LIVE UPDATES
Aktualitet

Raporti/ Gjyqtarët s'kanë interes për GJKKO! KSHH: KLP dhe KLGJ s'miratojnë aktet nënligjore që i kanë detyrim

Sipas raportit të fundit të Komitetit Shqiptar të Helsinkit, i mbështetur financiarisht nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranës, deri në fund të vitit 2021 në dy shkallët e GJKKO-së funksionojnë 13 gjyqtarë nga 27 që do duhej të ishte organika e plotë.

19 Shtator 2022, 12:23 Nga k.m.
Raporti/ Gjyqtarët s'kanë interes për GJKKO! KSHH: KLP dhe
Foto ilustruese

MARIGLEN KUME/ Gjyqtarët në Shqipëri nuk shfaqin interes për të punuar pranë Gjykatës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, gjykatë e cila shqyrton çështjet e ndjekura nga SPAK-u. 

Sipas raportit të fundit të Komitetit Shqiptar të Helsinkit, i mbështetur financiarisht nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranës, deri në fund të vitit 2021 në dy shkallët e GJKKO-së funksionojnë 13 gjyqtarë nga 27 që do duhej të ishte organika e plotë. Ajo që është shqetësuese sipas raportit është fakti se pavarësish hapjeve të thirrjeve për aplikim gjyqtarët nuk kanë interes për t’u bërë pjesë e këtyre strukturave.

“Për shkak të dorëheqjeve apo shkarkimeve në kuadër të procesit të vetingut dhe emërimeve në Gjykatën e Lartë, gjatë periudhës objekt monitorimi, Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO) për të dyja shkallët e gjykimit numëron 14 vende vakante, përkatësisht 6 gjyqtarë ushtrojnë funksionin pranë kësaj gjykate nga 11 që parashikon ligji dhe 7 gjyqtarë pranë instancës së shkallës së parë nga 16 që parashikon ligji. Tre prej gjyqtarëve pranë GJKKO-së në Shkallë të Parë janë të caktuar nga skema e delegimit, ndërkohë që pranë GJKKO-së së Apelit aktualisht janë emëruar 2 gjyqtarë nga KLGJ-ja.

Vlen të theksohet se, GJKKO-ja si pjesë e institucioneve të specializuara kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar ka nevojë të plotësohet me të gjithë numrin e nevojshëm të gjyqtarëve, pasi numri i hetimeve në këtë fushë nga Prokuroria e Posaçme është voluminoz. KSHH-ja vëren se KLGJ-ja ka qenë aktive në nxitjen e gjyqtarëve për të qenë pjesë e këtyre gjykatave, por ka munguar interesi i pritur për aplikime. Nisur nga kjo situatë, në të ardhmen duhen konsideruar strategji më efektive dhe të bashkë koordinuara me institucione të tjera të reja të sistemit të drejtësisë, me qëllim plotësimin e vakancave”, thuhet në raportin e Komitetit Shqiptar të Helsinkit.

Ndërkohë edhe më e thellë është vakanca në të gjithë sistemin gjyqësor. Deri më dt. 4 Nëntor 2021, në të gjitha instancat e sistemit gjyqësor në vendin tonë, janë gjithsej 76 vende vakante. Në lidhje me plotësimin e vakancave në Gjykatën e Lartë, aktualisht rezultojnë 5 vende vakante në këtë Gjykatë. KLGJ-ja ka hedhur disa hapa të rëndësishëm në plotësimin e pjesshëm të tyre, megjithatë Këshilli inkurajohet të ndërmarrë hapa të tjerë më pro aktiv në plotësimin e të gjithë vakancave të Gjykatës së Lartë.

Kjo gjykatë ka ende një numër shumë të lartë çështjesh për t’u evaduar dhe emërimi i çdo gjyqtari, në secilën nga kolegjet e saj do të sillte një ndryshim të prekshëm në funksionimin e kësaj gjykate”, vijon raporti.

Situata me vakancat paraqitet problematike edhe në strukturat e prokurorisë, por ajo që bie në sy është fakti se në SPAK vakancat janë më të ulëta ndryshe nga GJKKO-ja. “Vakancat në magjistratët prokurorë kanë prekur edhe sistemin e prokurorisë në vendin tonë. Sipas të dhënave të vëna në dispozicion nga KLP-ja, rezulton se 57 vende vakante numërohen në të gjitha shkallët e prokurorisë, 6 prej të cilëve pranë Prokurorisë së Përgjithshme, 5 pranë SPAK, 6 pranë Prokurorive pranë Gjykatave të Apelit dhe numrin më të lartë e konstatojmë pranë Prokurorive të Rretheve Gjyqësore përkatësisht 40”, thuhet në raportin e financuar nga ambasada e SHBAsë.

Komiteti Shqiptar i Helsinkit ngre shqetësimin se mosplotësimi i vakancave ka bërë që çështjet në gjykata të shqyrtohen me 3 apo 4 vite me vonesë.

“Shqetësues është fakti që Gjykata Administrative e Apelit gjate periudhës objekt monitorimi ka shqyrtuar çështjet gjyqësore të regjistruara pranë gjykatës në vitin 2016, pra më shumë se 4 vite më parë. Kjo gjykatë reflekton gjithashtu shqetësimin e mungesës së të dhënave të përpunuara, për shkak të periudhës së shkurtër kohore nga miratimi i tyre. Në Gjykatën e Apelit Tiranë (juridiksioni i përgjithshëm) rezulton se janë duke u gjykuar çështjet e vitit 2017, pra më shumë se 4 vite më parë, me përjashtim të çështjeve të natyrës urgjente”, thuhet në raport.

Raporti ka gjithashtu kritika edhe për Këshillat. KLGJ-ja dhe KLP-ja sipas raportit nuk kanë miratuar aktet nënligjore që i kanë detyrim. “Këshillat, në bazë të ligjeve të posaçme, kanë detyrimin për të miratuar një sërë aktesh nënligjore, që nuk janë miratuar, siç janë rregulloret e brendshme por edhe rregullat standarde për funksionimin e brendshëm të gjykatave nga ana e KLGJ-së si dhe Kodi Etik, dhe rregullorja për vlerësimin profesional dhe etik të prokurorëve, nga ana e KLP-së. Vlen të përmendet se KLGJ-ja ka pasur aktivitet më të lartë normues dhe rregullues në krahasim me KLP-në, e cila gjatë gjithë periudhës së monitorimit ka miratuar vetëm një rregullore”, thuhet në raportin e KSHH-së./Panorama

komiteti shqiptar i helsinkit

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë