LIVE UPDATES
Bota

Mori 4 mandate në zgjedhje, kush është shqiptari i cili ka në dorë fatet e qeverisë malazeze

31 Gusht 2020, 10:56 Nga DOSJA
Mori 4 mandate në zgjedhje, kush është shqiptari i cili ka

MALI I ZI-Zgjedhjet e ditës së djeshme në Malin e Zi u fituan opozita pro-serbe, e cila bashkoi mandatet, duke mposhtur pas 30 vitesh, Milo Gjukanovic. Rol të rëndësishëm në fitoren e opozitës pati dhe shqiptari Dritan Abazoviç.

Ky i fundit është kryetari i grupit politik “URA”, që fitoi 4 mandate në zgjedhjet e djeshme. “URA” është një grupim politik i përbërë nga jo shqiptarë dhe në këtë zgjedhje u futën me sloganin “Crno na Bijelo”, (e bardha në të zezë)

Gjatë një interviste për mediat, ai është shprehur se është sulmuar nga partitë nacionaliste shqiptare, të cilat sipas tij nuk mund të pranojnë që një shqiptar të përfaqësojë Malin e Zi në një nivel të lartë.

Kush është Dritan Abazoviç?

Ai lindi në 1985-ën në një familje shqiptare në Ulqin. Pasi mbaroi shkollën fillore dhe të mesme në qytetin e lindjes, u diplomua në Fakultetin e Shkencave Politike në Sarajevë. Po në këtë universitet ai përfundoi doktoraturën në 2019-ën.Gjatë 2011-ës ai jetoi në SHBA, ku mori pjesë në programin e Departamentit të Shetit. Nga 2010-2012 ai drejtoi ndërmarrjen lokale të transmetimit “Teuta”, si dhe ishte drejtor ekzekutiv i një OJQ-jë në Ulqin.

Në 2010-ën ai botoi librin e parë “Kultura Kozmopolitane dhe drejtësia globale”. Që prej 2010-ës ai ka punuar si mësues në Ulqin, duke dhënë mësim për Sociologjinë e Kulturës, Komunikimit dhe Historinë e Fesë. Abazoviç flet rrjdhshëm gjuhët shqipe, malazeze dhe angleze. Ndërkohë në 2017-ën, ai ka nënshkruar deklaratën e përbashkët të malazezëve, kroatëve, serbëve dhe boshnjakëve.

Si u bë pjesë e poltikës Abazovic?

Ai themeloi partinë politike “Mali i Zi Pozitiv” në vitin 2012. Në zgjedhjet e 2012-ës, kjo parti itoi 7 mandate në deputet. Më pas në 2014-ën, pas një konflikti në parti, Abazoviç doli si deputet i lirë dhe më pas u bashkua me Aksionin e Reformës së Bashkuar (URA), që u themelua në 2015-ën. Aktualisht ai është president i URA.

(g.sh./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni dritan abazovic dritan abazovic

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat