LIVE UPDATES
Bota

Bota rrezikon të mbetet pa BIRRË dhe ÇOKOLLATË! Raftet e dyqaneve në planet do zbrazen

Disa nga produktet shumë të njohura së shpejti mund të zhduken nga raftet e dyqaneve.

29 Shtator 2022, 07:42 Nga A.B
Bota rrezikon të mbetet pa BIRRË dhe ÇOKOLLATË! Raftet e
Rafte

SHBA- Bota kërcënohet nga mungesa e një game të tërë produktesh për shkak të luftës në Ukrainë, e cila ka sjellë përçarje në tregun botëror dhe ndër ato me të cilat situata është më kritike. Produktet që rrezikohen janë misri, birra dhe çokollata.

Ndërprerjet në tregun botëror që nisën me pandeminë e koronavirusit u thelluan më tej nga lufta në Ukrainë, si dhe një sërë problemesh mjedisore, shkruan Eat This. Paralajmërimet e Kombeve të Bashkuara se, veçanërisht pjesa e varfër e botës, po përballet me mungesë drithi dhe uria, tashmë janë shtrirë në atë pjesë të planetit që deri vonë as që mendonte për probleme të tilla. Pra, disa nga produktet shumë të njohura së shpejti mund të zhduken nga raftet e dyqaneve.

Infektimi, nxehtësia ekstreme dhe mungesa e reshjeve kanë bërë që fermerët amerikanë të prodhojnë më pak misër, dhe nëse i shtojmë kësaj lufta në Ukrainë, e cila është një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë të kësaj drithi, së bashku me Rusinë, e cila vuan nga sanksionet perëndimore , është e qartë se ky aktualisht është problemi më i madh. Pritet mungesë jo vetëm e misrit, por edhe e produkteve të bazuara në të, si shurupi i misrit, kokoshkat e të tjera.

Produktet e domates

Thatësira dhe temperaturat e larta rekord, si dhe plehrat gjithnjë e më të shtrenjta dhe inflacioni, për të cilin fajësohet kryesisht lufta në Ukrainë, kanë shtuar barrën e fermerëve në mbarë botën, gjë që mund të çojë në mungesa të rrezikshme të produkteve me bazë domate, si ketchup , salcë makaronash dhe të ngjashme.

Birra

Furnizimi me dioksid karboni, i cili është një nga përbërësit kryesorë në prodhimin e birrës, ka qenë i paqëndrueshëm prej vitesh. Përveç kësaj, prodhuesit e birrës po luftojnë gjithashtu me mungesën e vazhdueshme të kanaçeve të aluminit, si dhe me rritjen e çmimeve për shkak të inflacionit.

Cokollate

Cokollata gjithashtu mund të zhduket nga dyqanet. Siç njofton “Hershey”, një nga prodhuesit më të mëdhenj të çokollatës në botë, për shkak të luftës në Ukrainë, është më e vështirë të sigurohen lëndë të para si vaji ushqimor dhe kakao.

Vaj ulliri

Nxehtësia rekord që goditi Evropën shkaktoi thatësira që goditën më së shumti prodhuesit e mëdhenj si Spanja dhe Italia. Analistët vlerësojnë se prodhimi i vajit të ullirit në Spanjë mund të bjerë me 25 deri në 30 për qind krahasuar me vitin e kaluar, ashtu si në Itali.

Pica e ngrirë

Ashtu si në rastin e birrës, dioksidi i karbonit është një përbërës kyç në prodhimin e shumë ushqimeve të ngrira, duke përfshirë edhe picën. Ky gaz shërben si një agjent ftohës për të ruajtur shijen dhe strukturën e produkteve të tilla, dhe gjithashtu ndihmon në parandalimin e prishjes së ushqimit.

birre cokollate

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE