LIVE UPDATES
Politike

Vendimet e KAS, Erisa Xhixho: Mekanizëm politik, pjesë e masakrës së 25 prillit, nuk është institucion i pavarur

20 Maj 2021, 14:17 Nga DOSJA
Vendimet e KAS, Erisa Xhixho: Mekanizëm politik, pjesë e masakrës

TIRANË– Deputetja e zgjedhur e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Erisa Xhixho i ka quajtur vendimet e Komisionit të Ankesave dhe Sanksioneve si mekanizëm politik dhe pjesë e masakrës së 25 prillit. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Xhixho shkruan se pasi KAS rrëzoi pretendimet e LSI-së për përsëritje të zgjedhjeve në disa qarqe, vertetohet se ky instuticion nuk është i pavarur dhe kushtetues. Sipas saj, KAS nuk mori parasysh asnjë nga proact e dëshmuara nga LSI për parregullsitë gjatë zgjedhjeve të 25 prillit.

Postimi i plotë i Erisa Xhixhos:

KAS mekanizëm politik, pjesë e masakrës së 25 prillit.

Vendimmarrjet e fundit të KAS për masakrën elektorale të 25 prillit treguan qartë se ai nuk është institucioni i pavarur dhe kushtetues që duhet të ishte, por thjesht një zgjatim i pushtetit të partisë-shtet.

Ai nuk mori parasysh asnjë nga provat e dëshmuara në sy të gjithë opinionit publik për parregullsitë, përdorimin e pandemisë për t’i ndaluar me vendim politik të Komitetit Teknik të drejtën e votës shtetasve shqiptarë që jetojnë në Greqi, vendim që ndikoi drejtpërsëdrejti në rezultatin e qarkut Gjirokastrës. Ndërkohë që karantina nuk u aplikua për njerëzit e Rilindjes, faktuar kjo me votimin e dyfishtë apo me rastet kur 14 persona rezultuan se kishin votuar 74 herë.

KAS me vendimin e tij dëshmoi edhe një herë se nuk kishte forcën të ngrihej mbi interesin partiak për të mbrojtur interesin publik dhe ushtruar detyrën kushtetuese për të cilën do duhet të punonte.

KAS rrëzoi edhe ankimimin e LSI për qarkun e Beratit, i provuar me fakte e prova për shkeljet flagrante, ku në të paktën 24 QV rezultati është i pavlefshëm, sepse kutitë janë mbushur, pasi rezultojnë më shumë fletë votimi sesa votues.

Shqiptarët meritojnë sot transparencë për deformimin që iu bë vullnetit të tyre, mes shantazheve, blerjes masive të votave, përdorimit të administratës dhe gjithë makinerisë shtetërore për interesa të ngushta elektorale, duke cënuar kështu rëndë standardet europiane të zgjedhjeve, si kushti nr .1 për hapjen e negociatave.

Beteja jonë do të vazhdojë deri në zbardhjen e plotë të masakrës zgjedhore dhe vullnetit të qytetarëve shqiptarë. Pa këtë nuk ka demokraci dhe as të ardhme europiane për vendin.

LAJM KRYESOR:Hapja e kutive/ Ndahet mandati për 77 vota, KAS pranon kërkesën e LSI, vendos: Rinumërim të 114 kutive në Berat, por vetëm për partinë! PD kërkon paligjshmëri për Vlorën, rrëzohet kërkesa

(f.m;kle.mu/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike erisa xhixho kas 20 maj 2021 erisa xhixho kas 20 maj 2021

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive