LIVE UPDATES
Bota

The Guardian: Bizneset ‘ilegale’ të Zelenskyy-t

9 Mars 2022, 08:58 Nga DOSJA
The Guardian: Bizneset ‘ilegale’ të Zelenskyy-t

UKRAINË- Ishte një histori që më parë do dukej e pamundur. Për katër vjet, aktori dhe komediani Volodymyr Zelenskiyy argëtoi audiencën televizive në Ukrainë me rolin e tij kryesor në serialin “Servant of the People” (Shërbëtori i popullit). Zelenskiyy luajti rolin e një mësues i cili, i indinjuar nga korrupsioni i vendit të tij, kandidon me sukses për president. Në vitin 2019, Zelenskiyy e bëri realitet fiksionin kur ai garoi në zgjedhjet presidenciale aktuale të Ukrainës dhe fitoi.

Gjatë fushatës, Zelenskiyy u zotua të pastrojë sistemin qeverisës të Ukrainës të dominuar nga oligarkët. Dhe ai sulmoi politikanë të tillë si presidenti i pasur në detyrë Petro Poroshenko i cili fshehu pasuritë e tij në det të hapur. Mesazhi funksionoi! Zelenskiy fitoi 73% të votave. Dokumentet e Pandorës , të zbuluara në Konsorciumin Ndërkombëtar të Gazetarëve Hulumtues (ICIJ) sugjerojnë në fakt se Zelenskiyy është mjaft i ngjashëm me paraardhësit e tij.

Dokumentet e zbuluara sugjerojnë se ai kishte – ose ka – një aksion të pazbuluar më parë në një kompani offshore, të cilën ai duket se ia kishte transferuar fshehurazi një miku disa javë përpara se të fitonte presidencën. Zelenskiyy  nuk e ka komentuar pretendimin pavarësisht përpjekjeve të Guardian dhe partnerëve të saj mediatikë për ta kontaktuar. Zëdhënësi i tij Sergiy Nikiforov dërgoi një mesazh: Nuk do të merrni përgjigje.

Dosjet zbulojnë se Zelenskiyy ka marrë pjesë në një rrjet të gjerë kompanish offshore, në bashkëpronësi me miqtë e tij prej kohësh dhe partnerët e biznesit në Tv. Ato përfshijnë Serhiy Shefir, i cili prodhoi shfaqjet hit të Zelenskiyy , dhe vëllain më të madh të Shefirit, Borys, i cili shkroi skenarët. Një tjetër anëtar i konsorciumit është Ivan Bakanov, shok fëmijërie. Bakanov ishte drejtor i përgjithshëm i studios së prodhimit të filmave, Kvartal 95 .

Para se të bëhej president, Zelenskiyy deklaroi disa nga pasuritë e tij private. Ato përfshinin makina, prona dhe tre nga kompanitë e përbashkëta. Por dokumentet Pandora tregojnë asete të tjera në det të hapur që Zelenskiyy duket se nuk i ka zbuluar. Më 13 mars 2019, dy javë përpara raundit të parë të votimit në zgjedhjet në Ukrainë, Zelenskiyy ia dha Serhiy Shefirit aksionet e tij në Maltex. Është e paqartë nëse Shefir e ka paguar Zelenskiyy-n. Bakanov ishte dëshmitar i këtij transferimi sekret dhe nënshkroi letrat.

Zbulimi i Maltex është i turpshëm për Zelenskiyy , duke pasur parasysh zotimin e tij për të goditur ata që dërgojnë pasuri jashtë shtetit. Që nga hyrja në politikë, Zelenskiyy është ndjekur nga pretendimet se ai është nën ndikimin e Igor Kolomoisky, një miliarder, kanali televiziv i të cilit shfaqi shfaqjen e Zelenskiyy.

Lidhjet e dukshme të biznesit të Zelenskiy me Rusinë përmes Maltex ka të ngjarë të rezultojnë të diskutueshme. Poroshenko u përball me kritika për zotërimin e një fabrike çokollate në Rusi në një kohë kur Ukraina po luftonte kundër trupave ruse dhe përfaqësuesve të tyre pas aneksimit të Krimesë nga Kremlini në 2014.  

Marrë nga TheGuardian

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota ukraine volodymyr zelenskiyy ukraine volodymyr zelenskiyy

Sondazh

Poll
Bota 9 Mars 2022, 08:05

Lufta në Europë 2.0

Luftë në Evropë! Kjo thirrje tmerri jehoi një herë pak më shumë se para tridhjetë vjetësh: Më 27 qershor 1991 tanket e Ushtrisë Popullore Jugosllave kaluan në p...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN