LIVE UPDATES
Politike

Komisionieri për Mbrojtjen e të dhënave: Na duhet financim prej 18 mln lekësh, kërkojmë 11 ekspertë, nuk është luks

Dervishi u shpreh se kanë nevojë për një financim prej 18 mln lekësh dhe një shtim prej 11 personash në personel.

4 Nëntor 2022, 13:10 Nga A.B
Komisionieri për Mbrojtjen e të dhënave: Na duhet financim prej
Komisioni

TIRANË- Ditën e sotme, në Komisionin e Ligjeve, Besnik Dervishi, komisioner për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale, bëri një përmbledhje të buxhetit të vitit të kaluar si dhe parashtroi kërkesat që kanë për vitin 2022. Ai u shpreh se kanë nevojë për një financim prej 18 mln lekësh dhe një shtim prej 11 personash në personel. Për këto të fundit, Dervishi u shpreh se nuk luks por nevojë për ekspertë të fushës.

REPLIKAT:

Dervishaj: Buxhetet kanë pasur vështirësi, kur kemi pasur mundësi dhe kemi kursyer, për shkak të mungesës së ekspertëve, nuk ka ekspertë të nivelit të lartë. Situatë e vështirë, vazhdon dhe sot, për buxhetin e vitit 2022 i kemi shfrytëzuar në maksimum, nuk kemi pasur teprica. Në fund të dhjetorit i kemi kontraktuar, disa sfazohen, nuk ankohemi për këto vonesa pasi i akordojmë nëpërmjet lidhjes së kontratave. Kemi llogaritur që këtë vit ti përballojmë. Ne kemi punuar me llampë të kuqe ndezur, për shkak të disa aktiviteteve kemi pasur mundësi që ta mbështesim buxhetin. Aktivitetet kanë qënë online por me kalimin e situatës do e rikuperojmë. Ne kemi fituar të drejtën e organizimit të konferencës botërore të Komisionerëve në Tiranë. Kemi disa kërkesa modeste, kërkohet garancia për të bërë prokurorimet e nevojshme. Pjesa tjetër janë investime në fushën e teknologjisë. Ka arritur një nivel i nevojshëm i ndërgjegjësimit për marrjen e masave të sigurisë, nuk mund të mungojë. Nuk janë konstatuar çedime. Duhet një financim prej 18 mln lekësh. Kemi marrë masa, e fundit këtë vit me donacione. Do përpiqemi por është e domosdoshme marrja në konsideratë. 

Ajo që ne kemi kërkuar që nga viti 2016 janë ekspertë. Duhet të shtohen 11 persona, nuk është luks është emergjencë. Unë e kam paraqitur me shifra kërkesat. Unë nuk mund të them se kush është prioritet e jo. Janë të gjitha. Mendoj se një sforco për ti dhënë mundësi zyrës që të performojë në atë nivel që duhet. Zyra e komisionerit është përzgjedhur e para për procesin sreaming. Mbështesni zyrën dhe ta ruajmë këtë nivel që kemi arritur. 

Ne kemi një status të veçantë por nuk reflektohet në statusin që ne kemi në institucione. Nuk e kam për pagën e komisionerit, por për pagën e punonjësve. Mua më duket e padrejtë që ekspertë të trajnuar të zyrës së komisionerit të largohen në privat apo publik vetëm se rroga është 2 herë më e lartë. Duhet marrë përgjegjësia për ta rregulluar. Kur është shpenzuar 10 vjet nuk mundet që ky të ikë në një institucion tjetër.

Bushka: Ne i kuptojmë nevojat tuaja por duhen kuptuar të gjithë. 

Deputeti i opozites: Çfarë është bërë me rrjedhjen e të dhënave, ka informacion se cila është ecuria e tyre?

Dervishaj: Ka një moment të pezullimit të veprimtarise, ne nuk e kemi pezulluar por jemi përpjekur që të mos ndikojmë. Jemi ende në procesin e hetimit, sulmet kibernetike e kanë zgjeruar shumë gamën. 

Nuk mund të krahasohet buxheti me vitin e kaluar, plus minus 1 milionë lekë nuk do e dëgjoj. Më vjen keq kur thonë s'ka bileta për Bruksel. Unë po kërkoj mbështetje. A ka mundësi që të na jepni financimin për vitin që vjen, që ti shërbejmë qytetarëve shqiptarë. Janë disa investime që ne nuk i duam për luks.  Për databazat kërkojmë shifrën prej 18 mln lekësh. 

komisioni i ligjeve komisioneri per te drejten dhe informimin

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN