LIVE UPDATES
Aktualitet

3.7 mln euro për lodra në oborrin e Kryeministrisë! Tomorri nxjerr projektin: Identik si kjo, kam parë një stallë derrash

Tomorri shton se nga ana e Ministrisë së Financave nuk ka pasur asnjë reagim dhe pse ky instalacion do gllabërojë një pjesë të madhe nga buxheti i shtetit në një kohë krize.

31 Gusht 2022, 11:04 Nga F.M
3.7 mln euro për lodra në oborrin e Kryeministrisë! Tomorri
Klodian Tomorri

TIRANË- Gazetari Klodian Tomorri ka publikuar fotot nga projekti i parkut të lodrave që do të bëhet në oborrin e Kryeministrisë. Në një postim në Facebook, Tomorri shkruan se një shpenzim prej 3.7 milionë eurosh (4 miliardë e 300 milionë lekë të vjetra) po hidhet për të ngritur një gjë që sipas gazetarit ngjason me një stallë. Ai shkruan se atë që Rama e konsideron instalacion, atij i ngjason me një stallë derrash që ka parë tek Ura Vajgurore, por sigurisht që kostoja mes tyre s’është e njëjtë. Tomorri shton se nga ana e Ministrisë së Financave nuk ka pasur asnjë reagim dhe pse ky instalacion do gllabërojë një pjesë të madhe nga buxheti i shtetit në një kohë krize.

Postimi:

Cibani 4 miliarde e gjysme leke. Ky eshte cibani qe do i ngulin mes per mes kryeministrise. E ka projektuar Chris Prechti. 4 miliarde e 300 milione leke te vjetra ose 3.7 milione euro do ta paguaje populli kete. Kaq leke jep qeveria per te gjithe te papunet ne nje vit. Kaq eshte e gjithe fatura e subvencionimit te transportit publik, qe dalin e reklamojne si nderhyrje antikrize. Tani, identik si kjo kam pare nje stalle derrash ne Ure Vajgurore une. Identik keshtu, me trare dhe derrasa. Ndryshimi i vetem eshte se kur e ben fermeri e quan stalle, kurse kur e ben qeveria e quan art dhe instalacion. Ah ka dhe nje ndryshim tjeter. Kjo paska dhe ca lule neper te. Shikoni si e argumentojne shpenzimin ne DST:
Tribuna, një rampë me ulëse, ofron një platformë për evente gjatë ditës (konferenca zyrtare) dhe në mbrëmje (leksione, koncerte, fjalime), ndërkohë që bimët në strukturë mbështjellin audiencën me një kuvertë natyrale dhe do të ofrojë një sfond të bukur për eventet. Nderkohe qe kalimet e propozuara dhe ndenjëset e vogla lejojnë publikun të pushojë, të mbushet me frymë dhe të krijojnë takime në vende të ndryshme të Eden-it. 4 miliarde e 300 milione leke qe te mbushen keta me fryme tek ndenjeset e vogla te stalles. Shqiperise po i vjen rrotull Qameti. Nga njera ane energjia, nga ana tjeter kriza e cmimeve. Keta shpenzojne para per cibanin e kryeministrise. Nuk kemi leke per energji, por kemi per stalla.
Nuk kemi leke per te rritur rrogat, por kemi per cibane, Nuk ka leke per pensione, por ka per pisten e Gonxhes ne Elbasan. Dhe tragjedia me e madhe ne gjithe kete eshte se ministrja e Financave nuk thote asnje fjale.

Dritan Agolli, kreu i Fondit Shqiptar të Zhvillimit ka akorduar plot 4.3 milionë euro të tjera për një strukturë druri në oborrin e brendshëm të Kryeministrisë që e ka quajtur “Parku Eden”. Fondi limit për këtë tender është plot 431.403.183 lekë pa TVSH, ndërsa kohëzgjatja e kontratës për zbatimin e saj është vetëm 6 muaj. Mësohet se hapja e ofertave do të bëhet në datën 18 shtator, teksa pritet që nga pranvera e ardhshme, të përfundojë së ndërtuari instalacioni.

klodian tomorri parku eden ne kryeministri

Sondazh

Poll

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin