LIVE UPDATES

mediat austriake

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Mediat austriake ngren dyshime: Kosova dhe Serbia po shkëmbejnë territore? - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

Mediat austriake ngren dyshime: Kosova dhe Serbia po shkëmbejnë territore?

6 Shkurt 2022, 14:41 Nga DOSJA
Mediat austriake ngren dyshime: Kosova dhe Serbia po shkëmbejnë

KOSOVË- Mediat austriake u kanë dhënë edhe një here rëndësi idesë së shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë. Në një artikull Kosmo shkruan se propozimet për shkëmbimin e territoreve këtë herë kanë ardhur nga Kosovë, pasi nënkryetari i PDK-së Ram Buja, në një deklaratë ka thënë se është për shkëmbimin e territoreve se sa për bashkimin e komunave me shumicë serbe. Me këtë deklaratë të Bujës është pajtuar gjithashtu edhe ish-komandanti i UÇK-së, Hafir Hoxha, nëse kjo do të shmangte luftën dhe ndikimin e Serbisë në Kosovë, atëherë do të ishte i gatshëm që Leposaviçi dhe Zubin Potoku t’i kalojnë Serbisë.

Shkrimi i Plotë:

Ideja e shkëmbimit të territoreve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës nuk është e re, por është ringjallur. Këtë herë propozimet vijnë nga Prishtina. Brenda vetëm një jave, nga Kosova erdhën dy deklarata, të cilat trajtonin edhe një herë shkëmbimin e territorit. Siç u dëgjua nga Prishtina, kjo është një zgjidhje më e mirë se formimi i një komuniteti të komuniteteve serbe dhe do të parandalonte konfliktet e ardhshme.

Këtë ide e ka ringjallur nënkryetari i partisë kryesore opozitare, Partisë Demokratike të Kosovës, Ram Buja. Ai tha se nëse do t’i duhej të zgjidhte mes Bashkimit të Komunave me Shumicë Serbe (ZSO) dhe shkëmbimit të territoreve, ai ishte për shkëmbimin e territoreve. “Para bashkimit me pushtetin ekzekutiv, jam për shkëmbimin e territoreve. Që Lugina e Preshevës shkon në Kosovë dhe veriu i Kosovës në Serbi”, tha Buja.

Me Bujën është pajtuar edhe ish-komandanti i UÇK-së, Hafir Hoxha, i cili ka thënë se i vetmi epilog serb i Kosovës nëse do të shmanget lufta është ndryshimi i kufirit që do të eliminonte ndikimin e Serbisë në Kosovë dhe atë të Kosovës në Serbi. Ai sugjeroi që Leposaviçi dhe Zubin Potoku t’i dorëzoheshin Serbisë. Megjithatë, ai nuk është për “shkëmbimin” e Mitrovicës së Veriut me Mevegjën, Preshevën dhe Bujanoviçin.

Ideja tashmë disavjeçare

Ideja e shkëmbimit lindi, edhe pse jozyrtarisht, gjatë dialogut të udhëhequr nga BE-ja ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, kur Federica Mogherini ndërmjetësoi si Përfaqësuese e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri. Shumë anëtarë të Bashkimit Evropian e kundërshtuan menjëherë këtë propozim, përfshirë Gjermaninë. Sipas parimit etnik, shkëmbimi i territoreve nuk është zgjidhje dhe hap kutinë e Pandorës për demarkacione të mëtejshme kufitare në Ballkan.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore rajoni federica mogherini hafir hoxha ram buja shkëmbimi i territoreve kosove serbi federica mogherini hafir hoxha ram buja shkëmbimi i territoreve kosove serbi

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre