LIVE UPDATES
Ekonomi

Ulet transporti i mallrave nga deti dhe hekurudha, INSTAT:Pasagjerët zgjedhin linjat ajrore

1 Mars 2022, 06:38 Nga DOSJA
Ulet transporti i mallrave nga deti dhe hekurudha, INSTAT:Pasagjerët

Transporti i mallrave nga deti dhe hekurudha ka pësuar rënie në janar 2022 në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Ndërkohë që nga ajri transporti i mallrave ka shënuar rritje. Të dhënat e Institutit të Statistikave (INSTAT) për muajin e parë të vitit tregojnë se volumi i mallrave të ngarkuara/shkarkuara në porte, në muajin Janar 2022 është 287,2 mijë ton, duke u ulur me 21,5 %, krahasuar me Janar 2021.

“Në muajin Janar 2022, volumi i mallrave të transportuara me hekurudhë është 1.726 mijë ton-kilometër, duke u ulur me 35,4 %, krahasuar me Janar 2021.

Në muajin Janar 2022, volumi i mallrave të transportuar me ajër është 159,5 ton, duke u rritur 7,2 % në krahasim me Janar 2021. Në Janar 2022, numri i fluturimeve të kryera është 2.242, duke u rritur 2,2 herë në krahasim me muajin Janar 2021”thuhet në publikim.

Numri i pasagjerëve nga ana tjetër ka shënuar rritje si nga linjat detare edhe nga ato ajrore.

“Në Janar 2022, numri i pasagjerëve që udhëtojnë me linjë detare është 53.187 pasagjerë. Krahasuar me Janar 2021, ky tregues është rritur 46,8 %.

Në muajin Janar 2022, transporti ajror i pasagjerëve zë 82,4 % të transportit gjithsej.Numri i pasagjerëve që kanë udhëtuar me linja ajrore, në Janar 2022 është 251.243 pasagjerë, duke u rritur me 2,9 herë, krahasuar me Janar 2021” thuhet në publikimin e INSTAT.

Eksportet/importet e mallrave sipas mënyrës së transportit

“Në Janar 2022, vlera e mallrave të tregtuara (eksport dhe import) është 90,0 mld lekë dhe 51,4 % e tyre u transportua me det.

Në Janar 2022, mallrat e eksportuara me det zënë 53,0 %, me rrugë 32,5 % dhe me ajër 0,2 %. Mallrat e eksportuara me rrugë në Janar 2022 janë rritur me 44,3 %, krahasuar me Janar 2021.

Në Janar 2022 mallrat e importuara me det zënë 50,4 %, me rrugë 41,5 % dhe me ajër 2,9 %. Mallrat e importuara me rrugë në Janar 2022 janë rritur me 20,8 %, krahasuar me Janar 2021” sipas INSTAT./MONITOR

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

ekonomi ekonomi avion fluturime mallra avion fluturime mallra

Sondazh

Poll

Ekonomi 28 Shkurt 2022, 14:26

Juth App…. porta e mundësive të reja

Ka gjithmonë një mundësi, një hapësirë më shumë që mund dhe duhet t’u jepet të rinjve që kanë lindur për të qenë të lirë, për të qenë ata që duan të jenë, vetve...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE