LIVE UPDATES
Aktualitet

FOTOT+EMRAT/ Dy shqiptarë kapen në “shtëpinë e barit” në Britani, vlera drogës kapte shifrën 1 milion paund

Arrestimi i tyre u bë pas një urdhër kontrolli të lëshuar nga autoritetet. Gjatë kontrollit në ish-magazinën që shërbente si shtëpi për rritjen dhe kultivimin e drogës, policia gjeti 4 krevatë në zonën e kuzhinës dhe ushqime në një frigorifer.

28 Janar 2023, 07:07 Nga A.B
FOTOT+EMRAT/ Dy shqiptarë kapen në “shtëpinë e
Zef Gjoka dhe Dritan Mrozi

BRITANI E MADHE- Dy shqiptarë u vunë në pranga nga autoritetet britanike, pasi u kapën në një fermë kanabisi, me vlerë që shkonte deri në 1 milion paund.

Sipas mediave në Mbretërinë e Bashkuar, dy shqiptarët janë Zef Gjoka 35 vjeç dhe Dritan Mrozi, 33 vjeç, të cilët u kapën në Malvern Road, në qytetin Knottingley.

Arrestimi i tyre u bë pas një urdhër kontrolli të lëshuar nga autoritetet. Gjatë kontrollit në ish-magazinën që shërbente si shtëpi për rritjen dhe kultivimin e drogës, policia gjeti 4 krevatë në zonën e kuzhinës dhe ushqime në një frigorifer.

Në momentin kur ndërhyri policia u panë tre persona të largoheshin me shpejtësi, por dy prej tyre, Zef Gjoka dhe Dritan Mrozi u kapën, ndërsa një tjetër u largua.

Prokurorja Carmel Pearson tha se u gjetën 11,010 bimë, me një vlerë prej rreth 1 milion paund. Ajo tha se pajisjet për kultivim kushtonin rreth 30,000 £. Gjoka dhe Mrozi – të dy shtetas shqiptarë – u arrestuan, u intervistuan dhe u deklaruan fajtorë për prodhimin e kanabisit.

Avokati i Gjokës, Andrew Stranex i tha gjykatës se klienti i tij ishte lejuar të hynte në vend në gusht të vitit të kaluar dhe punonte në Londër si dekorues.

Stranex tha se ferma e kanabisit ishte ngritur përpara se Gjoka të dërgohej atje. Ai tha: “Ai e pranon se ajo që bëri ishte e gabuar, por e pa si një mundësi dhe një shans për të përmirësuar jetën e familjes së tij. Është qëllimi i tij kur të ketë vuajtur dënimin të kthehet pranë familjes së tij në Shqipëri”.

Avokati i Mrozit, Harry Crowson, tha se klienti i tij kishte një vëlla dhe baba në shtëpi në Shqipëri. Ai tha se “erdhi në këtë vend me shpresën për të gjetur punë dhe për të pasur një jetë më të mirë”.

zef gjoka dritan mrozi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN