LIVE UPDATES
Bota

McEntee, njeriu që erdhi në pushtet kur demokracia po shpërbëhej

11 Nëntor 2021, 17:47 Nga DOSJA
McEntee, njeriu që erdhi në pushtet kur demokracia po

Fragmenti është shkëputur nga libri i Jonathan Karl, “Betrayal: The Final Act of the Trump Show”

Në fund të tetorit të vitit 2020 shefi i stafit të presidentit në detyrë në atë kohë, Donald Trump, Mark Meadows, po merrte pjesë në një seancë konfirmimi për Amy Coney Barrett kur zilja e telefonit të tij ra. Ai u përgjigj me një pëshpëritje dhe doli në korridor për të folur më lehtë. Çfarë ishte kaq urgjente sa të tërhiqte shefin e kabinetit nga një seancë e konfirmimit të Gjykatës së Lartë vetëm dy javë përpara zgjedhjeve presidenciale?

Në linjë ishte Andrew Hughes, punonjësi më i lartë në Departamentin e Strehimit dhe Zhvillimit Urban. Meadows i kishte kërkuar që të telefononte sepse ishte vënë në vëmendjen e Meadows se një asistent i ri në HUD ishte kapur duke “bashkuar” forcat me armikun. Ajo kishte pëlqyer një postim në Instagram të yllit të popit, Taylor Sëift. Fotoja tregonte Swift me disa fjalë mbi votimin mbivendosur mbi të me shkronja të mëdha ngjyrë blu. Por një rrëshqitje zbuloi një foto të dytë, të Swift që mbante një tabaka me biskota të zbukuruara me logon e fushatës Biden-Harris.

“Ne nuk mund të lejojmë që njerëzit tanë të pëlqejnë postimet që promovojnë Joe Biden,” i tha Meadows Hughes.

Ajo nuk ishte e vetmja. 3 milionë njerëz të tjerë e kishin pëlqyer postimin. Ajo thjesht ishte një fanse e Taylor Swift që pëlqente pothuajse gjithçka që këngëtarja postonte. Por për besnikët e Trump kjo ishte një shenjë e tradhtisë në radhët e mbështetësve të tij.

Ata, duke përfshirë edhe  zyrtarin “sy shqiponjë”që kishte parë për herë të parë “like-n” ofendues, punonin për Zyrën e Personelit Presidencial, një grup normalisht nën radar, përgjegjës për punësimin dhe shkarkimin e rreth 4,000 të emëruarve politikë në degën ekzekutive. Gjatë vitit të fundit të administratës Trump, ajo zyrë u shndërrua në një forcë të brendshme policie, duke monitoruar me obsesion zyrtarët e administratës për çdo shenjë mospajtimi, duke spastruar ata që konsideroheshin  pamjaftueshëm të përkushtuar ndaj Trump dhe duke i frikësuar të tjerët në heshtje. Shumë burime për këtë histori kërkuan të mbeten anonime, në mënyrë që ata të mund të flisnin për çështje të ndjeshme të personelit. Disa ndihmës të Trump-it e krahasuan privatisht PPO-në me Stasi-n e Gjermanisë Lindore apo edhe Gestapon gjithmonë në kërkim të tradhtarëve nga brenda.

Zyra drejtohej nga Johnny McEntee. Vetëm 29 vjeç kur mori vendin e punës, ai u shfaq si fëmija që mbante çantat e kandidatit. Një nga sekretarët më të lartë të kabinetit të Trump-it ma përshkroi atë si “një idiot të ndyrë”. Por në vitin 2020, fuqia e tij ishte e pamohueshme. Trump e dinte se ai ishte i vetmi person i gatshëm të bënte gjithçka që Trump dëshironte. Siç më tha një zyrtar tjetër i lartë, ai u bë zëvendëspresident.

McEntee dhe zbatuesit e tij ishin ata që sollen javët e fundit katastrofike të presidencës Trump. Ata mbështetën përpjekjen maniake të presidentit për të përmbysur zgjedhjet dhe ndihmuan në krijimin e skenës për sulmin e 6 janarit në Kapitol. Falë tyre, ata që mund të kishin qenë të gatshëm të përballeshin me presidentin ose të përpiqeshin të kontrollonin prirjet e tij më shkatërruese u detyruan të heshtnin ose u larguan. Por McEntee ishte aty,  duke drejtuar sekretarët e kabinetit, duke i “prerë” kokat e udhëheqjes civile në Pentagon dhe duke i detyruar zyrtarët e lartë dhe të ulët të deklarojnë besnikërinë e tyre ndaj Trump.

Kur Trump nuk ishte i kënaqur me përgjigjet që po merrte nga këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Pat Cipollone, McEntee krijoi një ekip ligjor mashtrues. Ky operacion luajti një rol të panjohur më parë në përpjekjen për t’i bërë presion Zëvendës Presidentit Mike Pence për të përmbysur votimin. Vetëm disa ditë përpara 6 janarit, McEntee i dërgoi zyrës së Pence një memo absurde duke argumentuar se Pence do të ndiqte shembullin e Thomas Jefferson nëse do të përdorte fuqinë e tij për të shpallur Trumpin fitues të zgjedhjeve të 2020.

Më shumë se kushdo tjetër në Shtëpinë e Bardhë, McEntee ishte njeriu i Trump-it, një njeri që u ngrit në pushtet pikërisht në momentin kur demokracia amerikane po shpërbëhej. E takova për herë të parë Johnny McEntee kur vizitova Trump Toëer në 2015, jo shumë kohë pasi Trump njoftoi se do të kandidonte për president. McEntee ishte i sjellshëm, i zellshëm dhe i etur për të kënaqur shefin e tij. Ai e identifikoi veten si “drejtori i udhëtimit” të Trump dhe më bëri një turne në selinë e fushatës.

McEntee ishte një nga punonjësit e parë me kohë të plotë në fushatë dhe ai shkoi kudo ku shkonte Trump. Kur Trump u bë president, McEntee kishte një hapësirë ​​pune jashtë Zyrës Ovale, pikërisht përballë murit të zyrës. Shefit i pëlqente të kishte McEntee pranë. Një ish-mbrojtës për Universitetin e Konektikatit, ai ishte i bukur dhe i gjatë, rreth një inç më i shkurtër se Trump. Gjatë 14 muajve të parë të presidencës Trump, McEntee bëri atë që kishte bërë gjatë fushatës: Ai mbante “çantat” e Trump.

Në mars 2018, u duk për një moment sikur karriera e tij në Uashington kishte mbaruar. Ai u shkarkua nga shefi i atëhershëm i stafit, John Kelly, pasi një kontroll i vonuar prej kohësh i FBI-së zbuloi se ai kishte depozituar shuma të dyshimta të mëdha parash në llogarinë e tij bankare. Doli se paratë ishin nga fitimet e lojërave të fatit. Pasi Kelly u pushua nga puna, McEntee u kthye në vendin e tij të vjetër. Ishte janari i 2020-ës dhe ai nuk do të ishte thjesht një hije për shumë kohë.

Në mes të shkurtit, Trump thirri në një takim shefin e tij në detyrë, Mick Mulvaney. Shenjat ogurzeza të pandemisë së ardhshme kishin filluar të shfaqeshin. Qindra amerikanë që ishin evakuuar nga ëuhan, Kinë, ishin në karantinë në baza ushtarake. Organizata Botërore e Shëndetësisë sapo kishte raportuar një zhvillim të ri të frikshëm, një numër të vogël rastesh COVID-19 tek njerëzit që nuk kishin udhëtuar kurrë në Kinë. Por tema e takimit nuk ishte virusi. Ishte personeli. Trump, i sapo liruar nga akuza në gjyqin e tij të parë në Senat, po kërkonte të bënte disa ndryshime.

“Unë dua të vendos Johnny në krye të personelit,” i tha presidenti Mulvaney.

Drejtori i personelit presidencial është përgjegjës për verifikimin dhe punësimin e të gjithëve, duke përfshirë ambasadorët, sekretarët e kabinetit dhe zyrtarët e lartë të inteligjencës. McEntee kurrë nuk kishte punësuar askënd për asgjë. Tani ai do të ishte në krye të ndoshta departamentit më të rëndësishëm të burimeve njerëzore në botë?

Mulvaney thirri zëvendësen e tij, Emma Doyle, e cila mbikëqyrte drejtorin aktual të personelit, në takim.

“Zoti. President. Unë kurrë nuk kam thënë jo për ndonjë gjë që më keni kërkuar të bëj, por po ju kërkoj ta rishikoni këtë. Nuk mendoj se është një ide e mirë”, tha ajo.

Doyle kishte kaluar shumë kohë pranë presidentit, por ajo kurrë nuk e kishte parë atë aq të zemëruar sa do të bëhej në ato momente.

“Ju njerëz që nuk më dëgjoni kurrë! Do të bësh atë që të them unë”, bërtiti Trump.

Disa orë më vonë, Doyle ishte në Air Force One, së bashku me McEntee, rrugës për në një tubim Trump në Neë Hampshire. Ajo e pyeti për interesin e tij për këtë pozicion.

“Njerëzit më kanë thënë se duhet ta bëj këtë gjë  për një kohë të gjatë. Nuk ndihesha gati më parë, por tani jam 29 vjeç dhe jam gati. Unë jam i vetmi person që jam këtu vetëm për presidentin“, i tha McEntee.

Mcentee i tha presidentit pikërisht atë që donte të dëgjonte, se problemet e tij politike shkaktoheshin nga njerëz që pretendonin se e mbështesnin, por ishin vërtet kundër tij, sekreti i “Never Trumpers”(kurrë trump-ers) pikërisht në administratën e tij.

McEntee filloi të kërkonte në agjencitë federale për njerëzit që nuk mbështesnin Trump. Duke filluar nga qershori 2020, në mes të fushatës pandemike dhe presidenciale, zyra e personelit informoi pothuajse çdo zyrtar të lartë në të gjithë qeverinë federale, pavarësisht se sa kohë kishin punuar në administratë, se do t’u duhej të uleshin për një intervistë pune.

Një president ka të drejtë të presë që të emëruarit e tij politikë të mbështesin politikat e tij dhe të punojnë për t’i zbatuar ato. Në fund të fundit, këta janë të emëruar politikë. Por shumica e njerëzve që ekipi i McEntee mori në pyetje ishin tashmë të përkushtuar ndaj Trump; ata ishin ende duke vënë reputacionin e tyre në linjë duke punuar për të tre vjet e gjysmë në administratën e tij. Por kjo nuk mjaftoi për “zbatuesit” e besnikërisë.

Të varurit e McEntee ishin, në pjesën më të madhe pa përvojë. Ai kishte mbushur zyrën e tij me aktivistë shumë të rinj të Trump. Ai kishte punësuar miqtë e tij dhe kishte punësuar gra të reja, siç më tha një zyrtar i lartë në ëest ëing. Vajzat më të bukura 21-vjeçare që mund të gjeje, dhe djem që nuk do të ishin absolutisht asnjë kërcënim për Johnny-n.

Në fakt, një e punësuar nga McEntee kishte performuar me më të mirët e Radio City Music Hall në Paradën e Ditës së Falenderimeve të Macy 2019. Përvoja e vetme e punës e renditur në rezymenë e saj, përveç një stazhi në Shtëpinë e Bardhë, ishte një periudhë si instruktore kërcimi. McEntee punësoi gjithashtu influencues në Instagram. Camryn Kinsey, për shembull, ishte 20 vjeç dhe ende në kolegj kur McEntee i dha asaj titullin e drejtoreshës së marrëdhënieve me jashtë. Në një intervistë me botimin online The Conservateur , ajo tha: Vetëm në Amerikën e Trumpit mund të kaloja nga puna në palestër në punën në Shtëpinë e Bardhë, sepse kjo është ëndrra amerikane“. Kinsey vazhdoi të punojë në Rrjetin Amerikan të Lajmeve pro-Trump One.

Intervistat me ekipin e McEntee zakonisht zgjasnin rreth një orë. Ato përfshinin pyetje të tilla si “A i mbështesni politikat e administratës Trump dhe, nëse po, cilat?” Kjo pyetje iu bë Makan Delrahim, kreut të divizionit antitrust të Departamentit të Drejtësisë. Si personi që kryente politikat antitrust të presidentit, ai e pa këtë pyetje të çuditshme. Zyrtarët në Agjencinë për Mbrojtjen e Mjedisit dhe HUD u pyetën: “A e mbështesni planin e presidentit për të tërhequr të gjitha trupat amerikane nga Afganistani?” Ishte një pyetje e çuditshme, duke pasur parasysh se asnjë zyrtar nuk kishte asnjë lidhje me politikën e Afganistanit.

Zëdhënësi i DD-së Kerri Kupec u pyet: “Cilat janë prirjet tuaja politike?” E pakënaqur, ajo u përgjigj: A po më pyesni nëse jam republikane?”

Zbatuesit e McEntee kontrolluan llogaritë e mediave sociale dhe të dhënat e votimit të zyrtarëve të lartë dhe të ulët. Një asistente zyre në DD iu kërkua të shpjegonte pse kishte votuar në zgjedhjet paraprake lokale të Demokratëve disa vite më parë. Ajo shpjegoi se prindërit e saj i kishin thënë se atje vota e saj do të kishte më shumë rëndësi, sepse fituesi i zgjedhjeve të përgjithshme demokrate ishte i sigurt se do të fitonte zgjedhjet e përgjithshme. Megjithatë, pas intervistës, asaj iu mohua promovimi dhe ngritja në post që ajo kishte të drejtë të merrte. Mcentee tregoi një interes të veçantë për një kategori pune: Ndërlidhjet e Shtëpisë së Bardhë me agjencitë e kabinetit. Tradicionalisht, puna e ndërlidhjes është një pozicion i nivelit të mesëm, përgjegjës për koordinimin e mesazheve midis agjencive dhe Shtëpisë së Bardhë. Por McEntee nuk donte lajmëtarë. McEntee donte njerëz që do t’i drejtoheshin zyrtarëve të lartë dhe do t’i raportonin atij.

Në fillim të nëntorit 2020, ai vendosi një aktiviste konservatore të quajtur Heidi Stirrup si ndërlidhëse në DD. Stirrup ishte e njohur kryesisht si një aktiviste kundër abortit, e cila kishte punuar si punonjëse e nivelit të mesëm për republikanët në Kongres. Ajo nuk kishte përvojë ligjore, por ishte shumë besnike ndaj Trump-dhe McEntee. Makina e saj dallohej lehtë në parkingun e DD; ajo ishte e mbuluar me ngjitëse të Trump, diçka e pazakontë në një departament ku edhe të emëruarit politikë përpiqen të duken sa më asnjëanës. Disa ditë pas zgjedhjeve, në ditën e saj të parënë zyrë, ajo shkoi për të takuar një zyrtar të lartë në ekipin e Prokurorit të Përgjithshëm Bill Barr. Nuk shkoi mirë.

“Duhet të zgjoheni e të kuptoni faktin se këto zgjedhje po vidhen! Duhet ndalur!“, bërtiti ajo.

Ekipi i Barr-it e pa Stirrupin më shumë sesa thjesht të bezdisshme, ata shqetësoheshin se ajo do të përfshihej në hetimet e DD-së. Kjo do të kishte qenë shumë joetike, Shtëpia e Bardhë nuk supozohet të ndërhyjë në çështjet penale. Herën tjetër që Stirrup erdhi për të qortuar zyrtarin e lartë, ai e pyeti nëse do të dëshironte t’ia dërgonte mesazhin e saj drejtpërdrejt prokurorit të përgjithshëm, dhe me këtë ai e solli atë për të parë Barr. Shumica e njerëzve e shohin Barr-in si të frikshëm, por jo Heidi Stirrup.

“Zgjedhjet po vidhen. Ju keni nevojë për njerëz më të mirë që i bëjnë këto hetime“, i ligjëroi ajo dhe i tha se kishte një listë me njerëz, me sa duket të siguruara nga McEntee, të cilët ai duhej t’i punësonte.

Barr më tha më vonë se nuk e kishte parë kurrë këtë lloj sjelljeje. Deri në fund të javës, ai kishte urdhëruar ndalimin e saj nga ndërtesa e DD. Leja e saj u çaktivizua dhe sigurimi u urdhërua të mos e lejonte të hynte. Një përplasje e ngjashme midis një ndërlidhësi të Shtëpisë së Bardhë dhe udhëheqjes së lartë kishte ndodhur në Departamentin e Sigurisë Kombëtare disa muaj më parë. McEntee kishte instaluar Josh Whitehouse, një mbështetës 25-vjeçar i Trump nga Neë Hampshire, në DHS, dhe ai menjëherë filloi duke kërcënuar se do të pushonte njerëzit, megjithëse ai nuk kishte autoritet të drejtpërdrejtë për ta bërë këtë.

Dy njerëz që punonin me Whitehouse në katin e dytë të selisë së DHS-së më thanë se ndryshimet e humorit të tij ishin aq të egra saqë ata shqetësoheshin se ai mund të bëhej i dhunshëm. Ai u dëgjua duke bërtitur gjëra në telefon të tilla si, “Nëse ata nuk e bëjnë këtë, unë do të shkoj në shtëpinë e tyre dhe do ta djeg atë”.

Siç më tha një zyrtar i DHS-së, ai ishte i shqetësuar se do të vinte dhe do t’i vriste. Kur e pyeta Whitehouse për këtë koment, ai më tha: Ata kanë nevojë për ndihmë. Unë nuk mund të imagjinoj se dikush duhet të ketë frikë nga një person tjetër që punon atje nëse ai është atje për arsyet e duhura dhe në përputhje me axhendën.

Në mesin e gushtit 2020, Whitehouse pati një konfrontim të zhurmshëm me ushtruesin e detyrës së Sekretarit të DHS, Chad F. Wolf përpara disa dëshmitarëve. Kjo ndodhi pasi Miles Taylor, një ish-shef shtabi në DHS, shkroi një shkrim në The ëashington Post duke kritikuar Trump. Taylor shkroi se vendi është më pak i sigurt si rezultat i drejtpërdrejtë i veprimeve të presidentit dhe se ai do të kalonte linjat partiake për të votuar për Joe Biden.

Ka pllaka në zyrë që përfshijnë emrat e të gjithë sekretarëve të kaluar të Sigurimit të Atdheut dhe shefave të tyre të kabinetit, secili të gdhendur në një pllakë metalike. Pas shkrimit, Whitehouse u përpoq të hiqte emrin e Taylor. Ai ishte në procesin e zhvidhosjes së pjatës kur Wolf kaloi pranë.

“Çfarë po bën?” E pyeti Wolf

“Unë po i heq emrin këtij tradhtari,” u përgjigj Whitehouse.

“Ndalo. Kjo nuk ju takon. Nuk më përket mua. Dhe ne nuk e fshijmë historinë këtu në Departamentin e Sigurisë Kombëtare”, tha Wolf.

Whitehouse shpërtheu në Sekretarin e Kabinetit: Miles Taylor është një tradhtar! Kjo thjesht tregon se ju nuk e mbështetni vërtet Presidentin Trump!

Deri në vjeshtë, Whitehouse do të ricaktohej në një punë më të rëndësishme: ndërlidhës i Shtëpisë së Bardhë në Pentagon. Kur u njoftua masa, ai u tha njerëzve: Unë do të shkoj në Pentagon për të shkarkuar Sekretarin e Mbrojtjes Mark Esper dhe ata bastardë të shteteve të thella!

Por para se të largohej, ai kishte një punë të papërfunduar. Në një moment kur pa se sekretari Wolf ishte jashtë godinës, Whitehouse kaloi sërish në listën e emrave. Ai hoqi pjatën e Miles Taylor dhe e ktheu në mënyrë që pjesa metalike të ishte bosh, përpara se ta vidhte përsëri në mur.  Në tetor 2020 , Whitehouse ndihmoi Zyrën e Personelit presidencës të shkruajë një seri shkresash identifikimi për gati dy duzina Zyrtarësh të Pentagonit që ata mendonin se duhet të pushohen nga puna, secila shkelje duke theksuar gjeste të bëra kundër Trump.

Memorandumi mbi Esper, i cili nuk është bërë kurrë më parë publik, ofron një pasqyrë të jashtëzakonshme për shkallën në të cilën ekipi i McEntee po ndërhynte ku përfshiheshin raste që përshkruanin “mëkatet” e Esperit:

Ai ndalon shfaqjen e flamurit të Konfederatës në bazat ushtarake; kundërshtuan drejtimin e Presidentit për të përdorur forcat amerikane për të shuar trazirat, fokusoi Departamentin në Rusi, ishte duke nxitur në mënyrë aktive diversitet dhe përfshirje dhe kështu me radhë. Memorandumi rekomandonte që Esper të shkarkohej menjëherë pas zgjedhjeve dhe të zëvendësohej nga Christopher Miller, atëherë drejtor i Qendrës Kombëtare Kundër Terrorizmit. Trump ndoqi skenarin. Gjashtë ditë pas zgjedhjeve, Esper u shkarkua dhe u zëvendësua nga Miller. McEntee zgjodhi gjithashtu këshilltarin e lartë të Millerit, Douglas Macgregor, një kolonel i pensionuar i ushtrisë dhe i ftuar i rregullt në shfaqjen e Tucker Carlson. Siç raportoi fillimisht Jonathan Sëan i Axios , McEntee i dha Macgregorit një listë të detyrave të shkruara me dorë për ekipin e ri në Pentagon:

1. Na nxirrni nga Afganistani.

2. Na nxirrni nga Iraku dhe Siria.

3. Përfundoni tërheqjen nga Gjermania.

4. Na largoni nga Afrika.

“Kjo është ajo që presidenti dëshiron që ju të bëni,” i tha McEntee. Pasi e kishte pastruar Pentagonin, McEntee kishte kthyer vëmendjen e tij tek zgjedhjet dhe përpjekjet e presidentit për të përmbysur rezultatet. Ai filloi të japë këshilla ligjore. Kur këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Cipollone i tha Trumpit se Pence nuk kishte fuqinë për të përmbysur zgjedhjet, McEntee hartoi analizën e tij kushtetuese, me ndihmën e këshilltarëve të tij ligjorë mashtrues, duke kundërshtuar drejtpërdrejt Cipollone dhe çdo ekspert tjetër serioz në vend. McEntee i dërgoi memorandumin me mesazh me tekst më 1 janar shefit të stafit të Pence.  Jefferson përdori pozicionin e tij si VP për të fituar

· Kushtetuta përcakton kërkesat e sakta për formën në të cilën shtetet duhet të paraqesin votat e tyre elektorale.

· Në 1801, fletët e votimit të të gjitha shteteve ishin në përputhje të përsosur, përveç atyre të Gjeorgjisë.

· Dorëzimi i Gjeorgjisë në mënyrë dramatike dështoi në përputhje me kërkesat.

· VP Jefferson kryesoi numërimin e votave edhe pse ai ishte një nga kandidatët.

· Nëse fletët e votimit me defekt do të ishin refuzuar, Jefferson me shumë mundësi do t’i kishte humbur zgjedhjet.

· Tregtarët e Senatit i thanë Xhefersonit me zë të lartë se kishte një problem me fletëvotimet e Gjeorgjisë.

· Në vend që të hetonte, Jefferson i injoroi problemet dhe e shpalli veten fitues.

· Kjo dëshmon se VP-ja ka, minimalisht, një diskrecion të konsiderueshëm për të trajtuar çështjet me procesin zgjedhor.

McEntee nuk ishte studiues kushtetues dhe as historian. Përshkrimi i tij ishte, jo çuditërisht, me të meta të thella. Jefferson nuk i hodhi poshtë votat elektorale, siç donte që Trump të bënte Pence. Ai pranoi votat elektorale nga një shtet që askush nuk e kishte vënë në dyshim se e kishte fituar. Por faktet nuk kishin rëndësi për McEntee. Duke shtrembëruar atë që ndodhi në 1801, McEntee mund të rriste presionin mbi Pence. Thomas Jefferson ishte autori i Deklaratës së Pavarësisë dhe një nga ata djemtë në malin Rushmore. Nëse do të ishte në rregull që ai të përdorte fuqinë e tij si zëvendëspresident për të zgjedhur veten president, si nuk do të ishte në rregull që Pence të përdorte fuqinë e tij për të rizgjedhur Trumpin tani?

Trump mund të ketë përqafuar teorinë, por Pence nuk e bëri. Ai refuzoi të përmbyste zgjedhjet i vetëm, duke parandaluar që të ndodhte një fatkeqësi edhe më e madhe më 6 janar. Që kur Trump u largua nga Shtëpia e Bardhë, McEntee ka mbajtur një profil të ulët. Por ai mbetet në kontakt të ngushtë me Trump dhe gjatë verës kaloi kohë në klubin e tij në Bedminster, Neë Jersey, duke u bërë vullnetar për operacionin e tij politik, sipas një zëdhënësi të Trump. Njerëz të afërt me Trump thonë se nuk ka dyshim se ai do të kandidojë sërish për president në vitin 2024 .

Unë nuk jam i bindur se ai do të kandidojë, por nëse e bën, ai do të jetë favoriti i qartë për të fituar nominimin e republikanëve. Ideja që ai të zgjidhet sërish, edhe pse shumë e pamundur, nuk duket e tillë. Nëse kjo ndodh, McEntee ndoshta do të luajë një rol kyç që në fillim. Dridhem kur mendoj se si do të dukej Kabineti në një mandat të dytë. Johnny McEntee, mendoj  është duke punuar me listën e tij të emrave.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota administrata e trump donald trump johnny mcente mick mulvaney shtepia e bardhe administrata e trump donald trump johnny mcente mick mulvaney shtepia e bardhe

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra