LIVE UPDATES
Aktualitet

Hetimi i GB News: Shqiptarët përdorin TikTok për të reklamuar punën e tyre, me 3,500 £ të çojnë Angli

Një investigim i GB News mund të zbulojë dhjetëra llogari shqiptare në platformën e mediave sociale që mburren me sjelljen e suksesshme të burrave, grave dhe fëmijëve nga Franca në Britani.

3 Gusht 2022, 21:45 Nga I.A
Hetimi i GB News: Shqiptarët përdorin TikTok për të
Kontrabanda e njerezve

ANGLI- Trafikantët e qenieve njerëzore po reklamojnë shërbimet e tyre për t'i çuar emigrantët përmes Kanalit Anglez me anije në TikTok, duke paguar deri në 5,500 £. Një investigim i GB News mund të zbulojë dhjetëra llogari shqiptare në platformën e mediave sociale që mburren me sjelljen e suksesshme të burrave, grave dhe fëmijëve nga Franca në Britani.

Njëri inkurajon azilkërkuesit që t'u dërgojnë një mesazh përmes WhatsApp me një numër kontakti në Mbretërinë e Bashkuar të postuar. Një tjetër tregon gomonet mbi të cilat shtrydhen emigrantët e paligjshëm ndërsa negociojnë udhëtimin prej 21 miljesh.

Klipet përfshijnë datat e kalimeve dhe pamjet e njerëzve që largohen nga Franca dhe ata hyjnë në varka. Dhe emigrantët pozuan për selfie dhe shfaqën shenja paqeje në kamera. Klipet japin një pamje paraprake të udhëtimit duke filluar në Shqipëri, më pas në Bruksel në Belgjikë, përmes Francës, duke përfshirë Parisin, Lille dhe Durkerque përpara se të postoni një hartë të bregdetit, duke thënë "ujë" me një fytyrë emoji që qesh.

Video të shumta vazhdojnë të transmetojnë se sa të ngushta mund të bëhen varkat e vogla me emigrantët të veshur me jelek shpëtimi.  Më pas vazhdon të zbulojë fotografi të MB-së, duke përfshirë monumentet e famshme Tower Bridge dhe Shtëpitë e Parlamentit për të vërtetuar udhëtimin e suksesshëm. Një mbishkrim i një klipi të postuar muajin e kaluar, i përkthyer nga shqip në anglisht, thotë: Sot kaluam tre gomone me 60 persona nga Dunkerque, nesër nga ana tjetër. 5,500 £ në rrugë - ne jemi grupi më i fortë në Francë.

Një postim i ngjashëm thoshte: Ne kemi një rrugë çdo ditë deri në fund të korrikut. Ne jemi grupi më i mirë në Francë për të kaluar njerëzit. Çmimi është 5000 £, DM për itinerarin tjetër.

Një tjetër tha: Vetëm për 4000 £, çfarë po pret? Niseni sot, neser, kontaktoni ne DM. Linja e drejtpërdrejtë çdo ditë Francë - Angli në orën katër."

Një nga videot pretendonte se do t'ju çonte nga Brukseli në MB për 4,550 £ në "vetëm një ditë". Dhe një postim i fundit ofroi një "shitje verore" për klientët për një çmim të ulur prej 3,500 £. Një burim që zbuloi disa nga videot i tha GB News: Unë jam thjesht një anëtar normal i publikut dhe u futa në një vrimë lepuri në TikTok, ku nuk mund ta besoja atë që po shihja. Ka video të njerëzve që tregojnë se si t'i kontaktojnë ata dhe kur po shkojnë me detajet e tyre të kontaktit. Madje edhe një nga personat që po videoojnë veten duke ardhur dhe ju mund të shihni Forcën Kufitare në sfond. Është e pabesueshme që gjithçka është aty dhe mjaft e lehtë për t'u gjetur sapo të filloni të kërkoni. Nëse është kaq e lehtë për mua, atëherë pse autoritetet nuk po bëjnë diçka për këtë."

Klipet e TikTok vijnë pasi 696 persona kaluan Kanalin me varka të vogla të hënën, numri më i lartë në një ditë të vetme deri më tani këtë vit. Kjo do të thotë se më shumë se 17,000 e bënë udhëtimin këtë vit që do të thotë se ka të ngjarë që totali prej 28,526 i vitit 2021 pritet të tejkalohet.

Vitin e kaluar Daily Mail raportoi se kriminelët shqiptarë po paguanin deri në 20,000 £ për të kontrabanduar emigrantë në Mbretërinë e Bashkuar në TikTok. Videot bien ndesh me rregullat e kushteve të platformës së mediave sociale, të cilat përcaktojnë se përdoruesi nuk duhet të postojë, transmetojë drejtpërdrejt ose të shpërndajë në ndonjë mënyrë tjetër përmbajtje në platformë që përbën, inkurajon ose jep udhëzime për një vepër penale, ose aktivitete të rrezikshme që mund të çojnë në lëndim i rëndë ose vdekje ose vetëlëndim.

Në fillim të këtij viti, rregulla më të ashpra për përmbajtjet në internet të kësaj natyre janë përfshirë në Projektligjin e Sigurisë në internet, i cili e klasifikon kontrabandën e njerëzve si një shkelje të paligjshme me përparësi shtesë. Projektligji dëshiron të sigurojë që kompanitë të jenë më proaktive kur bëhet fjalë për përmbajtjen dhe të parandalojë që njerëzit të ekspozohen në radhë të parë.

Një zëdhënës i Home Office tha: Postimet e përdorura nga kontrabandistët e njerëzve për të promovuar kalimet vdekjeprurëse janë krejtësisht të papranueshme dhe kërkojnë që kompanitë e mediave sociale të angazhohen në dialog për të parandaluar shfrytëzimin e platformave të tyre. Qeveria po merret me këtë dezinformim në internet, duke nisur së fundmi fushatën tonë në mediat sociale për të paralajmëruar njerëzit për rreziqet e këtyre udhëtimeve vdekjeprurëse dhe për të ekspozuar gënjeshtrat e shitura njerëzve të cenueshëm nga kontrabandistët çnjerëzor.

kontrabandat shqiptare gb news tiktok

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN