LIVE UPDATES
Politike

Takimi me homologun holandez, Xhaçka: Vlerësuam bashkëpunimin e frytshëm që është arritur mes autoriteteve tona

Ministrja u shpreh se së bashku diskutuan për reformat e rëndësishme që ka ndërmarrë e po ndërmerr Shqipëria në kuadër të procesit të integrimit europian. 

7 Shtator 2022, 12:26 Nga A.B
Takimi me homologun holandez, Xhaçka: Vlerësuam bashkëpunimin e
Olta Xhaçka

TIRANË- Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka priti ditën e sotme ministrin e punëve të Jashtme dhe zëvendëskryeministrin e Mbretërisë së Holandës, Wopke Hoekstra. Ministrja u shpreh se së bashku diskutuan për reformat e rëndësishme që ka ndërmarrë e po ndërmerr Shqipëria në kuadër të procesit të integrimit europian. 

DEKLARATA E PLOTË:

Pata sot nderin dhe kënaqësinë të mirëpres kolegu Wopke Hoekstra, Ministër i Punëve të Jashtme dhe Zëvendëskryeministër i Mbretërisë së Holandës. Kjo është vizita e tij e parë, por ne kemi pasur rastin të takohemi e të diskutojmë edhe herë të tjera, dhe përfitoj nga ky rast për ta falënderuar Ministrin e Jashtëm për gjithë vullnetin e tij të mirë dhe për të gjithë punën e tij të mirë për t’ju dhënë marrëdhënieve mes vendeve tona një hov të ri e një frymë të re bashkëpunimi qoftë në rrafshin dypalësh, qoftë në atë shumëpalësh. Sigurisht që diskutuam për reformat e rëndësishme që ka ndërmarrë e po ndërmerr Shqipëria në kuadër të procesit të integrimit europian. Hapja e negociatave është jo vetëm një arritje e rëndësishme dhe e merituar, por mbi  të gjitha fillimi i një procesi shumë kërkues e shumë kompleks angazhimet e punësh të mëtejshme që do të na afrojnë me BE. Holanda në këtë proces ka qenë padyshim një nga gjykatësit më të rreptë të punës së Shqipërisë. Por dua të theksoj që Holanda ka qenë njëkohësisht edhe një nga mbështetësit e rëndësishëm të procesit të integrimit duke ofruar asistencë të prekshme me fokus të veçantë në grupin e parë të kapitujve negociues, të ashtuquajturin Cluster 1, Fundamentals, e sidomos për sa i përket debatit për politikat që përfshijnë këto kapituj dhe përfshirjes së shoqërisë civile.

Gjej rastin këtu të falënderoj kolegun edhe për asistencën e vlefshme prej 600 mijë euros në vit që Ministria e Punëve të Jashtme të Holandës ofron për trajnimet në kuadër të programit MATRA i cili synon të ndihmojë vendin tonë të forcojë demokracinë dhe shtetin e së drejtës. Dhe po në këtë fushë, dua të shpreh vlerësimin tim për bashkëpunimin e frytshëm që është arritur tashmë mes autoriteteve policore dhe gjyqësore të vendeve tona në kuadër të EUROJUST dhe EUROPOL. Por ajo që është vërtet lajm i mirë, është që tashmë bashkëpunimi mes Shqipërisë dhe Holandës ka filluar të prekë edhe fusha që dikur do të kishte qenë e vështirë të mendoheshin.

Në këtë kontekst, dua të përmend nismën shqiptaro – holandeze për të cilën kanë rënë dakord Kryeministrat Rama dhe Rutte e cila synon që të elaborojë idenë e Presidentit Makron për një Komunitet Politik Europian në një plan konkret me disa pika, e cila pra, vendos një marrëdhënie konkrete bashkëpunimi për hartimin e këtij dokumenti që do të paraqitet në tetor të këtij viti në Samitin e Pragës për Ballkanin Perëndimor. Dhe me sa di, i dashur koleg, edhe ju keni dhënë kontributin tuaj në këtë dokument.

Unë shpresoj që në të ardhmen ne do të dimë të ndërtojmë më shumë forma të tilla bashkëpunimi pasi sigurisht që kemi çfarë mësojmë nga eksperienca holandeze, qoftë në raportet tona bilaterale, qoftë në ato multilaterale ku gjithashtu, kemi hedhur hapa të rëndësishme.  Si për shembull në OKB, ku Shqipëria ka mandatin e saj në Këshillin e Sigurimit e ku vendet tona janë rreshtuar së bashku, sidomos në Grupin e Miqve për Llogaridhënien në Ukrainë. Së fundi, padyshim jo për nga rëndësia, në planin bilateral, më duhet të pranoj që kemi shumë punë për të bërë. Kjo është një pranim nga ana ime i një realiteti që të gjithë e dimë, por edhe një ftesë për të punuar së bashku për të shfrytëzuar sa më mirë potencialin e jashtëzakonshëm për bashkëpunim e shkëmbime në ekonomi, turizëm, bujqësi, edukim, kulturë, arsim. Unë kam shumë besim që mund të bëjmë shumë më shumë dhe që ne, si ministra të jashtëm, kemi detyrimin të bëjmë më të mirën për ta orientuar këtë proces e për të konsoliduar e shtrirë lidhjet mes nesh. Dhe nuk mund të lë pa përmendur këtu edhe një zhvillim shumë të rëndësishëm që ka ndodhur sot, që sapo është njoftuar nga Kryemnistri Rama. Shqipëria ka ndërprerë sot marrëdhëniet diplomatike me Republikën Islamike të Iranit si një kundërpërgjigje ndaj sulmit kibernetik që ndodhi në 17 korrik.

Hetimet e agjencive të specializuara kanë provuar pa asnjë hije dyshimi që ky sulm ishte i organizuar dhe sponsorizuar nga institucione shtetërore iraniane. Ishte një sulm i paprovokuar, pa asnjë shkak, kundër një vendi anëtar të NATO dhe kandidat për në BE. Sigurisht që ndërprerja e marrëdhënieve diplomatike me cilindo vend, edhe me ato vende me të cilat ndan një vizion diametralisht të kundërt për botën, me të cilat ndan vlera e parime krejt të kundërta, sidomos për çështje që janë qendrore në politikën tonë të jashtme si të drejtat e njeriut, përbën një hap mjaft drastik sidomos, kur beson tek dialogu e bashkëpunimi si mënyra më e mirë për të ecur përpara.

Por në këtë rast, agresiviteti i sulmit, shkalla e sulmit dhe mbi të gjitha fakti që ky ishte një sulm krejtësisht i paprovokuar, nuk linte hapësirë për asnjë vendim tjetër. Ne jemi në komunikim të ngushtë me aleatët e partnerët, në NATO e BE, por edhe në nivel bilateral, u kemi kërkuar atyre mbështetje për vendimmarrjen e Shqipërisë e padyshim edhe mbështetje në të ardhmen për të adresuar këto lloj kërcënimesh sa më mirë.

olta xhacka wopke hoekstra

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren