LIVE UPDATES
Aktualitet

Media italiane: Rama e Vuçiç sillen si komedianë, por s'thonë asgjë për të qeshur

Një ushtrim ironie politike gati dërrmues, me të cilin një pjesë e madhe e shtypit evropian - dhe mbi të gjitha, duhet thënë ai italian - u tërhoq si ariu me mjaltë.

26 Qershor 2022, 14:47 Nga k.m.
Media italiane: Rama e Vuçiç sillen si komedianë, por
Foto nga Samiti i Brukselit

Nga Federico Baccini, Eunews.it

“Dje i thashë se nuk duhet të ketë shpresa dhe ai ka ende”.

“Sigurisht që i kam lexuar paralajmërimet e tij, por duhet të keni kujdes t’i lexoni tweet-et në anglisht dhe jo ato në serbisht, të cilat janë propagandë”.

Ajo që ishte një nga konferencat më të ashpra për shtyp kundër ngërçit të Bashkimit Evropian për zgjerimin në Ballkanin Perëndimor, herë pas here u shndërrua në një stand-up komedi, me protagonistë dy liderët më karizmatikë të të gjithë rajonit të Ballkanit: Kryeministrin shqiptar Edi Rama dhe presidentin serb, Aleksandar Vuçiç.

"Udhëheqësit evropianë duken si një kongregacion priftërinjsh që diskutojnë seksin e engjëjve ndërsa muret e Kostandinopojës shemben" dhe përsëri "[vendet e tjera të Ballkanit] flasin një gjuhë të çuditshme dhe kjo është arsyeja pse ata luftojnë gjatë gjithë kohës, ka kaq shumë vende. se ata diskutojnë kush është kush, kush është më i vjetër, kush është më i mençur, kush është më i bukur. Tani pres të shoh çfarë do të thotë Kroacia, e cila ndoshta do të bëhet një Bullgari e re”.

Një ushtrim ironie politike gati dërrmues, me të cilin një pjesë e madhe e shtypit evropian - dhe mbi të gjitha, duhet thënë ai italian - u tërhoq si ariu me mjaltë.

Dinamizmi, batutat dhe lehtësia në veçanti e Ramës, e mbështetur nga Vuçiç nën petkun e shpatullës së palekundur, sigurisht që i përkasin një lloj komunikimi politik me të cilin nuk jemi mësuar më (në Itali të paktën që nga koha e Silvio Berlusconit). Kryeministri), por të qeshurat e vrazhda, komentet entuziaste dhe tweet-et e admirimit ndaj dy liderëve që shpesh prekin kufijtë e autoritarizmit duken të paktën të pavend. Aq më tepër nëse ato vijnë nga gazetarë të cilëve u garantohet një standard i lartë i lirisë së shprehjes dhe nga të cilët do të prisnim një nivel më të madh vëmendjeje ndaj formave më delikate të manipulimit të informacionit dhe shpërndarjes së përmbajtjes populiste (ose të paktën më shumë respekt për kolegët iu nënshtruan kufizimeve më të mëdha të lirisë së shtypit).

Nuk është e nevojshme të hyjme në meritat e asaj që u deklarua nga Rama dhe Vuçiç, të cilat, përkundrazi, mund të ndahen edhe në sulmin e tyre të paduruar për shkak të inercisë së njëzet e shtatë. Aq sa i treti - pothuajse i pakëndshëm - në skenë / skenë ishte një Dimitar Kovaçevski (kryeministri maqedonas) i cili mbi të gjitha kishte diçka për të thënë, por që fjalet e tij dukeshin pothuajse te pavend duke mbetur i kujdesshëm për të mos thyer etiketën, duke konturusr një buzëqeshje të hidhur ose duke reaguar pas një shakaje sarkastike.

Megjithatë, vetë Kovaçevski ishte i vetmi që dha lajme reale në një orë e gjysmë të konferencës së përbashkët për shtyp, me listën e vijave të kuqe të qeverisë së tij për propozimin e ndërmjetësimit francez për mosmarrëveshjen me Bullgarinë: por qëndrimi i tij i palëkundur, megjithëse i vendosur, ai e quajti atë si më pak efektiv, më pak me përvojë dhe më pak karizmatik se homologu i tij shqiptar.

Pak e dëgjuan vërtet, duke u bërë të paduruar nga deklarata e detajuar e shqiptuar fillimisht në maqedonisht (në favor të gazetarëve të ndryshëm në sallë të ardhur nga Shkupi) dhe vetëm më vonë në anglisht dhe duke u tërhequr me shume nga bisedat e dyshes serbo-shqiptare.

Është më tepër forma - ose më mirë reagimi ndaj formës - e mesazheve të Vuçiqit dhe Ramës që bie ndesh me vendin ku kanë mbërritur këto deklarata. Siç kujton një gazetar shqiptar kur i përgjigjej një kolegu në Bruksel, kur dëgjon çdo ditë këtë lloj retorike, gjithçka bëhet më pak argëtuese.

Sepse nuk duhet harruar se në Serbi është rikonfirmuar figura e një njeriu të fortë të komanduar me ide nacionaliste, ndërsa në Shqipëri është ende aktuale çështja e përdorimit të burimeve shtetërore nga partia në pushtet. Këto janë çështje që kanë të bëjnë me respektimin e shtetit ligjor, për të cilat nevojiten hapa të mëtejshëm përpara dhe reforma dhe për të cilat dy liderët janë thirrur drejtpërdrejt të përgjigjen.

Dhe një shaka sarkastike ose një koment politikisht jokorrekt në një konferencë shtypi nuk mund ta bëjë më të tolerueshëm një qëndrim që, për shembull, nuk do ta falnim kurrë - dhe nuk do ta falnim kurrë - një Viktor Orbán në Hungari ose një Mateusz Morawiecki në Poloni, vetëm sepse janë anëtarë. të BE-së. Gjithashtu sepse ajo për të cilën po flasim është liria e medias.

Sipas raporteve vjetore të Reporterëve pa Kufij, Shqipëria humbi 20 pozicione në renditjen e lirisë së shtypit në vitin 2022 (tani është e 103-ta nga 180), pasi "pavarësia editoriale kërcënohet nga rregullimi partizan i medias dhe integriteti fizik i gazetarëve minohet nga krimi i organizuar, nga paaftësia e shtetit për t'i mbrojtur, madje edhe nga dhuna policore”.

Serbia, e cila në vend të kësaj ka fituar 14 pozicione në një vit (e 79-ta), paraqet kritika për faktin se "gazetaria cilësore dhe fituese e çmimeve, e cila heton krimin dhe korrupsionin, është kapur mes përhapjes së lajmeve të rreme dhe propagandës", thekson 2022. raporti: "Megjithëse kuadri ligjor është solid, gazetarët kërcënohen nga presioni politik dhe mosndëshkimi i krimeve të kryera ndaj tyre". Me përpikmëri, me rastin e publikimit të çdo raporti vjetor, si Vuçiq ashtu edhe Rama sulmojnë Reporterët pa Kufij, duke e akuzuar organizatën për “fantazi” dhe “gënjeshtra”, gjithmonë me guximin e tyre të zakonshëm.

Të njëjtin e zhveshën gjatë konferencës për shtyp në Bruksel, duke e mbushur me deklarata efekti, shprehje të theksuara të fytyrës dhe batuta ironike. Dhe për të cilën, në fund, nuk kishte asgjë për të qeshur./ Marrë nga eunews.it

samiti i brukselit edi rama aleksander vucic

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS