LIVE UPDATES
Aktualitet

Goditja e grupit të 'falsifikatorëve' në Polici zbuloi problemin me vleljen e gjobave, si funksiononte mekanizmi (SKEMA)

Të gjithë qytetarët e Republikës që gjobiten nga Policia e Shtetit, regjistrohen në sistemin kompjuterik ku bashkë me statusin shënohet edhe vlera e gjobës. Bardhi bashkë me Hoxhën, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, në momentin kur sekseri Eduart Caka iu gjente klientët, arrinin ta menaxhonin sistemin jo në përputhje me ligjin por me xhepin. 

9 Dhjetor 2022, 13:04 Nga f.g
Goditja e grupit të 'falsifikatorëve' në Polici zbuloi
Foto ilustruese

TIRANE- Një skemë e mirëfilltë fallsifikimi u zbulua në kryeqytet ku në vetëm një javë, Drejtoria Rajonale e Agjencisë së Mbikqyrjes Policore, zbuloi sesi efektivët e Komisariatit të Policisë Rrugore mund ta zhbënin ligjin e vendosur nga policia në rrugë në këmbim të rryshfetit në zyrë. Alkid Ndreu, Arion Bardhi dhe Mirela Hoxha, në bashkëpunim me sekserin Eduart Caka i kanë shkaktuar dëm shtetit shqiptar në gati 100 milionë lekë vetëm për vitin 2022. Në këmbim të parave, zbatuesit e ligjit kishin bunkerizuar sistemin për ta përdorur atë për korrupsion. Në rastin e parë, Alkid Ndreu, oficer karriere në Policinë e Shtetit i zhbllokoi patentën një shofereje në këmbim të 700 mijë lekëve të vjetra, para që do ti ndante me sekserin. Eduart Caka, nuk ishte i vetmi. Bashkë me të, pranë Komisariatit Rajonal të Policisë Rrugore, qëndrojnë edhe disa bashkëpunëtorë të tjerët të cilët gjejnë klientët me probleme. Zbulimi i rastit të dytë është shumë më i rëndë se i pari. 

Arion Bardhi në bashkëpunim me Mirela Hoxhën, duke shfrytëzuar aksesin në sistemin e gjobave të makinave ndryshonin online statusin e gjobave, nga “E papaguar” në “E paguar”. 

Sot, grupi del para gjykatës ku do të njihet me masat e sigurisë.

Por përpara se kapitulli i tyre me drejtësinë të nisë, le të flasim pak për mekanizmin e vleljes së gjobave. Të gjithë qytetarët e Republikës që gjobiten nga Policia e Shtetit, regjistrohen në sistemin kompjuterik ku bashkë me statusin shënohet edhe vlera e gjobës. Bardhi bashkë me Hoxhën, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, në momentin kur sekseri Eduart Caka iu gjente klientët, arrinin ta menaxhonin sistemin jo në përputhje me ligjin por me xhepin. 

Vlera e dëmit të shkaktuar ndaj shtetit nga Bardhi dhe Hoxha përllogaritet në disa dhjetra milionë lekë në vetëm 2 muaj, ndërsa kjo shifër në bazë të të dhënave të hetimit mendohet se është shumë më e lartë. Dyshja përdorte komunikimin përmes rrjeteve sociale, ku pasi sekseri dërgonte targën e automjetit, ata ndërhynin në sistem ku verifikoheshin gjobat. Klientët me gjoba të shumta dhe me pagesa të larta ishin të preferuarit pasi me ta manipulimi i sistemit është edhe më i lehtë. Përveç ndryshimit të statusit nga e "e papaguar" në e "paguar", me ta, dyshja mund të bënte edhe uljen e shifrës së gjobës duke e modifikuar dhe lënë vetëm gjoba modeste, tejet të përballueshme nga klienti. 

Por si e fshihnin vjedhjen e gjobave në sistem? Për shkak të njohurisë së ligjit dhe faktit se kamatëvonesat vështirësojnë përputhjen e shifrave të derdhura në Thesarin e shtetit, Bardhi dhe Hoxha dinin se ku të godisnin. Duke marrë 30-50% të vlerës së gjobës, ata merrnin të dhënat nga sekseri për të vazhduar me vjedhjen. 

Këto raste, të cilat trajtohen ftohtësisht nga opinioni publik pa ditur dëmin konkret që i shkaktohet buxhetit të shtetit ngrejnë shqetësim madhor për mënyrën sesi autoritetet tona veprojnë me çështjen e gjobave. Shqetësimi i qytetarëve, të paktën në kryeqytet është i prekshëm për numrin e lartë të gjobave dhe pathosin për të zbatuar ligjin me rigorizitet, por çfarë ndodh me vjeljen e tyre. Kush është përgjegjës për auditimin dhe kontrollimin sesa herë këto para nuk kanë shkuar në arkën e shtetit por në xhepin e një grushti efektivësh të cilët sot janë në gjykatë për shpërdorim detyre? A arrin shteti të aplikojë ligjin në çdo zyrë? Ku buron guximi për tu mbivendosur mbi shtetin? /Dosja.al

arion bardhi mirela hoxha eduart caka alkid ndreu

Sondazh

Poll

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim