LIVE UPDATES
Aktualitet

Zjarret dhe prerjet e paligjshme shkatërruan mijëra hektarë pyje në Lezhë, vetëm sytë nga qielli

Rreth 100 hektarë pyll me pisha, që vishnin dikur shpatet shkëmbore direkt mbi qytezë, u dogjën në një seri zjarresh që filluan në vitin 2015 dhe vijuan në vitet 2016, 2019 dhe 2021 dhe që kanë lënë pas një kodër të zhveshur me gur gëlqeror.

22 Qershor 2022, 17:34 Nga k.m.
Zjarret dhe prerjet e paligjshme shkatërruan mijëra hektarë pyje
Foto ilustruese

Në dhjetor të vitit 2021, një masiv shkëmbor u shkëput nga mali i Shëngjinit dhe ra mbi një banesë poshtë tij, duke e ndarë shtëpinë përgjysmë. Fatmirësisht, pjesëtarët e familjes nuk ndodheshin në shtëpi në atë moment.

“Fati ka qenë me, pasi po të kishim qenë aty sot nuk do ishim gjallë. Guri disa tonësh që ka ra na ka copëtuar shtëpinë, duke e bërë të pabanueshme,”-thotë Liza Loci, e zonja e shtëpisë së dëmtuar në lagjen e qytetit të vendosur rrëzë malit.

Loci e di se gurët nuk po bien nga hiçi. Ajo i tha BIRN se gurët filluan të rrokulliseshin pas djegieve të herëpashershme të pyllit.

“Ky fenomen është shfaqur pas zhveshjes së malit nga bimësia si shkak i zjarreve të përvitshme,” tha ajo.

Kurora e gjelbër në Malin e Shëngjinit siguronte mbrojtje edhe për shtëpitë poshtë saj, por ajo nuk ekziston më prej 3 vjetësh. Rreth 100 hektarë pyll me pisha, që vishnin dikur shpatet shkëmbore direkt mbi qytezë, u dogjën në një seri zjarresh që filluan në vitin 2015 dhe vijuan në vitet 2016, 2019 dhe 2021 dhe që kanë lënë pas një kodër të zhveshur me gur gëlqeror.

Të dhënat e siguruara nga zyra lokale e Inspektoratit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit tregojnë se zjarret bënë dëme masive në të gjitha pyjet e qarkut në dy vitet e fundit. Sipas IKMT, në vitet 2020 nga rreth 106 mijë hektarë pyje që ka qarku Lezhë, u përshkuan nga zjarri mbi 3800 hektarë pyje, 3.5 për qind e sipërfaqes totale. Nga këto, mbi 1 mijë hektarë u dogjën plotësisht.

Sharra dhe sopata shkaktoi gjithashtu dëme të parikuperueshme sipas IKMT-së. Inspektorati llogariti mbi 1 mijë metër kub dru të prerë në mënyrë të paligjshme në Qarkun e Lezhës, kryesisht në zonën e Mirditës.

Shqipëria ka miratuar një moratorium për të mbrojtur pyjet, por të dhënat e mara nga BIRN në disa qarqe  tregojnë se efektet e tij janë të diskutueshme. Ndërsa dëmi në pyje dhe pasojat janë të dukshme, masat ndaj shkelësve dhe masat për të rikuperuar pyjet e shkatërruara nga zjarri janë minimale.

Zjarrvëniet e njëpasnjëshme në Malin e Shëngjinit ishin sipas policisë të qëllimshme dhe dy persona u arrestuan në vitin 2019. Megjithatë, në Gjykatën e Lezhës nuk u dërgua asnjë çështje për këtë rast.

Ndërkohë, 4 çështje të gjykuara me akuzat e zjarrvënies nga pakujdesia në disa fshatra të Mirditës, janë pushuar pa pasoja për autorët. Edhe rastet e ndëshkuara për prerje të pyjeve janë minimale krahasur me sasitë e prera të llogaritura nga IKMT. Bazuar në vendimet e marra nga Gjykata e Lezhës, në përgjigje të një kërkese për të drejtë informimi, BIRN llogariti se në vitet 2020 dhe 2021 ishin gjetur fajtorë dhe dënuar vetëm prerësit e më pak se 20 metër kub lënde drusore, ose 0.02 për qind e zonës së dëmtuar.

Pjesa më e madhe e dënimeve janë gjoba deri në 20 mijë lekë ose burg i konvertuar në dënim me kusht.

Banorët e Shëngjinit e qajnë humbjen e pyllit që u dogj nga zjarret e njëpasnjëshme.

“Deri në vitin 2014 këtu ka qenë një masiv pyjor i jashtëzakonshëm. Kishte pisha dhe bimësi të ndryshme, duke i dhënë frymëmarrje qytetit turistik. Mirëpo për 5 vite me radhë ka patur zjarre çdo sezon veror dhe siç e shikoni është shkatërruar gjithçka. Është shumë e dhimbshme kur e shikon në këtë gjendje,”-thotë Bektash Keta, banor i Shëngjinit.

Përveç imazhit, pasojat e zhveshjes së malit të Shëngjinit kanë qenë të menjëhershme edhe sa i përket rrezikut për jetën e banorëve poshtë tij. Në vitin 2018, një masiv shkëmbor u shkëput nga mali pranë zonës së Knalles në Shëngjin dhe goditi një autobus me pasagjerë, duke plagosur dy vajza të reja.

Dy vjet më vonë, gurët goditën banesën e familjes Loci. Gruaja i tha BIRN se në shpatin e malit poshtë të cilit jeton, ka parë edhe gurë të tjerë që kanë lëvizur dhe që mund të bien pas shirave.

“Jetesa në këtë zonë rrëzë malit është tani një kërcënim i vërtetë për jetën,”-tha Loci.

Por ndërsa rreziku nga erozioni është i dukshëm, eksperti i Mjedisit, Jak Gjini thotë se dëmtimi i pyjeve në tërësi ka sjellë pasoja për të gjithë vendin.

“Dëmtimi që iu është bërë pyjeve po sjell pasoja dhe në zonat fushore. Mungesa e bimësisë në male bën që kur ka reshje shiu, ujërat të vërshojnë në mënyrë të menjëhershme, duke sjellë përmbytje dhe shkatërrime në zonat fushore. Është një fenomen që është shfaqur shumë frikshëm gjatë viteve të fundit,”-thotë Gjini.

Bashkia e Lezhës, që ka në menaxhim pyjet e zonës përfshi Malin e Shëngjinit, i tha BIRN se ishte duke bërë përpjekje për të rikuperuar pyllin e humbur. “Krahas ruajtjes së pyjeve ekzistuese me shtim të kontrolleve, kemi hartuar dhe një plan pune për gjenerimin e sipërfaqeve pyjore të dëmtuara,” tha Artan Palushi, përgjegjës i Sektorit të Pyjeve në Bashkinë Lezhë.

Por efektet e kësaj ndërhyrje do duan vite të duken. Palushi thotë se nga 100 hektarë të djegur në Malin e Shëngjinit, vitin e fundit u mbollën me farë pishe  3 hektarë, ndërsa në disa zona të tjera janë mbjellë 4 hektarë me fidanë.

Për specialistin e Pyjeve, Zef Imeraj, këto masa janë të pamjaftueshme. “Të gjithë pyjet e shkatërruara është e mundur që me administrim nga bashkitë dhe të vendosin rregull e partneritet me komunitetin. Specialistët në bashkëpunim me komunitetin të vendosin një rregull strikt. Pas disa vitesh, pyjet mund të rikrijohen, por nuk bëhen siç kanë qenë më parë”, tha Imeraj.

Imeraj thekson se situata është përkeqësuar nga keqmenaxhimin që iu është bërë pyjeve, pasi strukturat që merren me këtë sektor nuk kanë funksionuar.

“Puna e mirë e bërë në vite ka pësuar dëme të jashtëzakonshme nga keqmenaxhimi dhe keqpërdorimi i pyjeve,”-përfundoi ai./Marrë nga BIRN

lezhë pyjet e djegura

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra