LIVE UPDATES
Aktualitet

Targat gjermane në vrasjen e Mimoza Pajës, Sherrniku i futi në 2020 nga Kosova. Miku i Brilant Martinajt s'pranon akuzën: Kam qënë në burg

Targat gjermane janë targa provizore të cilat janë dhënë nga shteti gjerman Nikoll Shërnikut, pasi ky i fundit ka blerë një automjet në Gjermani.

8 Qershor 2023, 11:31 Nga k.m.
Targat gjermane në vrasjen e Mimoza Pajës, Sherrniku i futi në
Nikoll Shërniku

TIRANË- Nikoll Shërniku, personi i arrestuar për akuzën e "Sigurimit të kushteve për të kryer vrasje" ka mohuar përfshirjen e tij në të ashtuquajturën masakra e Don Boskos, ku mbeti e vrarë Mimoza Paja. 3 muaj pasi ka ndodhur ngjarja, Policia e Shtetit duket se ka ndërmarrë veprimin e parë, për të vendosur para përgjegjësisë autorët e ngjarjes. Sipas gazetarit Elton Qyno për "OraNews", arrestimi i Shërnikut është bërë në ambientet e burgut 313 në Tiranë, ku qëndron që prej vitit 2022 pasi akuzohet për "Mbajtja pa leje të armëve" dhe "Krijimi i kushteve për të kryer vrasje". E para ka të bëjë me një vrasje që pretendohet se ishte planifikuar prej tij në Kune të Lezhës, ndërsa e dyta pasi akuzohet për përfshirjen në vrasjen e efektivit të forcave "Shqiponja", Xhuliano Prela.

Targat gjermane në vrasjen e Mimoza Pajës, Sherrniku i futi në

Por për përfshirjen në masakrën e Don Boskos, vetë Shërniku ka folur dhe ka pretenduar se ndodhej në burg kur ka ndodhur ngjarja e vrasjes së Mimoza Pajës dhe s'e nuk ka dijeni se çfarë ka ndodhur, veç çfarë ka dëgjuar përmes televizorit.

Megjithatë, Policia e Shtetit dhe Prokuroria e Tiranës pretendojnë se targat gjermane të përdorura në makinën e autorëve të krimit janë futur në 2020 në Shqipëri përmes Kosovës nga Nikoll Shërniku, të cilat ia kishte dhënë provizorisht shteti gjerman pasi kishte blerë një mjet.

Dhënia e targave provizore është bërë në mënyrë që Sherniku t’i përdorte ato traget në momentin e transportimit të makinës në Shqipëri ku do i nxirte makinës targa të reja shqiptare. Këto targa janë futur në Shqipëri nga Kosova duke u shënuar në sistemin TIMS, derisa janë përdorur natën e masakrës. Por nga ana e tij, Shërniku, ka pretenduar se targat i ka lënë në ambjentet e Drejtorisë së Transporteve në Lezhë, atje ku edhe kishte marrë më pas targat shqiptare.

Gazetari gjithashtu pretendon Policia pretendon se pas mbarimit të afatit të përdorimit të këtyre targave Nikoll Shërniku, i ka hequr dhe ia ka dhënë anëtarëve të një grupi kriminal që vepron në zonën e Laçit dhe Lezhës. Edhe pse nga burgu, akuzohet se ka ndihmuar lidhur me atentatin e ndodhur që tronditi vendin. Megjithatë nuk bën me dije emra. Por rezulton se shënjestra ka qenë Fatjon Murati, i cili ka qenë i dyshuar për atentatin e përgatitur ndaj Brilant Martinajt (nipi i Ervis Martinajt), Diklen Vatës dhe Besmir Hoxhës.

Nikoll Sherrniku është një emër i njohur për Policinë e Shtetit ishte zyrtarisht në masën ‘arrest shtëpie’, sepse u vu në pranga si i i implikuar në vrasjen e efektivit Xhulio Prela, ngjarje e ndodhur në dhjetor të vitit 2020, për të cilën u akuzua edhe Brilant Martinaj, i cili u vra bashkë me dy shokët e tij në Fushë Krujë në korrik të vitit të shkuar. Por pas arrestimit, Sherrniku, më vonë u lirua dhe u la në ‘arrest shtëpie’, masë të cilën e theu për të shkuar në Shëngjin. Mesa duket është liruar edhe pas ngjarjes së Shëngjinit dhe ka përgatitur gjithçka që i është kërkuar për të sulmuar lokalin e Fatjon Muratit në Don Bosko. Por ende nuk dihet se me porosi të kujt ka ndodhur i gjithë sulmi që la 6 të plagosur dhe i mori jetën punonjëses së pafajshme. 

Çfarë ndodhi dhe pse u vra Mimoza Paja?

Masakra ndodhi më 12 Mars në Don Bosko. Dy persona qëlluan me breshëri plumbash në drejtim të lokalit të Fatjon Muratit duke lënë të vdekur banakieren Mimoza Paja, 58 vjeçe dhe pesë të tjerë të plagosur, mes tyre dhe një vajzë 10-vjeçare që u dëmtua nga xhamat e thyer. Të plagosurit e tjerë janë Sahit Murati (xhaxhai i Fatjon Muratit), Astrit Meraj, Emanuel Sala, Ermir Bejuku, Genc Shohalli, të gjithë jashtë rrezikut për jetën. Murati vetë ndodhej jashtë Shqipërisë në momentin që u krye atentati. Ai është i njohur në botën e krimit dhe si miku i ngushtë i Endrit Dokles, madje është marrë në pyetje për masakrën e Fushë Krujës, ku mbeti i vrarë Brilant Martinaj me dy miqtë e tij. Murati tashmë është shpallur në kërkim./Dosja.al

nikoll sherniku

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN