LIVE UPDATES
Politike

Unaza e Madhe, banorët e Kodrës së Priftit: Të na japin atë që na takon, mos t'ia japin Tom Doshit për ndërtim

Një banore e moshuar tha se është vetë i shtatë bashkë me djalin dhe fëmijët e tij.

4 Nëntor 2022, 13:09 Nga k.m.
Unaza e Madhe, banorët e Kodrës së Priftit: Të na japin
Erion Skëndaj

Banorët e Kodrës së Priftit, 40 banesa të të cilëve preken nga projekti i Unazës së Madhe, nga segmenti verior i saj, kërkojnë që të strehohen, ose t’iu ndërtohen banesat siç i kanë patur, në tokën që është bosh dhe që më parë ishte projektuar për kalimin e rrugës, sipas projektit të parë.

Një banore e moshuar tha për emisionin “Fol” në MCN TV, se është vetë i shtatë bashkë me djalin dhe fëmijët e tij.

"E bleu tokën çuni, i cili ka punuar tek Treni me tregti, gjithë paratë e tregtisë i hodhi këtu. Ka punuar që të ndërtojë shtëpinë. Ne nuk jemi kundër Unazës, por të bëhet siç duhet dhe të na strehojnë diku. Na thonë 3 vjet me qira, po ç’të bëj 3 vjet me qira? Jemi në pikë të hallit. Me çfarë të ndërroj një shtëpi tjetër? Edhe çuni... ku ka çuni të ardhura, ka 3 kalamaj në shkollë, kush e ndihmon atë. Gruaja që punon ku të gjejë punë."

Një tjetër banor, me emrin Adem Balla, tha se ka 22 vjet që jeton dhe kur ndërtuan nuk iu tha askush se kalonte Unaza.

"Pyetën topografët dhe na thanë se nuk i kap. Jam 50 metër larg dhe nuk më kap. Nuk jam kundër zhvillimit, duan atje, atje le ta bëjnë, por ne të na japin atë që na takon. Më ka dalë kompensimi si tokë bujqësore me 448 lekë të reja, sa një paketë cigare. E kam blerë 25 mijë lekë të vjetra metrin katrorë para mbi 20 vitesh. Sot ma çon me 448 lekë. Kam certifikatë pronësie të tokës, shtëpinë e kam në proces legalizimi. Nuk na kanë skualifikuar. Jam interesuar te AKK e Artan Lames, në Rinas dhe atje nuk më japin asnjë lloj përgjigje. Punoj me 40 mijë lekë të reja, jam vetë i katërt, nuk kam mundësi as për shtëpi, tjetër, se kam dhe prindërit. Me që po e prishin, të ma ndërtojnë tek vendi bosh. Le ta zhvillojnë zonën, por të ma ndërtoj siç e kisha."

Një tjetër banor, tha se që 19 vjeç ka qenë në kurbet dhe e ka blerë tokë me akt noterial.

"Duke punuar jashtë, duke investuar. Nuk u tha asnjëherë që mos ndërtoni. Erdhi momenti kanë futur projektin këtej. Kush e bëri dhuratë e dinë të mëdhenjtë. Shumica janë të palegalizuar këtu. Banesë sociale? Ç’u pa kjo punë. Vetëm unë punoj në ndërtim, gruaja pa punë, kam dy kalamaj. Siç po ikin të gjithë, po erdhi fadroma të na prishi, do iki në emigrim."

Një tjetër banore tha se "Edi Rama mos t’ua japë shokëve të vetë vendin, por ta çojë atje ku ka qenë".

"Tom Doshi shoku kujt është? Tom Doshi bashkë me Kastratin janë. Kush janë ata, a janë njerëzit e Edi Ramës? Të faktuar janë, përderisa u jep vende për të ndërtuar shtëpi vetëm këtyre. Gjithë pjesën e Shkozës e ka mbushur Tom Doshi, gjithandej Tom Doshi."/MCN

erion skëndaj banesat ne shkoze

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN