LIVE UPDATES
Art&Argëtim

WhatsApp nuk ndalet, së shpejti me ndryshime të reja. Komandat e reja konfuzojnë...

Në fillim të 2022, platforma vendosi reagime me emoji, përmirësim në mesazhe zanore dhe WhatsApp Communities, por janë planifikuar të paktën 4 risi që do na shoqërojnë këtë verë.

10 Qershor 2022, 21:16 Nga k.m.
WhatsApp nuk ndalet, së shpejti me ndryshime të reja. Komandat e reja
Foto ilustruese

TIRANË- WhatsApp, aplikacioni më i përdorur  mesazheve të çastit në botë, po zhvillohet vazhdimisht për të ruajtur vendin e tij të parë në hapësirën tejet konkurruese. Kompania është gjithmonë duke shtuar veçori të reja për të përmirësuar përvojën e përdoruesëve. Në fillim të 2022, platforma vendosi reagime me emoji, përmirësim në mesazhe zanore dhe WhatsApp Communities, por janë planifikuar të paktën 4 risi që do na shoqërojnë këtë verë.

WhatsApp do t'i lejojë përdoruesit të modifikojnë mesazhet e dërguara

Një nga veçoritë më të përfolura të ardhshme të WhatsApp është aftësia për të modifikuar mesazhet e dërguara. Funksioni, i cili është në testim, do t'i lejojë përdoruesit të korrigjojnë gabimet ose informacionin e gabuar edhe pas dërgimit të një mesazhi. Sipas WaBetaInfo, së shpejti do të shohim në veprim butonin e ri 'edit'. WhatsApp nuk ka gjasa të shfaqë historinë e redaktimit të mesazhit. 

Grupet

Përdoruesit së shpejti do të jenë në gjendje të dalin nga grupet në mënyrë diskrete. Vetëm këtë vit, WhatsApp ka shtuar dy veçori të reja në grupet e saj: më shumë pjesëmarrës dhe aftësinë për të ndarë më shumë. Grupet janë qendra e vëmendjes për platformën këtë vit. Flitet se po punohet në një opsion të quajtur Group Polling, i cili lejon anëtarët e një grupi të votojnë në sondazhe. Në vijim do të jetë i mundur largimi nga grupet në mënyrë anonime, i cili i bëhet i ditur vetëm administratorit të tij. 

Biznesi

Përdoruesit e WhatsApp Business tani mund të shohin më shumë informacione për autorin. Ky funksion do të jetë i dobishëm nëse ka më shumë se një pajisje të lidhur me llogarinë. Një shkurtore e re 'Order' po vjen gjithashtu në versionin desktop të aplikacionit.

Mesazhe që zhduken

Disappearing Messages nuk do të lejojë më ruajtje automatike imazhesh. WhatsApp prezantoi mesazhet që zhduken për të përmirësuar privatësinë e bisedave. Kompania tani po punon për një veçori që do t'i lejojë përdoruesit të ruajnë dhe mbajnë mesazhe të zgjedhura edhe në modalitetin e zhdukjes. Platforma e mesazheve të çastit në pronësi të Meta po teston gjithashtu një veçori të re që do të parandalojë ruajtjen automatike të mediave të dërguara në modalitetin e zhdukjes. Kjo do të ndalojë që media të shfaqet në galerinë e dërguesit.

Marrë nga newsbytesapp

whatsapp

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!