit ditën e sotme, duke u shprehur se mospreznca e tij do t'i sillte shumë dëme Serbisë.

19 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Çfarë po ndodh?! Pesë ish-anëtarë të MEK hyjnë në grevë urie në Karreç (EMRAT)

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Iraniani në grevë urie

TIRANË- Pesë iranianë, ish-anëtarë të MEK, kanë hyrë në grevë urie në Karreç. Ata janë mbyllur në Karrec më 11 nëntor, ndërsa sot kanë nisur grevën e urisë. Këta persona pretendojnë se Policia i ka mbyllur pa të drejtë, por nuk dihet ende se çfarë kërkesash kanë.

Sipas të dhënave bëhet e ditur se iranianët gëzojnë leje qëndrimi të rregullt, ndërkohë Fax Web ka mundur të sigurojë disa foto nga ambienti ku ata po zhvillojnë grevën.

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët

Fax Web ka mësuar emrat e tyre, ndërsa ato janë:

-Hassan Heyrani
-Gholamreza Shekari
-Mehdi Soleimani
-Hassan Shahbazi
-Ali Hajari

Këta pesë persona kanë ardhur në Shqipëri si pjesë e iranianëve të Manzës, por më pas janë ndarë sepse duan të vazhdojnë jetën normale. Pas kësaj, Policia i ka ka thirrur në Laprakë dhe më pas i ka vendosur në Karreç, qendra për emigrantët e paligjshëm./FAX

1 MUAJ ME PARE

“NOVOSTI” me akuza: Berisha dhe ekstremistët shqiptarë po përgatisin protesta të mëdha kundër Vuçiçit

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët

TIRANË- Mediat serbe shprehin shqetësimin e tyre lidhur me presidentin Aleksandër Vuçiç. "Novosti" e ka problemin me kryetarin e Partisë Demokratike, Sali Berisha dhe tubimin e organizuar prej tij. Sipas medias serbe, rrethet ekstremiste në Shqipëri po përgatisin demonstrata të mëdha kundër presidentit serb Aleksandar Vuçiç, i cili nesër vjen në Tiranë për Samitin e Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor.

"Sipas informacioneve tona, Berisha dhe qarqet nacionaliste të mbështetura nga ekstremistët nga Kosova po planifikojnë një tubim masiv në mesditë në rrugët qendrore të qytetit për të shprehur pakënaqësinë e tyre për faktin se kreu i shtetit tonë do shkojë në Shqipëri.

Synimi është të shkaktohen incidente, por edhe t'i dërgohet mesazh mysafirit nga Beogradi se nuk është i mirëpritur, sepse këto qarqe në Shqipëri e shohin Vuçiçin si trurin e Ballkanit të Hapur, që sipas tyre është sinonim i ekonomisë dhe supremacinë politike të vendit tonë në të gjithë rajonin,"-shkruajnë mediat serbe. 

Madje risjellin faktin se kjo nuk është hera e parë që Berisha organizon protesta kundër ardhjes së Vuçiç në Tiranë, duke përmendur edhe rastin e vitit në 2020, kur dolën kundër nismës së "Open Ballkan". Por pavarësisht tyre, Berisha pretendon se nesër do të dalin kundër kryeministrit Edi Rama. 

1 MUAJ ME PARE

Gjukanoviç udhëton në Tiranë për Samitin e Bashkimit Evropian – Ballkanit Perëndimor

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Gjukanovic

MAL I ZI- Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, do të udhëtojë nesër për në Tiranë, ku me ftesë të Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, do të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian - Ballkani Perëndimor.

Kështu ka bërë të ditur Shërbimi Informativ i Presidentit të Malit të Zi ku thuhej se gjatë Samitit, i cili mbahet për herë të parë në rajon, si sinjal i angazhimit të shtuar të BE-së, Gjukanoviç do të ketë më shumë takime bilaterale.

Samitit në Tiranë i paraprin një ceremoni e nënshkrimit të deklaratës për roaming ndërmjet BE-së dhe operatorëve rajonalë të telekomunikacionit, në prani të kreut të ZB-së, Presidentit Michel, Presidentit të KE Von der Leyen dhe Sekretarit të Përgjithshëm të RCC-së", përfundojnë ata në deklaratë.

1 MUAJ ME PARE

Kancelari austriak para Samitit të BE në Tiranë: Po dërgojmë një sinjal të fortë afrimi me rajonin

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Karl Nehamer

AUSTRI- Kancelari austriak Karl Nehamer, një ditë para Samitit BE-Ballkani Perëndimor që do të mbahet në Tiranë, u shpreh se vetë fakti që po mbahet për herë të parë në rajon tregon një sinjal të fortë afrimi.

Sipas Tanujug, Nehamer, i cili do të jetë pjesë e Samitit, shprehu shpresën se gjatë këtij muaji do të dërgohet një sinjal shtesë i fortë me dhënien e statusit kandidat Bosnje-Hercegovinës.

“Afrimi dhe lidhja e ngushtë me vendet e Ballkanit Perëndimor është historikisht domethënëse për Austrinë. Është gjithashtu e rëndësishme për sigurinë e të gjithë Evropës. Sidomos në luftën kundër migracionit të paligjshëm dhe krimit të organizuar, ne duhet të forcojmë më tej bashkëpunimin tonë”, tha ai.

E gjitha, gati për nesër pasi aktiviteti nis në orën 10:15, me mbërritjen e delegacioneve dhe pritjen zyrtare. Në orën 11:45 është planifikuar fotoja zyrtare. Në 12:15 programi vijon me seancën plenare dhe drekën e punës dhe në orën 14:30 me konferencën për shtyp. Samiti do të zhvillohet në kushte të rrepta sigurie, ndërsa deri më tani është lajmëruar se protestuesit nuk do të lejohen brenda perimetrit të sigurisë së Samitit.

1 MUAJ ME PARE

Samiti i 6 dhjetorit në Tiranë, presidenti rumun Klaus Iohannis mbërrin në Tiranë

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Klaus Iohannis

TIRANË- Presidenti i Rumanisë Klaus Iohannis ka mbërritur pak minuta më parë në Tiranë ku pritet që nesër të marrë pjesë në Samitit  Bashkimi Evropian – Ballkani Perëndimor.

Sipas njoftimit të zyrës për shtyp të presidencës rumune, thuhet se Iohannis do të ketë takime të niveleve të larta të cilat shihen si një mundësi për të përsëritur angazhimet e përbashkëta me BE.

“Takimi i nivelit të lartë do të jetë një mundësi e re për të përsëritur angazhimet e ndërsjella midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor për procesin e integrimit evropian, si dhe avancimin e bashkëpunimit politik në kuadër të menaxhimit të pasojave të luftës në Ukrainë. Pjesëmarrës në takimin e samitit do të jenë edhe zyrtarë të institucioneve financiare ndërkombëtare”, thuhet në njoftim.

Iohannis do të paraqesë qëndrimin e Rumanisë për mbështetjen e avancimit të procesit të zgjerimit të Bashkimit Evropian bazuar në meritat e kandidatëve.

1 MUAJ ME PARE

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, mbërrin në Tiranë presidentja Vjosa Osmani, e pret ministrja Spiropali

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Elisa Spiropali dhe Vjosa Osmani

TIRANË- Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka pritur mbrëmjen e sotme presidentën e Kosovës, Vjosa Osmanin. Kjo e fundit ka mbërritur në Tiranë për të përfaqësuar Kosovën në samitin e nesërm mes liderëve të Bashkimit Europian dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor. 

"Në kuadër të Samitit BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë, mirëprita sonte Presidenten e Republikës së Kosovës, Znj.Vjosa Osmani,"-shkruan Spiropali në postimin e saj, ndërsa ka ndarë edhe poza nga takimi me kolegen e saj. 

POSTIMI I PLOTË:

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Elisa Spiropali (@elisa.spiropali)

E gjitha, gati për nesër pasi aktiviteti nis në orën 10:15, me mbërritjen e delegacioneve dhe pritjen zyrtare. Në orën 11:45 është planifikuar fotoja zyrtare. Në 12:15 programi vijon me seancën plenare dhe drekën e punës dhe në orën 14:30 me konferencën për shtyp. Temat kryesore të diskutimit do të jenë pasojat e agresionit rus kundër Ukrainës, intensifikimi i angazhimit politik, përforcimi i sigurisë dhe ndërtimi i qëndrueshmërisë ndaj ndërhyrjeve të huaja dhe adresimi i sfidave të paraqitura nga migrimi, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar.

1 MUAJ ME PARE

Samiti i BE në Tiranë/ Thuajse gati Pallati i Kongreseve, tapeta të kuq dhe motive sixhadesh në logo, montohet edhe fonia

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Pamje nga përgatitjet

TIRANË- Pallati i Kongreseve po bëhet gati për të pritur që do zhvillohet nesër në Samitin mes Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor që do të zhvillohet në Shqipëri. Pastrimet e fundit po bëhen tek Pallati i Kongreseve, ndërsa ambientet e brendshme janë mbushur me "booths" nga ky liderët europiane do të japin prononcimet e tyre për mediat shqiptare dhe të huaja. Po ashtu, ka edhe stenda dhe podiume, të gjitha të dekoruara me motivet e sixhadeve, ashtu si edhe në logon kryesore të samitit. 

Ndërkohë që jashtë, po pastrohet, është bërë gati tapeti i kuq për t'u shtruar; fonia po bëhet gati; ndërkohë që nuk mungojnë njerëzit e ndarë në grupe që delegojnë punën tek të gjithë punjësit që gjithçka të jetë gati për nesër. Në podiumet e ngritura sot, nesër do të diskutohet lidhur me pasojat e agresionit rus kundër Ukrainës, intensifikimi i angazhimit politik, përforcimi i sigurisë dhe ndërtimi i qëndrueshmërisë ndaj ndërhyrjeve të huaja dhe adresimi i sfidave të paraqitura nga migrimi, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar.

E gjitha, gati për nëser pasi aktiviteti nis në orën 10:15, me mbërritjen e delegacioneve dhe pritjen zyrtare. Në orën 11:45 është planifikuar fotoja zyrtare. Në 12:15 programi vijon me seancën plenare dhe drekën e punës dhe në orën 14:30 me konferencën për shtyp. Samiti do të zhvillohet në kushte të rrepta sigurie, ndërsa deri më tani është lajmëruar se protestuesit nuk do të lejohen brenda perimetrit të sigurisë së Samitit.

1 MUAJ ME PARE

FOTOLAJM- Nis bllokimi i rrugëve dhe mbyllja e bizneseve tek "zona e kuqe", shtyllat e tensionit lyhen me graso tek Kryeministria

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Shtylla me graso

TIRANË- Një ditë para nisjes së samitit të Bashkimit Europian që do të mbahet në Tiranë, përveç "zbukurimeve" po aplikohen edhe masat e sigurisë. Në rast se protesta lejohet të zhvillohet edhe në Bulevard, janë lyer me graso të gjitha shtyllat pranë godinës së Kryeministrisë, ndërsa kudo ka punonjës së Policisë së Shtetit, të Gardës së Republikës dhe ekspertë të huaj të sigurisë që po orinetojnë punën në terren. Po ashtu janë mbyllur edhe bizneset, pasi në këto zona do jetë e pamundur kalimi normal. 

E gjitha, gati për nesër pasi aktiviteti nis në orën 10:15, me mbërritjen e delegacioneve dhe pritjen zyrtare. Në orën 11:45 është planifikuar fotoja zyrtare. Në 12:15 programi vijon me seancën plenare dhe drekën e punës dhe në orën 14:30 me konferencën për shtyp.

Temat kryesore të diskutimit do të jenë pasojat e agresionit rus kundër Ukrainës, intensifikimi i angazhimit politik, përforcimi i sigurisë dhe ndërtimi i qëndrueshmërisë ndaj ndërhyrjeve të huaja dhe adresimi i sfidave të paraqitura nga migrimi, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar. E gjitha do të zhvillohet në kushte të rrepta sigurie, ndërsa deri më tani është lajmëruar se protestuesit nuk do të lejohen brenda perimetrit të sigurisë së Samitit.

1 MUAJ ME PARE

FOTOLAJM- Samiti i BE kthen Tiranën kuq e blu, gati të presë Europën/ "PËRFAQËSUES" shqiptarë Ismail Kadare dhe Josuf Vrioni

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Foto ilustruese

TIRANË- Po priten liderët e vendeve të Bashkimit Europian në Tiranë. Bulevardi 'Dëshmorët e Kombit' është dekoruar me flamuj kuqezi dhe të BE-së, që lidhen në mes në formë fjongoje. Por jo vetëm kaq. Në të dyja anët e rrugës ishin vendosur foto të personaliteteve të njohura, për Shqipërinë Ismail Kadare dhe Josuf Vrioni. Ndërsa nga ana tjetër ishin vendosur fotot e liderëve të huaj, që kanë shkuar histori: Helmut Kohl, Jean Monnet, Charles de Gaulle, Altiero Spinelli.

E gjitha, gati për nesër pasi aktiviteti nis në orën 10:15, me mbërritjen e delegacioneve dhe pritjen zyrtare. Në orën 11:45 është planifikuar fotoja zyrtare. Në 12:15 programi vijon me seancën plenare dhe drekën e punës dhe në orën 14:30 me konferencën për shtyp.

Temat kryesore të diskutimit do të jenë pasojat e agresionit rus kundër Ukrainës, intensifikimi i angazhimit politik, përforcimi i sigurisë dhe ndërtimi i qëndrueshmërisë ndaj ndërhyrjeve të huaja dhe adresimi i sfidave të paraqitura nga migrimi, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar. E gjitha do të zhvillohet në kushte të rrepta sigurie, ndërsa deri më tani është lajmëruar se protestuesit nuk do të lejohen brenda perimetrit të sigurisë së Samitit.

1 MUAJ ME PARE

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Ambasadorja e BE: Tirana është pothuajse gati

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Ambasadorja

TIRANË- Ambasadorja e BE-së, Christiane Hohmann ka bërë të ditur se Tirana është pothuajse gati të mirëpresë krerët e BE-së në samitin historik. Kryediplomatja u shpreh se ky samit është një mundësi për të rikonfirmuar rëndësinë kyçe të partneritetit strategjik mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. 

“#Tirana është pothuajse gati për Samitin #BE - #BallkaniPerëndimor, i pari që do të zhvillohet në rajon. Kjo është një mundësi për të rikonfirmuar rëndësinë kyçe të partneritetit strategjik midis BE dhe Ballkanit Perëndimor, një rajon me një perspektivë të qartë të BE.”-shkruan Hohmann.

1 MUAJ ME PARE

SAMITI- Përgatitjet e fundit/ Nis larja me presion e pllakave, fotot e Churchill, Merkel e Kadaresë në Bulevard

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Punetori

TIRANË- Pak orë na ndajnë nga startimi i samitit të Bashkimit Europian me Ballkanin Perëndimor në kryeqytet. Duket se orët e fundit, Qeveria shqiptare ia ka kushtuar pastrimit me themel, për t’u shfaqur sa më “europianë” para krerëve të shteteve të Bashkimit Europian.

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët

Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” ku do të kalojnë krerët e shteteve europiane është dekoruar me flamuj dhe fotot e emrave të shquar të vendeve europiane ndër vite. Në foto shihet se në bulevardin 'Dëshmorët e Kombit' janë vendosur foto të disa liderëve dhe figurave që kanë shënjuar historinë e Europës nga ëinston Churchill deri te Angela Merkel, por nuk mungojnë as figurat shqiptare si shkrimtari Ismail Kadare.

 Po ashtu, siç shihet në fotot më poshtë, është 'urdhëruar' që të ketë larje me presion të pllakave para pallatit të Kongreseve.

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët

Duke nisur që sot, më 5 dhjetor do të bllokohen në mënyrë të pjesshme disa akse rrugore. Bllokimi i akseve është pjesë e protokollit të sigurisë dhe masave të marra nga Policia e Shtetit, një ditë para Samitit BE-Ballkani Perëndimor që do të mbahet në Tiranë. Nesër Tirana do të ‘blindohet’ e gjitha, madje kalimi pranë perimetrit të sigurisë tek “Air Albania” do të bëhet vetëm me kartë identiteti.

1 MUAJ ME PARE

Samiti/ Efektivja: Nesër nis bllokimi i rrugëve në Tiranë, do ketë transport publik

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Olta Lami

TIRANË- Nesër kryeqyteti është në paralizë. Rrugët do të jenë të bllokuara për shkak të samitit të liderëve të BE-së që do të vijnë në Tiranë. Efektivja Lami ka shpjeguar mundësitë e lëvizjes së qytetarëve kur hyjnë në fuqi kufizimet

Për mbarëvajtjen e samitit të Bashkimit Evropian me Ballkanin perëndimor, policia e kryeqytetit ka njoftuar bllokimin e disa akseve rrugore. 

“Do fillojë bllokimi në 7:00 të mëngjesit, ndërsa për rrugët urbane në 8 të mëngjesit. Aksi kryesor që do bllokohet janë ato ku do bëhet lëvizja e delegacioneve nga Rinasi në Qafë Kashar dhe anasjelltas. Nga pjesa e Qafë Kasharit deri në ish-sheshin Shqiponja të dyja krahët e autostradës, i gjithë segmenti i Unazës së madhe, nga ish-sheshi Shqiponja deri tek rrethrrotullimi i Sanatoriumit dhe më pas Rruga e Elbasanit nga rrethrrotullimi i Sanatoriumit deri tek Ura e Elbasanit”, ka thënë Lami.

Një njoftim me rëndësi policia ka për qytetarët që kanë destinacion Rinasin.

“Qytetarët që do vijnë nga Veriu mund të bëjnë rrugëkalimin si gjithmonë, nuk ka asnjë bllokim nga Fushë-Preza në drejtim të Rinasit. Ata që vijnë nga Durrësi, do i duhet të devijojnë në Vorë, në rrugën e vjetër të Fushë-Krujës e cila përsëri të çon në Fushë-Prezë e më pas në Rinas. Ndërsa qytetarët që vijnë nga juglindja, në pjesën e Elbasanit do të kthehen në Unazën lindore tek rrethrrotullimi i TEG duke dalë kështu në Paskuqan, në Kamëz dhe në kryqëzimin e Valijasit do të marrin për në Rinas”, ka thënë Lami.

Efektivja e policisë gjithashtu shpjegon edhe lëvizjen e mjeteve të transportit publik.

“Përsa i përket mjeteve të transportit publik sigurisht që nesër do të funksionojnë, por do të ketë devijime aty ku është e kufizuar lëvizja për këto mjete”, ka thënë Lami.

Për sa i përket banorëve që janë rezidentë brenda perimetrit të sigurisë, do të mund të dalin duke u shoqëruar nga efektivë policie, ndërsa do të mund të kalojnë sërish vetëm pas përfundimit të samitit.

AKSET QE BLLOKOHEN

Rruga “Rinas – Qafë Kashar” dhe anasjelltas

Autostrada “Tiranë- Vorë” dhe anasjelltas

Unaza e Madhe, nga ish-sheshi “Shqiponja”, deri te rrethi i Sanatoriumit, dhe anasjelltas

Rruga e Elbasanit nga rrethi i Sanatoriumit deri tek ura e Elbasanit dhe anasjelltas

AKSET QE LIDHEN ME RRUGEN E ELBASANIT TE BLLOKUARA

Papa Gjon Pali II

Dervish Hima

Asim Zeneli

Themistokli Gërmenji

Ismail Qemali

Mustafa Matohiti

Jul Variboba

Faik Konica

Fatmir Haxhiu

Gjeneral Nikols

Rruga e Atjonit

Sheh Ahmet Pazar

Ibrahim Rugova

Ukraina e lirë

Lek Dukagjini

1 MUAJ ME PARE

"Më rrëmbyen emocionet", Vuçiç ndryshon mendje, do të marrë pjesë në Samitin e BE-së në Tiranë: Do jetë në dëmin tonë nëse nuk shkoj

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Aleksander Vuçiç

SERBI- Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka konfirmuar pjesëmarrjen në samitin e BE-së në Tiranë. Ai tha se ka diskutuar me të gjithë bashkëpunëtorët me Ana Brnabiç, si dhe përfaqësues të disa shteteve për pjesëmarrjen e tij. Pasi kishte deklaruar se nuk do të merrte pjesë, ai shpjegoi se nuk e ka problem pjesëmarrjen dhe se thjeshtë ishte i pushtuar nga emocionet për shkak të krizave që po prodhohen prej disa muajsh në vend. Vuçiç shpreson që të ketë ndonjë përfitim nga qëndrimi i tij në Tiranë, ndërsa shtoi se nëse nuk do të merrte pjesë do të kishte një dëm të madh për vendin e tij.

"Nuk jam i sigurt, por do të ketë patjetër përfitime të shkosh në Tiranë. Sigurisht që do të kishte dëm nëse nuk shkoja në samitin BE-Ballkani Perëndimor. Ndoshta do të tregoja që kotësia ime është më e fortë dhe më e madhe, por sigurisht që do të ishte një dëm i madh për vendin, për tërheqjen e investimeve dhe gjithçka tjetër. Në këtë mënyrë, pavarësisht se tema është Ballkani Perëndimor dhe 20 prej tyre do të fillojnë të flasin për sanksionet ndaj Rusisë dhe problemin e Kosovës në mënyrë joadekuate. Ndoshta kolegët e mi kanë të drejtë kur thonë se është më mirë të dëgjosh të paktën një përgjigje sesa të mos dëgjosh asgjë. Pra, unë do të shkoj atje nesër," tha Vuçiç.

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç në 1 dhjetor anuloi vizitën e tij në Tiranë për samitin e 6 dhjetor kur në kryeqytetin shqiptar mblidhen krerët e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. Vendimi i Vuçiç për të bojkotuar samitin, u bë i ditur pas vendimit të kryeministrit Albin Kurti për të emëruar Nenad Rashiç si ministër në qeverinë e Kosovës. Ky reagim i Vuçiç ka ardhur pasi Rashiç i cili është edhe kryetar i Partisë Demokrateike Progresiste, nuk gëzonte as 0.2% të mbështetjes nga serbët e Kosovës. Ndërkohë që Rama ditën e djeshme gjatë një konference theksoi se Vuçiç do të marrë pjesë në samitin që do të mbahet në Tiranë.

1 MUAJ ME PARE

Samiti i BE, Këshilli Evropian publikon AXHENDËN zyrtare dhe temat e diskutimit

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Flamujt

TIRANË- Nesër nis punimet samiti i Bashkimit Evropian me liderët e Ballkanit Perëndimor në kryeqytet. Të gjitha vendet anëtare të BE-27 dhe partnerët e Ballkanit Perëndimor janë ftuar në samit. Deri më tani kanë konfirmuar pjesmarrjen vetëm 14 vende. 

Këshilli i Bashkimit Europian ka ndarë pikat kryesore të rendit të ditës, pak orë para mbërritjes së liderëve në Shqipëri.

Temat kryesore të diskutimit do të jenë:

-Do trajtohen pasojat e agresionit rus kundër Ukrainës

-Intensifikimi i angazhimit politik dhe politik

-Përforcimi i sigurisë dhe ndërtimi i qëndrueshmërisë ndaj ndërhyrjeve të huaja duke adresuar sfidat e paraqitura nga migrimi, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar.

-Liderët pritet të lëshojnë një deklaratë në fund të samitit.

-Lufta e Rusisë kundër Ukrainës

-Udhëheqësit do të diskutojnë bashkëpunimin përballë sfidave të përbashkëta që rrjedhin nga agresioni i Rusisë kundër Ukrainës.

-Ata do të shikojnë më konkretisht se si të trajtohen efektet e tij negative në energjinë dhe sigurinë ushqimore në Ballkanin Perëndimor.

-Përgjigja e BE-së ndaj pushtimit rus të Ukrainës (informacion në sfond)

-Siguria e ushqimit dhe përballueshmëria (informacion në sfond)

-Angazhimi politik dhe politik

-Udhëheqësit e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor do të diskutojnë mënyrat e thellimit të angazhimit politik dhe politik, me një fokus të veçantë te të rinjtë .

-Ata gjithashtu do të bëjnë vlerësimin e progresit të bërë:

-drejt integrimit të Ballkanit Perëndimor me tregun e brendshëm të BE-së
-për modernizimin e sistemeve të tyre të pagesave në përputhje me standardet e BE-së në fushën dixhitale
-në zbatimin e korsive të gjelbra BE-Ballkani Perëndimor , një nismë për të lehtësuar logjistikën ndërkufitare dhe rrjedhën e vazhdueshme të mallrave

-Siguria dhe qëndrueshmëria ndaj ndërhyrjeve të huaja.

-Samiti do të jetë një mundësi për të diskutuar veprimet e koordinuara për çështjet e sigurisë dhe mbrojtjes , të -cilat janë bërë edhe më të rëndësishme në kontekstin e agresionit rus kundër Ukrainës.

PROGRAMI- DATA 6 DHJETOR 2022

10:15- Mbërritjet dhe mirëpritja zyrtare

11:00 -Shkëmbim pikëpamjesh

11:45 -Foto familjare

12:15 -Seancë plenare dhe drekë pune

14:30- Konference per shtyp

Në Tiranë do të mbërrijnë që prej pasdites së sotme, krerët e 27 vendeve anëtare. Vetëm liderët e Serbisë nuk kanë konfirmuar deri më tani mbërritjen në Tiranë. Për shkak të Samitit, Tirana do të jetë e blinduar duke qenë se në të njëjtën datë Partia Demokratike ka paralajmëruar dhe protestë.

1 MUAJ ME PARE

Nesër Samiti i BE, Berisha: Mbështetje për demokratët, u tregojmë liderëve që jemi në betejë me 'the prime thief of Albania'

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Sali Berisha

TIRANË- Krydemokrati Sali Berisha është shprehur se Samiti që pritet të mbahet nesër në Tiranë mes liderëve evropianë dhe atyre të Ballkanit Perëndimor është në mbështetje të demokratëve. Në fjalën e tij për mediat, Berisha tha se shqiptarët do tu tregojnë liderëve evropianë se po përballen me 'the prime thief of Albania' (grabitësin më të madh në Shqipëri), referuar kryeministrit Edi Rama. 

Fjala e Berishës: 

Në aktin e mbështetjes më të madhe të vlerave europiane, ky samit përbën mbështetjen më të fuqishme për PD dhe popullin opozitar, për faktin e vetme se kjo parti pas përmbysjes së diktaturës ourelliane, baballarëve të Edi Ramës, aktualisht e shndërruar në një parti droge dhe krimi, partia e tij e kam fjalën. Vendosi në Shqipëri rendin e ri demokratk, të bazuar në vlerat europiane. Është kjo parti, e cila në tri dekada qendroi lokomotivë e vërtetë  e proceseve e integrimit të Shqipërisë në BE dhe në NATO. Samiti është një mbështetje e madhe për demokratët shqiptarë, sepse kur kjo ishte në qeveri, e cila firmosi marrëveshjen e stabilizim asociomit, e cila liberalizoi vizat me sukses në reformat e saj. Mori rekomandimin për statusin e vendit kandidat. Në këtë aspekt në historinë e kësaj force politike, samiti i nesërm përbën mbështetjen më të madhe për aspiratat, idealet demokratike të saj.

Por, nesër ne, populli opozitar, do të mbushë rrugët dhe sheshet e Tiranës në një shenjë proteste. Në një protestë të fuqishme, pikërisht në mbrojtje të vlerave europiane tmerrësisht të rrezikuara dhe të të kërcënuara nga Edi Rama dhe regjimi i tij. Çdo shqiptar që e do këtë vend, që e do lirinë, dinjitetin njerëzor, të ardhmen e tij dhe të fëmijëve të tij në liri, dhe që beson se kushti i të gjitha kushteve është vota, bashkohet nesër në shesh me ne për t’i dëshmuar lidershipit europian se ne jemi në një betejë me armikun e egër të votës së shqiptarëve, Edi Rama. Për t’i dëshmuar lidershipi europian se njeriu që qendron si përfaqësuesi i Shqipërisë në atë samit e ka pushteitn dhe karrigen të ngritur mbi dhunimin e votës së shqiptarëve. E ka pushtetin dhe karrigen të ngritur mbi drogën, trafiqet, mbi narko-shtetin që ka ndërtuar në Shqipëri. E ka pushtetin dhe karrigen e tij të ngritur mbi vjedhjet e mëdha, të paimagjinueshme për një vend europian që u bën qytetarëve shqiptarë. Është e vërtetë që ai aty ulet si Kryeministri i Shqipërisë, por është e vërtetë se ai ulet si kryehajduti i Shqipërisë, gjithashtu.

The Prime Thief of Albania / Hajduti i Parë i Shqipërisë, do të jetë Edi Rama në atë samit. Kjo është e vërteta. Në praninë tuaj të dashur qytetarë dhe qytetare, në bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’, ju pra i dilni zot në mënyrën më të vendosur këtij vendi dhe këtij kombi në rrezik ekzistencial. Ne jemi në një fatkeqësi të madhe. Me një person si ky në karrigen e kryeministrit. Të paktën t’ia përcjellim këtë shqetësim mbarë opinionit publik evropian dhe botëror. Nesër është dita e qytetarëve që aspirojnë për liri, dinjitet dhe transparencë. Është dita e shqiptarëve që besojnë se Shqipëria është një tokë e bekuar, që me mirësitë dhe rezervat e saj, mund të begatojë kombin. Me kushtin e vetëm, të ketë një qeverisje demokratike. Me kushtin e vetëm të ketë një qeveri të palidhur me krimin, siç është qeveria e Edi Ramës.

1 MUAJ ME PARE

Olaf Scholz një ditë para Samitit në Tiranë: Pika e kthesës globale, si të shmangim një luftë të re të ftohtë në një epokë multipolare

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Olaf Scholz

Nga Olaf Scholz

Bota po përjeton një pikë kthese. Lufta e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës shënon fundin e një epoke. Fuqitë e reja janë shfaqur ose janë rishfaqur, duke përfshirë një Kinë të fortë ekonomikisht, me besim politik. Në këtë botë të re shumëpolare, vende dhe modele të ndryshme qeverisje konkurrojnë për pushtet dhe ndikim.

Pika e kthesës shkon përtej luftës në Ukrainë dhe çështjes së sigurisë evropiane. Pyetja kryesore është: Si mundemi ne si evropianë, si Bashkimi Evropian, të mbijetojmë si aktorë të pavarur në një botë gjithnjë e më shumëpolare?

Gjermania dhe Evropa mund të kontribuojnë në mbrojtjen e rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla pa adoptuar në të njëjtën kohë pozicionin fatalist se bota në mënyrë të pashmangshme do të ndahet sërish në blloqe konkurruese. Duke pasur parasysh historinë e tij, vendi im ka një përgjegjësi të veçantë për të luftuar forcat e fashizmit, autoritarizmit dhe imperializmit. Në të njëjtën kohë, duke përjetuar ndarjen e vendit tonë në rrjedhën e konkurrencës ideologjike dhe gjeopolitike, jemi veçanërisht të vetëdijshëm për rreziqet e një Lufte të re të Ftohtë.

Për pjesën më të madhe të botës, tre dekadat që nga rënia e Perdes së Hekurt kanë qenë një paqe dhe prosperitet relative. Përparimet teknologjike kanë çuar në nivele të paprecedentë të lidhjes dhe bashkëpunimit. Më shumë se një miliard qytetarë kanë gjetur rrugën e tyre për të dalë nga varfëria përmes rritjes së tregtisë ndërkombëtare, vlerës globale dhe zinxhirëve të prodhimit, dhe një shkëmbimi të paprecedentë të njerëzve dhe njohurive përtej kufijve. Megjithatë, mbi të gjitha, qytetarët e guximshëm e kanë çliruar veten nga diktatura dhe sundimi njëpartiak në të gjithë botën. Kërkimi i tyre për liri, dinjitet dhe demokraci ndryshoi rrjedhën e historisë. Dy luftëra shkatërruese botërore dhe vuajtje të pamasë - të shkaktuara në një masë të madhe nga vendi im - u pasuan nga më shumë se katër dekada tensioni dhe konfrontimi nën hijen e asgjësimit të mundshëm bërthamor. Por në vitet 1990, dukej sikur një rend botëror më elastik më në fund kishte pushtuar.

Gjermanët në veçanti mund ta konsideronin veten me fat. Në nëntor 1989, qytetarët trima të RDGJ-së rrëzuan Murin e Berlinit. Vendi u ribashkua vetëm njëmbëdhjetë muaj më vonë – falë politikanëve largpamës dhe mbështetjes së partnerëve në Lindje dhe Perëndim. Në fund të fundit, ajo që i përket së bashku ishte në gjendje të rritej së bashku, siç tha ish-kancelari Willy Brandt menjëherë pas rënies së Murit.

Këto fjalë nuk vlejnë kurrë vetëm për Gjermaninë, por edhe për Evropën në tërësi. Ish anëtarët e Paktit të Varshavës zgjodhën të bëhen aleatë brenda Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) dhe t'i bashkohen BE-së. Një Evropë që, sipas fjalëve të presidentit të atëhershëm të SHBA-së, Xhorxh Bush, ishte "e bashkuar dhe e lirë", nuk dukej më një shpresë e pabazë. Në këtë epokë të re, dukej e mundur që Rusia mund të bëhej një partner i Perëndimit në vend që të ishte një kundërshtar si Bashkimi Sovjetik. Si rezultat, shumica e vendeve evropiane pakësuan ushtritë e tyre dhe ulën buxhetet e tyre të mbrojtjes. Për Gjermaninë, logjika dukej e thjeshtë: Pse të mbajmë një forcë të madhe prej rreth 500,000 ushtarësh kur të gjithë fqinjët tanë ishin, në dukje, miq apo partnerë?

Nga ana e saj, Gjermania po bën të pamundurën për të mbrojtur dhe promovuar rendin ndërkombëtar bazuar në parimet themelore të Kartës së OKB-së. Demokracia, siguria dhe prosperiteti i saj varen nga pushteti i kufizuar nga rregullat universale. Kjo është arsyeja pse Gjermania aspiron të bëhet një garantues i sigurisë evropiane siç presin aleatët tanë nga ne, një ndërtuese e urave brenda Bashkimit Evropian dhe një avokate e zgjidhjeve shumëpalëshe për problemet globale. Kjo është mënyra e vetme që Gjermania t'i përballojë me sukses stuhitë gjeopolitike të kohës sonë.

Fokusi i politikës sonë të sigurisë dhe mbrojtjes u zhvendos shpejt në kërcënime të tjera më urgjente. Luftërat ballkanike dhe pasojat e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001, përfshirë luftërat në Afganistan dhe Irak, rritën rëndësinë e menaxhimit të krizave rajonale dhe globale. Megjithatë, brenda NATO-s, solidariteti mbeti i pandërprerë: pas sulmeve të 11 shtatorit, u vendos për herë të parë të shpallej aleanca sipas nenit 5 të Traktatit të Atlantikut të Veriut dhe për dy dekada trupat e NATO-s luftuan krah për krah kundër terrorizmit në Afganistan. .

Ekonomia gjermane nxori konkluzionet e saj nga kohët e reja. Me rënien e perdes së hekurt dhe një ekonomi globale gjithnjë e më të integruar, u hapën mundësi dhe tregje të reja, veçanërisht në vendet e ish-Bllokut Lindor, por edhe në vendet e tjera në zhvillim, mbi të gjitha në Kinë. Gjatë Luftës së Ftohtë, Rusia, me burimet e saj të mëdha, ishte dëshmuar si një furnizues i besueshëm i energjisë dhe lëndëve të para, dhe dukej logjike, të paktën fillimisht, të zgjerohej ky partneritet premtues tani në kohë paqeje.

Megjithatë, udhëheqja ruse e përjetoi shpërbërjen e ish-Bashkimit Sovjetik dhe Traktatit të Varshavës shumë ndryshe nga lidershipi politik në Berlin dhe kryeqytetet e tjera evropiane dhe nxori përfundime krejtësisht të ndryshme prej tij. Në vend që ta shihte përmbysjen paqësore të sundimit komunist si një mundësi për më shumë liri dhe demokraci, presidenti rus Vladimir Putin e përshkroi atë si "katastrofën më të madhe gjeopolitike të shekullit të 20-të". Trazirat ekonomike dhe politike në pjesë të hapësirës post-sovjetike në vitet 1990 vetëm sa shtuan ndjenjën e humbjes dhe dhimbjes që shumë rusë ende e lidhin me fundin e Bashkimit Sovjetik edhe sot e kësaj dite.

Më në fund, në këtë mjedis filluan të ringjallen prirjet autoritare dhe imperialiste. Në Konferencën e Sigurisë së Mynihut 2007, Putin mbajti një fjalim agresiv në të cilin ai denoncoi rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla si një mjet të thjeshtë të hegjemonisë amerikane. Një vit më pas, Rusia hyri në luftë me Gjeorgjinë. Në vitin 2014, Rusia pushtoi dhe aneksoi Krimenë dhe vendosi trupa në pjesë të rajonit Donbas të Ukrainës lindore në shkelje flagrante të ligjit ndërkombëtar dhe detyrimeve të traktatit të vetë Moskës. Në vitet që pasuan, Kremlini minoi traktatet e kontrollit të armëve dhe zgjeroi aftësitë e tij ushtarake, helmoi dhe vrau disidentë rusë, goditi shoqërinë civile dhe ndërhyri në një operacion brutal ushtarak në favor të regjimit të Asadit në Siri. Hap pas hapi, Rusia e Putinit hyri në një rrugë që e largoi vendin gjithnjë e më shumë nga Evropa dhe nga një rend paqësor i bazuar në bashkëpunim.

Në tetë vitet që nga aneksimi i paligjshëm i Krimesë dhe fillimi i konfliktit në Ukrainën lindore, Gjermania dhe partnerët e saj evropianë dhe ndërkombëtarë në G7 janë fokusuar në sigurimin e sovranitetit dhe pavarësisë politike të Ukrainës për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm nga Rusia dhe për të rivendosur dhe ruajtur paqen në Evropë. Kjo do të arrihej me një përzierje presionesh politike dhe ekonomike që kombinuan sanksionet kundër Rusisë me dialogun. Së bashku me Francën, Gjermania u angazhua në të ashtuquajturin Formati i Normandisë, i cili kulmoi me Marrëveshjet e Minskut dhe Procesin përkatës të Minskut, i cili bëri thirrje për një armëpushim dhe një numër hapash të mëtejshëm midis Rusisë dhe Ukrainës. Pavarësisht pengesave dhe mungesës së besimit midis Moskës dhe Kievit, Gjermania dhe Franca e mbajtën procesin në vazhdim. Por një Rusi revizioniste i bëri të pamundur sukseset diplomatike.

Më në fund, sulmi brutal i Rusisë ndaj Ukrainës në shkurt 2022 shënoi fillimin e një realiteti thelbësisht të ri: kthimin e imperializmit në Evropë. Rusia po përdor disa nga metodat më mizore ushtarake të shekullit të 20-të dhe po i sjell Ukrainës vuajtje të patreguara. Mijëra e mijëra ushtarë dhe civilë ukrainas kanë humbur tashmë jetën; shumë të tjerë janë plagosur ose janë traumatizuar. Miliona ukrainas u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre dhe kanë kërkuar strehim në Poloni ose vende të tjera evropiane; një milion prej tyre erdhën në Gjermani. Shtëpitë, shkollat dhe klinikat e Ukrainës janë bërë gërmadha nga artileria, raketat dhe bombat ruse. Mariupol, Irpin, Kherson, Izyum:

Por efektet e luftës së Rusisë nuk po prekin vetëm Ukrainën. Kur Putini dha urdhrin për të sulmuar, ai shkatërroi një arkitekturë paqeje evropiane dhe ndërkombëtare që ishte ndërtuar gjatë dekadave. Nën udhëheqjen e Putinit, Rusia ka shpërfillur parimet më themelore të së drejtës ndërkombëtare të sanksionuara në Kartën e OKB-së: heqjen dorë nga përdorimi i forcës si mjet i politikës ndërkombëtare dhe detyrimi për të respektuar pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të të gjitha shteteve. Në mënyrën e një fuqie perandorake, Rusia tani po përpiqet të ndryshojë me forcë kufijtë dhe të ndajë përsëri botën në blloqe dhe sfera ndikimi.

Bota nuk duhet të lejojë që Putin të ketë rrugën e tij. Ne duhet të ndalojmë imperializmin revanshist rus. Gjermania ka tani detyrën thelbësore për të marrë përgjegjësinë si një nga garantuesit kryesorë të sigurisë në Evropë duke investuar në forcat tona të armatosura, duke forcuar industrinë evropiane të mbrojtjes, duke rritur praninë tonë ushtarake në krahun lindor të NATO-s dhe duke trajnuar dhe pajisur forcat e armatosura të Ukrainës.

Roli i ri i Gjermanisë kërkon një kulturë të re strategjike dhe Strategjia e Sigurisë Kombëtare që do të miratojmë pas disa muajsh do ta marrë parasysh këtë fakt. Gjatë tre dekadave të fundit, vendimet në lidhje me sigurinë e Gjermanisë dhe pajisjet e Bundeswehr-it janë marrë në sfondin e një Evrope paqësore. Tani do të udhëhiqemi nga pyetja se çfarë kërcënimesh përballemi ne dhe aleatët tanë në Evropë, kryesisht nga Rusia. Këto përfshijnë sulme të mundshme në territorin e Aleancës, luftë kibernetike dhe madje edhe mundësinë e largët të një sulmi bërthamor, të cilin Putin e ka kërcënuar pa dyshim.

Partneriteti transatlantik është dhe do të mbetet thelbësor për tejkalimin e këtyre sfidave. Presidenti i SHBA Joe Biden dhe administrata e tij meritojnë kredi për ndërtimin dhe investimin në partneritete dhe aleanca të forta në mbarë botën. Por një partneritet transatlantik i balancuar dhe elastik kërkon gjithashtu angazhim aktiv nga Gjermania dhe Evropa. Një nga vendimet e para të marra nga qeveria gjermane pas sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës ishte krijimi i një fondi special prej 100 miliardë eurosh për të pajisur më mirë forcat e armatosura gjermane. Ne madje ndryshuam kushtetutën tonë për të lejuar krijimin e këtij aseti. Ky vendim shënon kthesën më të gjerë në politikën gjermane të sigurisë që nga themelimi i Bundeswehr-it në vitin 1955. Ushtarëve tanë u jepet mbështetja politike, materiali dhe aftësitë që u nevojiten për të mbrojtur vendin tonë dhe aleatët tanë. Qëllimi është një Bundeswehr ku ne dhe aleatët tanë mund të mbështetemi. Për ta arritur këtë, ne në Gjermani do të investojmë dy për qind të prodhimit të brendshëm bruto në mbrojtjen tonë.

Këto ndryshime pasqyrojnë gjithashtu një ndërgjegjësim të ri në shoqërinë gjermane. Sot, një shumicë e madhe e gjermanëve besojnë se vendi ynë ka nevojë për një ushtri me aftësinë dhe vullnetin për të penguar kundërshtarët dhe për të mbrojtur veten dhe aleatët e tij. Gjermania qëndron me popullin ukrainas në mbrojtjen e vendit të tyre kundër agresionit rus. Nga viti 2014 deri në vitin 2020, sasia më e madhe e investimeve private dhe mbështetjes shtetërore në Ukrainë erdhi nga Gjermania. Që nga fillimi i pushtimit rus, Gjermania ka rritur më tej mbështetjen e saj financiare dhe humanitare për Ukrainën dhe ka kontribuar në koordinimin e reagimit ndërkombëtar në kuadrin e Presidencës gjermane të G7.

Pika e kthesës ka shtyrë gjithashtu qeverinë federale të rishqyrtojë një parim të vendosur fort të politikës gjermane në lidhje me eksportet e armëve që ekziston për dekada. Për herë të parë në historinë e fundit të Gjermanisë, ne po dorëzojmë armë në një luftë mes dy shteteve sot. Në bisedimet e mia me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, e bëra një gjë shumë të qartë: Gjermania do të mbajë mbështetjen e saj për Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Ajo që Ukrainës i duhet më shumë sot janë sistemet e mbrojtjes artilerie dhe kundërajrore, dhe këto janë pikërisht ato që Gjermania po furnizon në koordinim të ngushtë me aleatët dhe partnerët e saj. Mbështetja gjermane për Ukrainën përfshin, ndër të tjera, armë antitank, transportues të blinduar të personelit, Armët dhe raketat kundërajrore dhe sistemet e radarëve për zbulimin e artilerisë. Me një mision të ri të BE-së, deri në 15,000 ushtarë ukrainas po trajnohen, nga të cilët deri në 5,000 - një brigadë e tërë - në Gjermani. Ndërkohë, Republika Çeke, Greqia, Sllovakia dhe Sllovenia kanë premtuar ose kanë dorëzuar tashmë rreth 100 tanke kryesore luftarake të epokës sovjetike në Ukrainë; Në këmbim, Gjermania do t'u sigurojë këtyre vendeve tanke gjermane të riparuara. Si rezultat, Ukraina do të marrë tanke me të cilat Forcat e Armatosura të Ukrainës janë të njohura dhe me përvojë, dhe që mund të integrohen lehtësisht në proceset ekzistuese të logjistikës dhe mirëmbajtjes së Ukrainës. 000 - një brigadë e tërë - në Gjermani. Ndërkohë, Republika Çeke, Greqia, Sllovakia dhe Sllovenia kanë premtuar ose kanë dorëzuar tashmë rreth 100 tanke kryesore luftarake të epokës sovjetike në Ukrainë; Në këmbim, Gjermania do t'u sigurojë këtyre vendeve tanke gjermane të riparuara. Si rezultat, Ukraina do të marrë tanke me të cilat Forcat e Armatosura të Ukrainës janë të njohura dhe me përvojë, dhe që mund të integrohen lehtësisht në proceset ekzistuese të logjistikës dhe mirëmbajtjes së Ukrainës. 000 - një brigadë e tërë - në Gjermani. Ndërkohë, Republika Çeke, Greqia, Sllovakia dhe Sllovenia kanë premtuar ose kanë dorëzuar tashmë rreth 100 tanke kryesore luftarake të epokës sovjetike në Ukrainë; Në këmbim, Gjermania do t'u sigurojë këtyre vendeve tanke gjermane të riparuara. Si rezultat, Ukraina do të marrë tanke me të cilat Forcat e Armatosura të Ukrainës janë të njohura dhe me përvojë, dhe që mund të integrohen lehtësisht në proceset ekzistuese të logjistikës dhe mirëmbajtjes së Ukrainës.

Veprimi i NATO-s nuk duhet të rezultojë në një konfrontim të drejtpërdrejtë me Rusinë, por Aleanca duhet të sigurojë një pengesë të besueshme për agresionin e mëtejshëm rus. Për këtë qëllim, Gjermania ka rritur ndjeshëm praninë e saj në krahun lindor të NATO-s, duke forcuar grupin luftarak të përzier të NATO-s të udhëhequr nga Gjermania në Lituani dhe duke krijuar një brigadë për të siguruar mbrojtjen e vendit. Gjermania siguron gjithashtu trupa për grupet luftarake të NATO-s në Sllovaki, dhe Forcat Ajrore Gjermane ndihmojnë në patrullimin dhe sigurimin e hapësirës ajrore mbi Estoni dhe Poloni. Marina gjermane, nga ana tjetër, mori pjesë në aktivitetet e parandalimit dhe mbrojtjes së NATO-s në Detin Baltik. Gjermania do të kontribuojë gjithashtu në modelin e ri të forcës së NATO-s me një divizion të blinduar dhe forca të konsiderueshme ajrore dhe mjete detare (të gjitha në gatishmëri të lartë) të dizajnuara për të përmirësuar aftësinë e Aleancës për t'iu përgjigjur shpejt të gjitha situatave të krizës. Dhe Gjermania po i qëndron angazhimit të saj ndaj marrëveshjeve të NATO-s për ndarjen bërthamore, duke përfshirë blerjen e avionëve luftarakë me qëllime të dyfishta F-35.

Mesazhi ynë për Moskën është i qartë: ne jemi të vendosur të mbrojmë çdo centimetër të territorit të NATO-s kundër çdo forme agresioni. Ne do të respektojmë premtimin solemn të NATO-s se një sulm ndaj një aleati do të trajtohet si një sulm ndaj të gjithë Aleancës. Ne gjithashtu ia kemi bërë të qartë Rusisë se deklaratat e fundit ruse në lidhje me armët bërthamore janë të pakujdesshme dhe të papërgjegjshme. Gjatë vizitës sime në Pekin në nëntor, presidenti kinez Xi Jinping dhe unë ramë dakord se kërcënimet në lidhje me përdorimin e armëve bërthamore janë të papranueshme dhe se përdorimi i armëve të tilla të tmerrshme do të kalonte një vijë të kuqe që njerëzimi e ka tërhequr me të drejtë. Putini duhet të jetë i vetëdijshëm për këtë.

Mesazhi ynë për Moskën është i qartë: ne do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s.

Mes shumë llogaritjeve të gabuara të Putinit ishte spekulimi se pushtimi i Ukrainës do të tendoste marrëdhëniet midis kundërshtarëve të tij. Në fakt, ka ndodhur e kundërta: BE-ja dhe aleanca transatlantike janë më të forta se kurrë. Asgjë nuk e tregon këtë më qartë sesa sanksionet ekonomike të pashembullta me të cilat po përballet Rusia. Që nga fillimi i luftës, ishte e qartë se këto sanksione do të duhej të zgjasin për një kohë të gjatë, pasi efektiviteti i tyre rritej nga java në javë. Putini duhet të kuptojë se nëse Rusia përpiqet të diktojë kushtet e një marrëveshjeje paqeje, asnjë sanksion i vetëm nuk do të hiqet.

Të gjithë krerët e shteteve dhe qeverive të vendeve të G7 kanë njohur angazhimin e Zelenskit për një paqe të drejtë që ruan integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës dhe siguron aftësinë e ardhshme vetëmbrojtëse të Ukrainës. Si pjesë e një zgjidhjeje të mundshme të paqes pas luftës, Gjermania është e gatshme, në koordinim me partnerët tanë, për të arritur marrëveshje që do të mbrojnë sigurinë afatgjatë të Ukrainës. Megjithatë, ne nuk do të pranojmë aneksimin e paligjshëm të territorit sovran të Ukrainës, i cili fshihet keq vetëm nga referendumet e rreme. Që lufta të përfundojë, Rusia duhet të tërheqë trupat e saj.

MIRA PËR KLIMËN, E KEQ PËR RUSIIN

Lufta e Rusisë jo vetëm që ka bashkuar BE-në, NATO-n dhe G7 në kundërshtimin e këtij agresioni, por ka sjellë gjithashtu ndryshime të politikave ekonomike dhe energjetike që do të jenë të dhimbshme për Rusinë në planin afatgjatë – dhe do të ofrojnë një shtysë të madhe për tranzicionin imperativ të energjisë së pastër që tashmë është duke u zhvilluar. Sapo mora detyrën si Kancelar në dhjetor 2021, pyeta këshilltarët e mi nëse ekzistonte një plan nëse Rusia ndalonte furnizimin me gaz në Evropë. Përgjigjja ishte jo, edhe pse ne ishim bërë të varur rrezikshëm nga gazi rus.

Më pas filluam menjëherë përgatitjen për skenarin më të keq. Në ditët para pushtimit rus me bazë të gjerë të Ukrainës, Gjermania pezulloi përkohësisht certifikimin e Nord Stream 2; përmes këtij gazsjellësi, dërgesat e gazit rus në Evropë duhet të rriten ndjeshëm. Që në shkurt 2022, planet për importin e gazit natyror të lëngshëm (LNG) nga tregu botëror jo-evropian ishin në tryezë - dhe në muajt e ardhshëm terminalet e parë lundrues të LNG-së do të hyjnë në punë në brigjet gjermane.

Skenari i rastit më të keq ndodhi menjëherë pas kësaj, kur Putin vendosi të armatizojë energjinë dhe të ndërpresë furnizimet me energji në Gjermani dhe Evropë. Ndërkohë, Gjermania ka hequr plotësisht importet e qymyrit rus dhe së shpejti do të marrë fund importet e naftës ruse në BE. Ne kemi nxjerrë mësimet tona: siguria e Evropës varet nga diversifikimi i furnizimeve të saj me energji dhe rrugëve të furnizimit dhe nga investimi në pavarësinë e energjisë. Sabotimi i tubacioneve Nord Stream në shtator e nënvizoi këtë nevojë edhe një herë.

Për të kapërcyer mungesat e mundshme të energjisë në Gjermani dhe Evropë në tërësi, qeveria federale rilidhi përkohësisht termocentralet me qymyr në rrjet dhe lejoi që termocentralet gjermane të funksionojnë më gjatë se sa ishte planifikuar fillimisht. Ne kemi ligjësuar gjithashtu që objektet e depozitimit të gazit në pronësi private duhet të kenë nivele minimale gjithnjë e më të larta. Sot ambientet tona të magazinimit janë plotësisht plot, ndryshe nga e njëjta pikë e vitit të kaluar kur nivelet ishin jashtëzakonisht të ulëta. Ky është një pozicion i mirë fillestar për Gjermaninë dhe Evropën për të kaluar dimrin pa pengesa në furnizimin me gaz.

Lufta e Rusisë na ka treguar se arritja e këtyre qëllimeve ambicioze është e nevojshme për të mbrojtur sigurinë dhe pavarësinë tonë, si dhe sigurinë dhe pavarësinë e Evropës. Largimi nga lëndët djegëse fosile do të rrisë kërkesën për energji elektrike dhe hidrogjen të gjelbër, dhe Gjermania po përgatitet për këtë duke përshpejtuar masivisht kalimin në burimet e rinovueshme të energjisë si energjia e erës dhe diellit. Qëllimet tona janë të përcaktuara qartë: deri në vitin 2030, të paktën 80 për qind e energjisë elektrike të konsumuar në Gjermani do të gjenerohet nga energjitë e rinovueshme dhe deri në vitin 2045 niveli i emetimeve të gazeve serrë në Gjermani duhet të bjerë në zero neto, d.m.th. duhet të arrihet neutraliteti i klimës.

Putin synonte të ndante Evropën në zona ndikimi dhe ta ndante botën në blloqe fuqish të mëdha dhe shtete vasalë. Në vend të kësaj, lufta e tij ka shërbyer vetëm për të avancuar më tej BE-në. Në Këshillin Evropian në qershor 2022, BE-ja i dha Ukrainës dhe Moldavisë statusin e vendit kandidat dhe ripohoi se e ardhmja e Gjeorgjisë është gjithashtu në Bashkimin Evropian. Ne ramë dakord gjithashtu që pranimi në BE duhet të bëhet më në fund realitet për të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor – një synim për të cilin jam gjithashtu i përkushtuar personalisht. Për këtë arsye kam ringjallur të ashtuquajturin Procesi i Berlinit për Ballkanin Perëndimor, i cili synon thellimin e bashkëpunimit rajonal.

Është e rëndësishme të jemi të qartë se zgjerimi i BE-së dhe mirëpritja e anëtarëve të rinj do të sjellë gjithashtu vështirësi, sepse asgjë nuk do të ishte më e keqe se t'u jepni shpresa të rreme miliona njerëzve. Por rruga është e hapur dhe qëllimi është i qartë: një BE që përbëhet nga më shumë se 500 milionë qytetarë të lirë, formon tregun e vetëm më të madh në botë, vendos standarde globale në fushat e tregtisë, rritjes, ndryshimeve klimatike dhe mbrojtjes së mjedisit dhe shtëpia e institucioneve kryesore kërkimore dhe kompanive inovative - një familje me demokraci të qëndrueshme që përfitojnë nga sigurimet shoqërore dhe infrastruktura publike e paprecedentë.

Ndërsa BE-ja lëviz drejt këtij qëllimi, kundërshtarët e saj do të vazhdojnë të përpiqen të ngrenë pyka midis shteteve anëtare. Putini nuk e ka pranuar kurrë BE-në si një aktor politik. Në fund të fundit, BE-ja, si një bashkim i shteteve të lira, sovrane, demokratike të bazuara në shtetin e së drejtës, formon antitezën ndaj kleptokracisë imperialiste dhe autokratike të Putinit.

Putini dhe të tjerët do të përpiqen të kthejnë kundër nesh sistemet tona të hapura, demokratike përmes fushatave dezinformuese dhe manipulimit të ndikimit. Qytetarët e Evropës kanë një shumëllojshmëri të gjerë pikëpamjesh të ndryshme dhe politikëbërësit evropianë debatojnë – dhe nganjëherë argumentojnë – për kursin e duhur të veprimit, veçanërisht në këto kohë sfiduese gjeopolitike dhe ekonomike. Por këto janë karakteristika të shoqërive tona të hapura, jo të meta; ato përbëjnë thelbin e vendimmarrjes demokratike. Në çdo rast, qëllimi ynë për momentin është të kërkojmë solidaritet në fushat kryesore ku mosmarrëveshja do ta bënte Evropën më të prekshme ndaj ndikimit të huaj.

Në përgjithësi, BE-ja duhet të kapërcejë konfliktet e vjetra dhe të gjejë zgjidhje të reja, për shembull në lidhje me migrimin në Evropë ose politikën fiskale. Njerëzit do të vazhdojnë të vijnë në Evropë, dhe Evropa ka nevojë për emigracion - prandaj BE-ja duhet të zhvillojë një strategji imigracioni që është pragmatike dhe në përputhje me vlerat evropiane. Kjo do të thotë frenim i migracionit të parregullt duke forcuar rrugët ligjore për në Evropë, veçanërisht për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm në tregjet tona të punës. Në fushën e politikës fiskale, Bashkimi ka krijuar një fond rimëkëmbjeje dhe elasticiteti, të cilin ne mund ta përdorim për t'iu përgjigjur sfidave aktuale që vijnë nga çmimet e larta të energjisë. Bashkimi duhet gjithashtu t'i japë fund taktikave egoiste të bllokimit në proceset e tij vendimmarrëse, duke hequr mundësinë e vendeve individuale për të vënë veton ndaj masave të caktuara. Ndërsa BE zgjerohet dhe zhvillohet në një lojtar me ndikim gjeopolitik, vendimet e shpejta janë thelbësore për sukses. Për këtë arsye, Gjermania ka propozuar zgjerimin gradual të praktikës së votimit të shumicës në fushat ku vendimet aktualisht duhet të merren unanimisht, për shembull në politikën e jashtme të BE-së dhe çështjet tatimore.

Evropa duhet të vazhdojë të marrë më shumë përgjegjësi për sigurinë e saj dhe ka nevojë për një qasje të koordinuar dhe të integruar për ndërtimin e aftësive të saj mbrojtëse. Për shembull, forcat e armatosura të çdo shteti anëtar të BE-së operojnë shumë sisteme të ndryshme armësh, gjë që është praktike dhe ekonomikisht joefikase. Për të adresuar këto probleme, BE-ja duhet të ndryshojë procedurat e saj të brendshme burokratike dhe kjo kërkon vendime të guximshme politike: shtetet anëtare të BE-së, përfshirë Gjermaninë, duhet të përshtatin politikat e tyre kombëtare dhe legjislacionin e brendshëm në lidhje me eksportin e sistemeve ushtarake të prodhuara së bashku.

Një fushë ku Evropa duhet urgjentisht të bëjë përparim është mbrojtja e hapësirës ajrore. Prandaj, Gjermania do të forcojë mbrojtjen e saj ajrore në vitet e ardhshme në kuadër të NATO-s duke përvetësuar kapacitete shtesë. Këtë nismë ia kam hapur edhe fqinjëve tanë evropianë. Rezultati është Iniciativa Evropiane e Mburojës së Qiellit, së cilës iu bashkuan 14 vende të tjera evropiane tetorin e kaluar. Një mbrojtje ajrore e përbashkët evropiane do të jetë më efektive dhe më ekonomike sesa përpjekjet solo kombëtare dhe një shembull kryesor i asaj se çfarë do të thotë të forcosh shtyllën evropiane brenda NATO-s.

NATO është garantuesi përfundimtar i sigurisë euroatlantike dhe ajo do të forcohet vetëm me pranimin e dy demokracive të suksesshme, përkatësisht Finlandës dhe Suedisë. NATO gjithashtu forcohet kur anëtarët e saj evropianë sigurojnë përputhshmëri më të madhe të strukturave të tyre mbrojtëse përmes masave të tyre brenda kornizës së BE-së.

Lufta e agresionit të Rusisë mund të ketë shkaktuar pikën e kthesës, por ndryshimet tektonike janë shumë më të gjera. Fundi i Luftës së Ftohtë nuk do të thoshte "fundi i historisë" siç parashikuan disa. Por as historia nuk përsëritet. Shumë besojnë se jemi në agimin e një epoke të re bipolariteti brenda rendit ndërkombëtar. Ata shohin një Luftë të re të Ftohtë që po afrohet, duke vënë në ballë Shtetet e Bashkuara dhe Kinën si kundërshtarë.

Unë nuk e ndaj këtë pikëpamje. Përkundrazi, unë besoj se tani jemi dëshmitarë të fundit të një periudhe të jashtëzakonshme globalizimi dhe dëshmitarë të një ndryshimi historik të përshpejtuar, por jo të shkaktuar, nga goditjet e jashtme si pandemia COVID-19 dhe lufta e Rusisë në Ukrainë. Gjatë kësaj periudhe të jashtëzakonshme, Amerika e Veriut dhe Evropa kanë gëzuar 30 vjet rritje të qëndrueshme, norma të larta punësimi dhe inflacion të ulët; ishte një kohë kur Shtetet e Bashkuara u bënë fuqia dominuese botërore - një rol që do ta ruajnë në shekullin e 21-të.

Por gjatë fazës së globalizimit pas Luftës së Ftohtë, Kina u bë gjithashtu lojtari global që kishte qenë për periudha të gjata më parë në historinë botërore. Ngritja e Kinës nuk justifikon izolimin ose shkurtimin e bashkëpunimit të Pekinit. Por në të njëjtën kohë, fuqia në rritje e Kinës nuk justifikon pretendimet për hegjemoninë në Azi dhe më gjerë. Asnjë vend nuk duhet të jetë oborri i një tjetri - kjo vlen për Evropën, si dhe për Azinë dhe çdo rajon tjetër. Gjatë vizitës sime të fundit në Pekin, shpreha mbështetjen time të palëkundur për rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla të sanksionuar në Kartën e OKB-së dhe për tregtinë e hapur dhe të ndershme. Në bashkëpunim me partnerët e saj evropianë, Gjermania do të vazhdojë të kërkojë kushte të barabarta për kompanitë evropiane dhe kineze. Kina po bën shumë pak në këtë drejtim dhe ka hyrë dukshëm në një rrugë drejt izolimit dhe largimit nga hapja.

Në Pekin, shpreha gjithashtu shqetësimin për rritjen e pasigurisë në Detin e Kinës Jugore dhe ngushticën e Tajvanit, si dhe qëndrimin e Kinës ndaj të drejtave të njeriut dhe lirive individuale. Respektimi i të drejtave dhe lirive themelore nuk mund të jetë kurrë një “çështje e brendshme” e një shteti të vetëm, pasi të gjitha shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara janë të përkushtuara për t'i mbrojtur këto të drejta dhe liri.

Ndërsa Kina dhe vendet e Amerikës së Veriut dhe Evropës përshtaten me realitetin në ndryshim të kësaj faze të re të globalizimit, shumë vende në Afrikë, Azi, Karaibe dhe Amerikën Latine, të cilat kanë parë rritjen e jashtëzakonshme të së kaluarës falë prodhimit me kosto të ulët të mallrave dhe lëndëve të para, do të bëhen aq të mundësuara, gradualisht më të pasura dhe tani do të kenë nevojat e tyre për burime, mallra dhe shërbime. Këto rajone kanë çdo të drejtë të shfrytëzojnë mundësitë e ofruara nga globalizimi dhe të kërkojnë një zë më të madh në çështjet globale, në përputhje me peshën e tyre në rritje ekonomike dhe demografike. Kjo nuk përbën asnjë kërcënim për qytetarët e Evropës apo Amerikës së Veriut, përkundrazi: Ne duhet t'i inkurajojmë këto rajone që të përfshihen më shumë në formësimin e rendit ndërkombëtar dhe më të integruar në të. Kjo është mënyra më e mirë për të mbajtur gjallë multilateralizmin në një botë multipolare.

Për këtë arsye, Gjermania dhe BE-ja po investojnë në partneritete të reja me vende të shumta në Afrikë, Azi, Karaibe dhe Amerikën Latine dhe po zgjerojnë partneritetet ekzistuese të këtij lloji. Shumë prej këtyre vendeve ndajnë një karakteristikë me ne: edhe ato janë demokraci. Kjo bazë e përbashkët luan një rol vendimtar – jo sepse ne duam të vendosim demokracitë kundër shteteve autoritare, të cilat do të kontribuonin vetëm në një ndarje të re të botës, por sepse vlerat dhe sistemet e përbashkëta demokratike do të na ndihmojnë në realitetin e ri shumëpolar të Shekulli 21 përcaktoni prioritetet e përbashkëta dhe arrini qëllime të përbashkëta. Për të marrë një tezë të paraqitur nga ekonomisti Branko Milanović disa vite më parë: Ne të gjithë mund të jemi bërë shtete kapitaliste (me përjashtim të mundshëm të Koresë së Veriut dhe një grushti të vogël vendesh të tjera). Por ka një ndryshim të madh nëse kapitalizmi është projektuar në një mënyrë liberale, demokratike ose përgjatë linjave autoritare.

Merrni për shembull reagimin global ndaj pandemisë COVID-19. Në fazat e hershme të pandemisë, disa argumentuan se shtetet autoritare do të ishin më të aftë në menaxhimin e krizave, sepse ata janë më të mirë në planifikimin afatgjatë dhe marrjen e vendimeve të vështira më shpejt. Por të dhënat e kontrollit të pandemisë nga shtetet autoritare bëjnë pak për të mbështetur këtë supozim. Vaksinat dhe barnat më efektive për COVID-19 janë zhvilluar të gjitha në demokracitë liberale. Për më tepër, ndryshe nga shtetet autoritare, demokracitë kanë kapacitet për vetë-korrigjim, pasi qytetarët janë të lirë të shprehin mendimet e tyre dhe të zgjedhin lirshëm liderët e tyre politikë. Debati dhe pyetjet e vazhdueshme që ndodhin në shoqëritë tona, parlamentet dhe mediat e lira mund të jenë rraskapitëse nganjëherë. Por është pikërisht ajo që i bën sistemet tona më elastike në terma afatgjatë.

Rritja e Kinës nuk justifikon izolimin ose kufizimet e bashkëpunimit të Pekinit.

Liria, barazia, sundimi i ligjit dhe dinjiteti i çdo qenieje njerëzore janë vlera që nuk janë unike për atë pjesë të botës që tradicionalisht konsiderohet "Perëndimi". Përkundrazi, ato ndahen nga njerëzit dhe qeveritë në mbarë botën dhe riafirmohen si të drejta themelore të njeriut në preambulën e Kartës së Kombeve të Bashkuara. Megjithatë, regjimet autokratike dhe autoritare shpesh vënë në dyshim ose mohojnë këto të drejta dhe parime. Për t'i mbrojtur ato, vendet anëtare të BE-së, përfshirë Gjermaninë, duhet të punojnë më ngushtë me demokracitë përtej "Perëndimit" tradicional. Në të kaluarën, gjoja ne i trajtonim vendet e Afrikës, Azisë, Karaibeve dhe Amerikës Latine si të barabartë. Megjithatë, shumë shpesh, veprimet tona e kanë kundërshtuar këtë. Kjo duhet të ndryshojë. Gjatë Presidencës gjermane të G7 në 2022, grupi përafroi ngushtë axhendën e tij me Indonezinë, e cila mbajti Presidencën e G20 gjatë të njëjtës periudhë. Ne përfshimë gjithashtu në diskutimet tona Senegalin si Kryetar të Bashkimit Afrikan, Argjentinën si Kryetare të Komunitetit të Shteteve të Amerikës Latine dhe Karaibeve, partnerin tonë të G20-ës, Afrikën e Jugut dhe Indinë si Kryesuesin e ardhshëm të G20-ës.

Në fund të fundit, në një botë shumëpolare, dialogu dhe bashkëpunimi duhet të zhvillohen edhe jashtë zonës së rehatisë demokratike. Strategjia e re e Sigurisë Kombëtare e SHBA-së me të drejtë thekson nevojën për të punuar me vendet që, megjithëse nuk miratojnë vetë institucionet demokratike, mbështeten dhe mbështesin një sistem ndërkombëtar të bazuar në rregulla. Demokracitë e botës do të duhet të punojnë me këto vende për të mbrojtur dhe mbajtur një rend botëror ku pushteti është i kufizuar nga rregullat dhe ku aktet revizioniste si lufta e agresionit të Rusisë sfidohen. Kjo kërkon pragmatizëm dhe një shkallë përulësie.

Rruga drejt lirisë demokratike nga e cila përfitojmë sot ka qenë e mbushur me pengesa dhe dështime. E megjithatë disa të drejta dhe parime u vendosën dhe u pranuan shekuj më parë. Formula habeas corpus, mbrojtja nga arrestimi arbitrar, përcakton një nga këto të drejta elementare - dhe u njoh fillimisht jo nga një qeveri demokratike, por nga një monarki absolutiste nën Mbretin Charles II të Anglisë. Po aq i rëndësishëm është parimi se asnjë vend nuk mund të kapë me forcë atë që i përket fqinjit të tij. Respektimi i këtyre të drejtave dhe parimeve themelore duhet të kërkohet nga të gjitha shtetet, pavarësisht nga sistemi i tyre politik i brendshëm.

Periudhat e paqes dhe prosperitetit relative në historinë njerëzore, të tilla si ato të përjetuara nga pjesa më e madhe e botës në agimin e epokës së pas Luftës së Ftohtë, nuk duhet domosdoshmërisht të jenë interluda të rralla ose thjesht devijime nga normat historike në ato të dhunshme dhuna dikton rregullat. . Dhe ndërsa nuk mund ta kthejmë kohën pas, ne mund ta kthejmë prapa valën e agresionit dhe imperializmit. Në botën e sotme komplekse, shumëpolare, kjo detyrë bëhet edhe më e vështirë. Për t'i përmbushur ato, Gjermania dhe partnerët e saj në BE, Shtetet e Bashkuara, G7 dhe NATO duhet të mbrojnë shoqëritë tona të hapura, të mbështesin vlerat tona demokratike dhe të forcojnë aleancat dhe partneritetet tona. Megjithatë, në të njëjtën kohë, ne duhet t'i rezistojmë tundimit për të ndarë përsëri botën në blloqe. Kjo do të thotë të bëjmë çmos për të ndërtuar partneritete të reja – në një mënyrë pragmatike dhe pa verbime ideologjike. Në botën tonë të ndërlidhur, nevojiten mënyra të reja të të menduarit dhe mjete të reja për të çuar përpara paqen, prosperitetin dhe liritë civile. Zhvillimi i këtyre mënyrave të të menduarit dhe mjeteve - kjo është ajo që është pika e kthesës në fund të fundit. 

1 MUAJ ME PARE

LISTA/ Këta janë 14 liderët evropianë që pret Tirana nesër

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Presidentja e Komisionit Europian Ursula Von Der Leyen

TIRANË- 14 janë liderët e Bashkimit Evropian që do të mbërrijnë në Tiranë në kuadër të Samiti BE-Ballkani Perëndimor që pritet të mbahet nesër. Të gjithë e kanë marrë ftesë dhe kanë konfirmuar prezencën e tyre, përveç Serbisë. Kjo pasi Presidenti Aleksandër Vuçiç tha publikisht se nuk do të merrte pjesë në Samitin në Tiranë, por kryeministrja Ana Brnabiç thotë se ai duhet të jetë mes liderëve evropianë.

Liderët e BE-së që pritet të vijnë në Tiranë:

Presidentja e Komisionit Europian Ursula Von Der Leyen

Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni

Kancerlari i Austrisë, Karl Nehammer

Kryeministri i Belgjikës, Aleksandër De Croo

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç

Presidenti i Qipros, Nicos Anastasiades

Kryeministri i Çekisë, Petr Fiala

Kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen

1 MUAJ ME PARE

Samiti i BE në Tiranë, Brnabiç: Vuçiç duhet të marrë pjesë, mënyra më e mirë për t’u përballuar me hipokrizinë

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët
Ana Brnabiç

SERBI- Kryeministrja serbe Ana Brnabiç ka deklaruar se Presidenti Aleksandër Vuçiç duhet që të marrë pjesë në samitin e 6 dhjetorit në Tiranë. Vetëm tre ditë pasi Vuçiç anuloi pjesëmarrjen e tij në samitin e Tiranës, Brnabiç theksoi se Vuçiç nuk ka marrë ende një vendim të prerë për këtë samit. Por sipas saj pjesëmarrja e presidentit serb është e rëndësishme samitin e nesërm për shkak se duhet që të përfaqësojë Serbinë në Evropë.

“Si qenie njerëzore e kuptoj dilemën që ka Vuçiç. Vuçiç ka, se kështu lufton dhe fiton disa gjëra për Serbinë dhe serbët në Kosovë e Metohi”, tha mbrëmë kryeministrja në një “Hit Tweet” në TV Pink dhe shtoi se shpesh pyet veten se si një person ka nerva, tolerancë dhe durim si Vuçiç. 

Sa për vendosjen e sanskioneve, Brnabiç deklaroi se, kur është fjala për dënimin e Rusisë, Serbia ka qëndrim parimor. 

“Sa i përket sanksioneve, Serbia ka një qëndrim parimor për çështjen e sanksioneve, sa herë që ne e shprehim qartë atë qëndrim në çdo takim, por siç thonë në politikën ndërkombëtare këto janë gjëra të çuditshme,” tha Brnabić.

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç në 1 dhjetor ka anuluar vizitën e tij në Tiranë për samitin e 6 dhjetor kur në kryeqytetin shqiptar mblidhen krerët e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. Vendimi i Vuçiç për të bojkotuar samitin, u bë i ditur pas vendimit të kryeministrit Albin Kurti për të emëruar Nenad Rashiç si ministër në qeverinë e Kosovës. Ky reagim i Vuçiç ka ardhur pasi Rashiç i cili është edhe kryetar i Partisë Demokrateike Progresiste, nuk gëzonte as 0.2% të mbështetjes nga serbët e Kosovës. Ndërkohë që Rama ditën e djeshme gjatë një konference theksoi se Vuçiç do të marrë pjesë në samitin që do të mbahet në Tiranë.

edi rama samiti i be 6 dhjetor 2022 sali berisha

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'