LIVE UPDATES

aksidentet rrugore

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

114 të vdekur nën rrotat e makinës/ Pandemia e Covid-19 s’i ndali aksidentet rrugore, shifrat e plota të jetëve të humbu - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

114 të vdekur nën rrotat e makinës/ Pandemia e Covid-19 s’i ndali aksidentet rrugore, shifrat e plota të jetëve të humbu

27 Shtator 2020, 14:19 Nga DOSJA
114 të vdekur nën rrotat e makinës/ Pandemia e Covid-19 s’i

SHQIPËRI-Pandemia e Coivd-19 bëri që e gjithë bota të izolohej dhe po e njëjta gjë ndodhi me Shqipërinë ku më 9 mars u konfirmuan dy rastet e para me koronavirus.

Kështu qeveria mori masa të rrepta në mënyrë që të parandalohej përhapja e sëmundjes vdekjeprurëse tek qytetarët. U mbyllën shkollat, baret restorantet dhe qarkullimet rrugore, transportet urbanistike dhe u bë e detyrueshme izolimi total i njerëzve, përveç lëvizjet për  ushqimore ose urgjencë shëndetësore. Mirëpo pavarësisht masave të ndërrmara, pandemia nuk kufizoi aksidentet rrugore.

Shumë qytetarë lëvizën me mjetet e tyre, për arsye shëndetësore, pune dhe disa të tjerë nuk zbatuan rregullat, ku si pasojë u regjistruan shumë aksidente rrugore në krahasim me një vit më parë duke marrë parasysh rrethanat në të cilat ishte përfshirë vendi.

Dosja.al bazuar në të dhënat e INSTAT ju sjellë më poshtë aksidentet që kanë ndodhur nga muaji mars deri në muajin gusht të vitit 2020, si dhe vdekjet e të plagosurit që janë regjistruar si pasojë e aksidenteve. Po ashtu në bazë  të dhënave shihet se krahasuar me një vit më parë aksidentet rrugore që kanë ndodhur në të githë Shqipërinë në harkun kohor prej 6 muajsh ka pasur pothuajse një numër të njëjtë aksidentesh krahasuar me një vit më parë duke marrë parasysh periudhën pandemike me të cilën vendi është përballur gjatë këtij viti.

Aksidentet në muajin Mars

Bazuar në të dhënat e INSTAT në muajin Mars 2020 numërohen 65 aksidente rrugore nga 127 aksidente të ndodhura në muajin Mars të vitit 2019.

Në këtë muaj numri i të aksidentuarve (të vrarë dhe të plagosur) është 94 persona nga 176 që ishte një vit më parë. Gjatë këtij muaji numri i personave që kanë humbur jetën si pasojë e aksidenteve ka qenë 10 ndërsa një vit më parë po në këtë muaj humbën jetën 24 të tjerë. Të gjitha aksidentet e shënuara në këtë muaj kanë ndodhur si pasojë e shpejtësisë së lartë.

Aksidentet në muajin Prill

Në muajin Prill të këtij viti janë regjistruar 51 aksidente rrugore nga 112 aksidente të ndodhura në muajin Prill një vit më parë. Dosja.al mëson se në këtë muaj, numri i të aksidentuarve (të vrarë dhe të plagosur) është 67 persona nga 147 që ishte një vit më parë.

Gjatë muajt Prill, numri i të vdekurve nga aksidentet rrugore është 10 persona nga 14 persona që kanë humbur jetën një vit më parë po në këtë muaj.

Në muajin Prill 2020, aksidentet rrugore, në 84,3 % të rasteve, kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së drejtuesit të mjetit. Numri më i lartë i aksidenteve në këtë periudhë është regjistruar nga grup-mosha 25–34 vjeç.

Aksidentet rrugore në muajin Maj

Në muajin Maj 2020 numërohen 75 aksidente rrugore nga 115 aksidente të ndodhura në muajin Maj në vitin 2019. Në maj numri I të aksidentuarve( të vrarë dhe të plagosur) është 86 nga 143 që ishte një vit më parë.

Në këtë muaj, numri i të vdekurve nga aksidentet rrugore është 10 persona nga 14 persona të vdekur në Maj 2019. Mësohet se të gjitha aksidentet që kanë ndodhur në këtë muaj kanë qenë si pasojë e sjelljes së drejtuesit të mjetit.

Aksidentet rrugore në muajin Qershor

Në muajin Qershor 2020 numërohen 115 aksidente rrugore nga 131 aksidente të ndodhura në muajin Qershor të vitit 2019. Në këtë muaj janë plagosur 143 persona nga 187 që ishte një vit më pare.

Në muajin Qershor 2020, numri i të vdekurve nga aksidentet rrugore është 16 persona nga 26 persona që kanë humbur jetën një vit më parë. Në muajin Qershor 2020, aksidentet rrugore, në 91,3 % të rasteve, kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së drejtuesit të mjetit.

Aksidentet në muajin Korrik

Dosja.al në bazë të një hulumtimi ka mësuar se në muajin Korrik të vitit 2020 janë regjistruar 130 aksidente rrugore nga 148 aksidente të ndodhura në muajin Korrik të vitit 2019.

Në muajin Korrik 2020, numri i të aksidentuarve (të vrarë dhe të plagosur) është 168 persona nga 228 që ishte një vit më pare. Në këtë muaj kanë humbur jetën 14 persona nga 13 persona të vdekur në Korrik të vitit 2019.

Akisidentet rrugore në muajin Gusht

Në muajin Gusht 2020 numërohen 130 aksidente rrugore nga 152 aksidente të ndodhura në muajin Gusht 2019. Gjatë muajit gusht numri i të aksidentuarve (të vrarë dhe të plagosur) është regjistruar 156 persona nga 230 njerëz që ishte një vit më parë në të njëjtën periudhë kohore.

Në muajin Gusht 2020, numri i të vdekurve nga aksidentet rrugore është 26 persona nga 22 që kanë humbur jetën para një viti. të gjitha aksidentet që janë shënuar në këtë muaj kanë ndodhur për shkak të sjelljes së drejtuesve të mjetit.

Ndërkohë që nga muaji Janar deri më tani, pra tetë muaj që nga fllimi i vitit 2020 në të gjithë Shqipërinë numërohen 765 aksidente rrugore nga 1.014 aksidente të ndodhura në tetëmujorin e 2019, duke u ulur me 24,6 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më pare. Numri i të aksidentuarve në tetëmujorin e vitit 2020, është 980 persona nga 1.418 persona, të një viti më parë në të njëjtin hark kohor.

Ndërkohë në tetëmujorin e 2020, numri i të vdekurve nga aksidentet rrugore është 114 persona nga 137 persona në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Duke marrë parasysh periudhën e pandemisë së Covid-19 ka pasur një ulje shumë të vogël të aksidenteve.

Të gjitha aksidentet rrugore që janë regjistruar në tetëmujorin e 2020, në 14,8 % të rasteve, kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së këmbësorit.

(A.K.DOSJA.AL)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet aksidentet rrugore ne vitin 2020 aksidentet rrugore ne vitin 2020

Sondazh

Poll
Aktualitet 27 Shtator 2020, 11:24

Rehabilitimi i rrugëve fut në kaos Tiranën

rojektit të transformimit të Bulevardit Zogu i Parë, i cili zgjat tashmë prej një viti, i është shtuar së fundmi edhe projekti i ndërtimit të rrjetit të ri të k...

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'