LIVE UPDATES

zgjedhjet ne shba 2020

Bota 5 Nëntor 2020, 13:45

SHBA- Pas deklaratës së Trump që tha ditën e djeshme se ka fituar zgjedhjet në SHBA në vend kanë shpërthyer protestat.Turma aktivistësh dolën duke protestuar ku...

Editorial 3 Nëntor 2020, 06:26

Opinion: Debati – jetik për çdo demokraci

Shtetet e Bashkuara kanë qennë gjithmonë vend i kundërshtive. Një komb i polarizuar. Ka vetëm dy parti që luajnë vërtet rol në politikë. Qeveritë nuk duhet të k...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Zgjedhjet në SHBA 2020: Deklaratat e Donald Trump përballë fakteve - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Zgjedhjet në SHBA 2020: Deklaratat e Donald Trump përballë fakteve

6 Nëntor 2020, 20:41 Nga DOSJA
Zgjedhjet në SHBA 2020: Deklaratat e Donald Trump përballë

SHBABBC i ka kushtuar një artikull të gjatë të gjitha deklaratave që Donald Trump ka dhënë ditën e sotme (6 nëntor 2020) në lidhje me rezultatet e zgjedhjeve në SHBA.

Disa nga pretendimet e TRUMP:

Trump: “Unë kam qenë duke folur për votimin përmes postës për një kohë të gjatë. Kjo me të vërtetë shkatërroi sistemin tonë. Eshtë një sistem i korruptuar dhe i bën njerëzit të korruptuar.”

Trump ka postuar më shumë se 70 shkrime në rrjetin social Twitter duke hedhur dyshime mbi votimin përmes postës, duke iu referuar mashtrimit të votuesve ose zgjedhjeve “të manipuluara” që nga muaji prill.

Por nuk ka asnjë provë që sistemi është i korruptuar.

Mashtrimi elektoral është shumë i rrallë në Shtetet e Bashkuara – shkalla është më pak se 0.0009%, sipas një studimi të vitit 2017 nga ‘Brennan Center’. Nuk ka asnjë provë që thotë se kjo ka qenë një çështje kryesore në këto zgjedhje.

Vetë Presidenti ka votuar me postë në të kaluarën. Kur ai jetoi jashtë shtetit që ishte regjistruar, Florida, kërkoi një votim postar.

Kjo është e njohur si një fletë votimi në mungesë, për të cilën Trump ka thënë se është pro sepse beson se ka masa mbrojtëse më të mira.

Por ai ka bërë një dallim me format e tjera të votimit përmes postës, të tilla si kur shtetet dërgojnë automatikisht fletëvotimet për të gjithë votuesit e regjistruar. Oregon dhe Utah e kanë bërë këtë me sukses në zgjedhjet e mëparshme.

Trump: “Ata dërguan me dhjetëra miliona fletëvotime të pakërkuara pa ndonjë masë verifikimi”.

Votuesve të regjistruar në nëntë shtete (dhe në Uashington DC) u dërgohen automatikisht fletëvotimet me postë pa qenë e nevojshme t’i kërkojnë ato. Pesë nga këto shtete kërkuan këtë masë për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Por tetë nga nëntë shtetet – Colorado, Hawaii, Oregon, Utah, Washington, California, New Jersey dhe Vermont- nuk janë aktualisht në garë për numërimin e votave pasi kanë përfunduar numërimin.

Të gjitha format e votimit postar kanë masa mbrojtëse- të tilla si autoritetet që kontrollojnë nëse fletët e votimit kanë ardhur nga adresa e regjistruar e një votuesi dhe nëse kanë firmat në zarfe.

Votimi me postë nuk është i ri, është përdorur për shumë zgjedhje.

Trump: “E mahnitshme se si fletëvotimet që vijnë përmes postës janë të gjitha të njëanshme.”

Presidenti Trump ka kritikuar vazhdimisht planet për zgjerimin e votimin postar, duke thënë (pa pasur prova) se ndodh “mashtrim i jashtëzakonshëm”.

Ai u bëri thirrje votuesve republikanë të shfaqen vetë atë ditë, në vend se të përdorin fletëvotimet me postë.

Ka prova nga numërimi i votave se kjo është ajo që ka ndodhur në të vërtetë-votuesit demokratë zgjodhën votimin me postë dhe republikanët votuan atë ditë personalisht.

Numërimi nuk ka përfunduar, por në Pensilvani, një vlerësim është ai i më shumë se 2.5 milion votave postare të marra, gati tre herë më shumë erdhën nga demokratët e regjistruar sesa nga republikanët.

Trump: “Në Georgia, një tub shpërtheu në një vend të largët, krejtësisht i palidhur me vendndodhjen e asaj që po ndodhte dhe ata ndaluan së numëruari për katër orë”.

Kjo nuk është e vërtetë.

Tubi shpërtheu në State Farm Arena dhe preku një dhomë ku fletët e votimit që mungonin ishin duke u tabeluar.

Këtu është deklarata për shtyp e dhënë nga stafi në arenë.

Trump: “Tani ka vetëm disa shtete që ende nuk kanë mbyllur garën presidenciale. Aparati i votimit të atyre shteteve drejtohet në të gjitha rastet nga demokratët.”

Kjo nuk është e vërtetë “në të gjitha rastet”.

Në Xhorxhia, e cila ende nuk është vendosur, guvernatori dhe dy dhomat e legjislaturës janë të kontrolluara nga Republikanët.

Sekretari i shtetit, i cili është i ngarkuar me administrimin e zgjedhjeve, është Brad Raffensperger i cili është një republikan.

Më poshtë keni një postim të vitit 2018 ku Donald Trump e mbështet atë.
Për të marrë një shembull tjetër, Nevada ka një sekretar republikan të shtetit që mbikëqyr zgjedhjen.

Trump: “Ata nuk do lejojnë vëzhgues të lejueshëm ligjërisht.”

Presidenti Trump po flet për vëzhguesit e sondazheve. Ata janë njerëz brenda qendrave të votimit që vëzhgojnë numërimin e votave, me qëllim që të sigurojnë transparencë.

Këto janë të lejuara në shumicën e shteteve, por ato duhet të regjistrohen para ditës së zgjedhjeve, zakonisht të lidhura me një parti ose një kandidat, megjithëse rregullat ndryshojnë nga shteti në shtet.

Presidenti Trump ka marrë parasysh mungesën e perceptuar të hyrjes për vëzhguesit republikanë në qytete të caktuara të drejtuara nga demokratët, të tilla si Filadelfia dhe Detroit.

Por vëzhguesit e sondazheve u lejuan të vëzhgonin numërimin në të dy qytetet.

Numri i vëzhguesve të sondazheve të lejuara në një qendër numërimi ndryshon në varësi të madhësisë së tij. Këto kufij përcaktohen para ditës së zgjedhjeve. Në disa zona numrat ishin të kufizuar, pjesërisht për të kufizuar kapacitetin për shkak të koronavirusit. Ekzistojnë gjithashtu kufij të vendosur për të shmangur frikësimin.

Në Detroit, më shumë se 130 vëzhgues që përfaqësonin si demokratët ashtu edhe republikanët u lejuan brenda vendit të kongresit.

Nëpunësi i qytetit Janice Winfrey tha se nuk ishte në dijeni të heqjes së vëzhguesve republikanë.

Sekretari i Shtetit i Pensilvanisë, Kathy Boockvar, ka thënë: “Çdo kandidat dhe çdo parti politike lejohet të ketë një përfaqësues të autorizuar në dhomë duke vëzhguar procesin. Disa juridiksione përfshirë Philly gjithashtu transmetojnë drejtpërdrejt, kështu që ju mund të shikoni fjalë për fjalë procesin e tyre të numërimit.”

Trump: “Nëse numëroni votat e paligjshme, ata përpiqen të na vjedhin zgjedhjet. Nëse numëroni votat që erdhën vonë, ne po i shikojmë dhe i vlerësojmë, por shumë vota erdhën vonë.”

Presidenti Trump po deklaron që numërimi i votave postare të cilat mbërrijnë pas ditës së zgjedhjeve është “i paligjshme”.

Por fletët e votimit të vona postare mund të numërohen në rreth gjysmën e shteteve të SHBA., për sa kohë që ato shënohen në postën postare deri në 3 nëntor.

Kjo përfshin shtetet kryesore të Pensilvanisë, Nevadës dhe Karolinës së Veriut, ku një fitues pritet të projektohet. Afatet për sa vonë mund të mbërrijë një fletëvotim postar ndryshon nga shteti në shtet.

Shtete të tjera, të tilla si Georgia dhe Arizona, nuk numërojnë votat postare të cilat arrijnë pas ditës së zgjedhjeve.

Në fjalën e tij, Presidenti Trump tha në Pensilvani fletët e votimit të vona postare po numëroheshin “pa edhe vula postare ose ndonjë lloj identifikimi”.

Gjykata e Lartë e shtetit vendosi që fletët e votimit të vonuar me vula postare do të numëroheshin nëse prova të mjaftueshme “tregojnë se ajo ishte postuar pas ditës së zgjedhjeve”.

Çdo fletë votimi postare kalon nëpër disa hapa për t’u verifikuar, të tilla si një nënshkrim dhe kontroll i adresës.

Trump: “Një qendër kryesore për numërimin e fletëve të votimit në Detroit mbuloi dritaret me copa të mëdha kartoni duke dashur të mbronin dhe bllokonin zonën e numërimit.”

Z. Trump i referohet Qendrës TFC në Detroit, Michigan, një shtet fushë beteje.

Të mërkurën, kishte skena kaotike kur vëzhguesit e sondazheve pretenduan se po bllokoheshin nga salla e numërimit ndërsa dritaret ishin të mbuluara.

Avokati kryesor i Qytetit të Detroit, Lawrence Garcia, tha në një deklaratë: “Disa – por jo të gjitha – dritaret ishin të mbuluara, sepse punonjësit e sondazheve të ulur pikërisht brenda atyre dritareve shprehën shqetësime për njerëzit jashtë qendrës duke fotografuar dhe filmuar ata dhe punën e tyre.”

Në fakt kishte qindra vëzhgues të sondazheve nga të dy partitë, brenda qendrave të numërimit. Zyrtarët pretenduan që më shumë vëzhgues të sondazheve vinin vazhdimisht pasi ishte tejet kapaciteteve të lejuara.

(A.B)/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota #zgjedhjet presidenciale 2020 donald trump #zgjedhjet presidenciale 2020 donald trump

Sondazh

Poll

Bota 6 Nëntor 2020, 19:32

SHBA- Kryetari i bashkisë demorakatike të Filadelfias, Jim Kenney ka reaguar, pas akuzave që janë ngritur se në Pensilvani po manipulohen votat. Sipas BBC, Kenn...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE