LIVE UPDATES
Politike

Sulmet kibernetike, Rama për WP: Vendim historik shkëputja e marrëdhënieve me Iranin (THIRRJA për OKB)

Rama deklaroi se vendimi i Shqipërisë për të ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Iranin pas sulmit, ishte vendim historik.

26 Shtator 2022, 13:50 Nga A.B
Sulmet kibernetike, Rama për WP: Vendim historik shkëputja e
Edi Rama

SHBA- Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për 'Washington Post' për sulmet kibernetike. Rama tha se vendimi i Shqipërisë për të ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Iranin pas sulmit, ishte historik.

FBI dhe një ekip nga Microsoft punuan me ekspertë dhe ekspertë shqiptarë për të identifikuar katër grupe të veçanta hakerimi që qeveria iraniane sponsorizon, veçanërisht jashtë Ministrisë së saj të Inteligjencës. Një prej tyre, kryeministri Rama tha se ishte “në mesin e 10 grupeve më të mëdha të terrorizmit kibernetik, gjurmët e të cilëve janë zbuluar gjithashtu pas sulmeve ndaj Arabisë Saudite, Izraelit e kështu me radhë”.

Rama tha se hakerët që sulmuan në korrik ishin të prirur për shkatërrimin e shërbimeve qeveritare.

“Në bazë të hetimeve, shkalla e sulmit ishte e tillë që synimi pas tij ishte shkatërrimi i plotë i infrastrukturës sonë në epokën e plotë të letrës dhe në të njëjtën kohë, zhdukja e të gjitha të dhënave tona”, tha Rama. “Ndjenja jonë tani është e para, se ata nuk ia dolën të shkatërrojnë infrastrukturën. Shërbimet janë kthyer. Së dyti, të dhënat. Po, ata morën disa, por praktikisht jo me ndonjë rëndësi të veçantë.”

Një grup që e quan veten Homeland Justice mori meritën për sulmin, me sa duket i frymëzuar nga Shqipëria që pret anëtarët e grupit disident iranian Mujahedeen-e-Khalq, ose MEK. 

Kur Shqipëria urdhëroi dëbimin e diplomatëve iranianë dhe ndërprerjen e plotë të marrëdhënieve diplomatike, disa e përshëndetën atë si ndoshta veprimi më i fortë që një komb kishte ndërmarrë ndonjëherë në përgjigje të një sulmi kibernetik. Por disa pyetën gjithashtu nëse modeli do të funksiononte për vendet e tjera, duke pasur parasysh se disa nga lojtarët më të mëdhenj në hapësirën kibernetike, si Kina, do të ishte më e vështirë të ngriheshin jashtë.

Shqipëria nuk kishte një marrëdhënie kuptimplote me Iranin, tha Rama, kështu që shkëputja nga puna nuk ishte një humbje e madhe. Vende të tjera mund të jenë në gjendje të përdorin qasjen që ka bërë Shqipëria, në mënyrë që të ndihen të sigurt në dëbimin e diplomatëve.

"Po bombardon praktikisht vendin që ju e dini, duke shkatërruar infrastrukturën kritike," tha Rama për sulmet e Iranit. “Bombat nuk janë të dukshme, plagët nuk janë fizike, faleminderit Zotit, por gjithsesi është një agresion, një bombardim dhe është dëm i drejtpërdrejtë për sovranitetin kombëtar. … A do ta ruani vendin që ju bombardon?”

Irani ka mohuar përgjegjësinë për sulmin dhe ka denoncuar reagimin e Shqipërisë.

Në Kombet e Bashkuara, Rama kritikoi luftën e Rusisë në Ukrainë dhe dënoi një rezolutë të Këshillit të Evropës të vitit 2011 që përmendte akuzat për marrjen e organeve shqiptare gjatë luftës së viteve 1990 në Kosovë.

Ai gjithashtu rekomandoi që Kombet e Bashkuara të ndërmarrin veprime të mëtejshme në hapësirën kibernetike.

“I bëjmë thirrje Kombeve të Bashkuara, përfshirë Këshillin e Sigurimit, të fokusohen më seriozisht dhe konkretisht në trajtimin e sigurisë kibernetike duke investuar në parandalimin dhe të ndihmojnë të gjitha vendet anëtare të ndërtojnë elasticitet”, tha Rama.

NATO dhe Shtetet e Bashkuara kanë dhënë ndihmë për Shqipërinë, tha Rama. Shqipëria kishte punuar për të ndërtuar një mbrojtje më të fortë kundër sulmeve kibernetike përpara korrikut, por Rama shtoi se kërkon kohë dhe shumë para.

“Nuk ishim realisht nën presionin e kohës, siç ndodh tani pas këtij sulmi të tmerrshëm që u pasua nga një tjetër”, tha Rama.

Hakerët besohet se kanë qënë brenda rrjeteve shqiptare për 14 muaj përpara se të nisin zyrtarisht sulmet, sipas një alarmi që FBI dhe Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës publikuan javën e kaluar.

Një element i reagimit të Shqipërisë është përballur me kritika më të gjera. Prokuroria e Tiranës ndaloi mediat të publikojnë disa nga materialet e hakuara që sulmuesit kanë publikuar publikisht. Grupet e gazetarisë e kanë dënuar ndalimin. 

“Unë mendoj se këto janë vendime të pakuptimta, sepse në fund të fundit, ato nuk funksionojnë, para së gjithash,” tha ai. “Prokuroria ka ecur rreptësisht sipas ligjit, por ndërkohë, në epokën e rrjeteve sociale, më mirë të mos ecësh kështu, sepse edhe nëse përpiqesh ta zbatosh nuk ia del.

-Vetë Rama është vënë nën vëzhgim për trajtimin e tij ndaj mediave në të kaluarën.'- mbyll shkrimin WashingonPost.

edi rama irani sulmon shqiperine

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!