LIVE UPDATES
Bota

Pse historia e Donald Trump dhe Arkivit Kombëtar është një temë e rëndësishme?

8 Shkurt 2022, 21:47 Nga DOSJA
Pse historia e Donald Trump dhe Arkivit Kombëtar është një

SHBA- Muajin e kaluar, 15 kuti me materiale nga presidenca e Donald Trump u morën nga shtëpia e tij në Mar-a-Lago nga punonjës të Arkivit Kombëtar, kuti që përmbanin, ndër të tjera, letra nga diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe ish-presidenti Barack Obama. CNN shkruan se lajmi vjen pasi CNN raportoi se stafi i Arkivave Kombëtare duhej të merrte disa dokumente të Shtëpisë së Bardhë të Trump që iu dhanë komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve që hetonte 6 janarin.

“Tre ish-zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë i thanë CNN-it se e panë Trumpin, në shumë raste, të shkatërronte manualisht dokumentet për të cilat ai nuk ishte më i interesuar ose kishte përfunduar shqyrtimin – një praktikë që e bëri të vështirë për sekretarët e stafit të Shtëpisë së Bardhë ruajtjen e të dhënave presidenciale. Ata zyrtarë thanë se Ish-Presidenti i renditi nëpër kutitë e dosjeve në një mënyrë mjaft metodike – gris copa gazetash ose drafte tweet-esh që ai i kishte refuzuar dhe i hodhi ato në dysheme, ose duke grumbulluar letra në të cilat donte t’i varte në një pirg të çrregullt mbi tavolinën e tij.”

Tipari përcaktues i kohës së Trump në detyrë ishte se sa pak respekt kishte ai për kufizimet që kishin edhe postet më të larta. Ai vrapoi ashpër mbi këdo dhe gjithçka në rrugën e tij. Ai shprehu pak shqetësim për mënyrën se si gjërat ishin bërë gjithmonë. Ai ishte i pamatur në ekstrem.

Në çdo fazë të jetës së tij, Trump ka redaktuar në mënyrë krijuese narrativën për ta bërë veten të duket më mirë. Falimentimet e tij të shumta nuk ishin dështime, ato ishin lëvizje të zgjuara biznesi. Dështimet e partisë së tij në fushatën e 2018 ishin, në fakt, një përmbysje e pritshmërive dhe një fitore. Trajtimi i tij i gabuar i koronavirusit pandemik? Ai meritonte më shumë merita sesa mori.

Kur kombinoni atë seri të tipareve të Trump, shihni a) sa e vështirë do të jetë për Arkivin Kombëtar të marrë ndonjëherë një pamje të plotë të presidencës Trump dhe b) pse është kaq, kaq e rëndësishme që të bëjë gjithçka në fuqinë e tij për të bëj kështu.

Trump është tashmë në procesin e përpjekjes për të rishkruar historinë e mandatit të tij në detyrë, veçanërisht me pohimet e tij të përsëritura të rreme se zgjedhjet e vitit 2020 ishin të manipuluara. Dhe ndërsa katër vitet e tij si president shkojnë më tej në pasqyrën e pasme, kujtesa jonë kolektive mund të fillojë të lëkundet kur vjen puna për të kujtuar vitet e Trump – dhe çfarë kataklizmi që ai përfaqësoi për demokracinë amerikane. Kjo është ajo që e bën punën e një entiteti jopartiak si Arkivi Kombëtar që kuron presidencën e tij kaq të rëndësishme. Dhe pse rrëmbimi i kutive me informacione për presidencën e tij nga Trump është kaq shqetësues.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota barack obama donald trump kim jong un barack obama donald trump kim jong un

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra