LIVE UPDATES
Aktualitet

Gazetari turk kërkoi azil por u deportua brenda ditës, avokati bën kallëzim penal për drejtuesin e policisë së Rinasit

Sipas avokatit mbrojtjes të Ahmet Emre Olur, Dema ka shpërdoruar detyrën, pasi është vënë në dijeni që në momentet e para lidhur me kërkesat e klientit të tij për qëndrimin në Shqipëri, pasi rikthimi në Turqi i rrezikonte jetën, për shkak se në vendin e tij njihej si kundërshtar i presidentit turk Erdogan.

19 Shtator 2022, 12:25 Nga k.m.
Gazetari turk kërkoi azil por u deportua brenda ditës, avokati
Ahmet Emre Olur

Erdhi për të gjetur strehim në Shqipëri, por një gazetar turk u dëbua në vendin e tij brenda 24 orësh që kurse zbriti në territorin shqiptar. Por ashtu siç kishte paralajmëruar një ditë më parë, avokati i gazetarit turk të deportuar të dielën nga Shqipëria, ka kallëzuar penalisht në Prokurorinë e Tiranës për shpërdorim detyre, shefin e Komisariatit të Rinasit Përparim Demën.

Sipas avokatit mbrojtjes të Ahmet Emre Olur, Dema ka shpërdoruar detyrën, pasi është vënë në dijeni që në momentet e para lidhur me kërkesat e klientit të tij për qëndrimin në Shqipëri, pasi rikthimi në Turqi i rrezikonte jetën, për shkak se në vendin e tij njihej si kundërshtar i presidentit turk Erdogan.

Avokati Arben Llangozi, thotë se në procesverbalin e ndalimit të Emre Olur, nuk është përmendur fakti se klienti i tij kërkonte azil politik, dhe deportimi i tij është bërë në shkelje të procedurave. Më tej, përveç Demës, mbrojtja paralajmëron një tjetër kallëzim për drejtorin e Përgjithshëm të Policisë sl Shtetit, pasi Komisariati i Rinasit, Drejtoria e Përgjithshme dhe salla operative sipas tij është vënë në dijeni për mbërritjen e gazetarit turk në Shqipëri.

Më tej, Llangozi argumenton se Emre Olur do të qëndronte vetëm 3 ditë në Shqipëri, pasi i kishte përfunduar afati i qëndrimit në Emiratet e Bashkuara dhe duhej të kryente një udhëtim jashtë këtij vendi për t'ju njohur e drejta e rikthimit. Ai thotë se nl Serbi ku ka kaluar transit, nuk i është aprovuar qëndrimi për shkak të një marrëveshjeje që ekziston mes këtij shteti dhe Turqisë, ndaj kishte vijuar udhëtimin drejt Shqipërisë. Pavarësisht interesimit të vazhdueshëm pranë Policisë së Shtetit, nuk ka një qëndrim në rrugë zyrtare apo jo zyrtare në lidhje me procedurat e ndjekura nga shteti shqiptar për deportimin e Ahmet Emre Olur./Syri

ahmet emre olur

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë