LIVE UPDATES
Bota

Civilët në verilindje të Sirisë të shqetësuar nga shtimi i sulmeve turke

Banorët e zonës po kërkojnë ndihmë nga Shtetet e Bashkuara dhe qeveria siriane për t’u mbrojtur nga këto kërcënime.

24 Nëntor 2022, 14:51 Nga I.A
Civilët në verilindje të Sirisë të shqetësuar nga
Pamje nga Siria

SIRI- Ndërsa Turqia ka intensifikuar sulmet e saj kundër forcave kurde në Sirinë verilindore, që i cilëson si organizatë terroriste, civilët në rajon shprehen të shqetësuar për mundësinë e një operacioni tokësor të ushtrisë turke. Banorët e zonës po kërkojnë ndihmë nga Shtetet e Bashkuara dhe qeveria siriane për t’u mbrojtur nga këto kërcënime.

Turqia ka shtuar sulmet ajrore pranë kufirit të saj me Sirinë verilindore, duke shënjestruar disa zona të kontrolluara nga forcat kurde, të cilat mbështeten nga Shtetet e Bashkuara. Tensionet u shtuan pas thirrjes këtëj javë të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan që ofensiva e re të përfshijë edhe forcat tokësore. Rritja e dhunës ka shqetësuar civilët në Qamishli dhe qytetet tjera siriane pranë kufirit turk.

“Nuk kemi të shkojmë edhe po të kemi frikë. Edhe nëse largohemi, burrat dhe djemtë tanë nuk vijnë me ne. Do të qëndrojmë dhe do të presim për aq kohë sa mundemi”, thotë Madina Mohammed, banore e qytetit Qamishli.

Turqia i cilëson Forcat Demokratike të Sirisë, të udhëhequra nga kurdët në rajon, si grup terrorist dhe i fajëson ato për shpërthimin e fundit në Stamboll që vrau të paktën tetë persona. Forcat Demokratike siriane mohojnë akuzat. Banorët po i bëjnë thirrje koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kundër organizatës “Shteti Islamik”, që t’i mbrojë nga sulmet e vazhdueshme turke.

“Amerika duhet të luajë rol më të madh në mbrojtjen e kurdëve. Ne nuk po kërkojmë që të na ndihmojnë në krijimin e një shteti kurd. Po kërkojmë thjesht të na mbrojtja nga kërcënimet turke”, thotë Bave Ahmed, banor i qytetit Qamishli.

Shtetet e Bashkuara u kanë bërë thirrje të dyja palëve që të ulin tensionet. Zyrtarët amerikanë kanë thënë gjithashtu se Ankaraja ka çdo të drejtë që të mbrohet nga kërcënimet që vijnë nga Siria. Disa banorë të Qamishlit po kërkojnë përfshirjen e qeverisë siriane, sepse siç thonë ata sulmet turke po shkelin sovranitetin e vendit.

“Çështja kurde duhet të zgjidhet përmes negociatave me Damaskun. Kjo është mënyra e zgjidhjes së problemit në mënyrë të drejtë dhe paqësore”, thotë zoti Ahmed.

Sipas zyrtarëve kurdë 13 civilë janë vrarë në sulmet e fundit të Turqisë.

Marrë nga VOA

sulmet turke ne siri

Sondazh

Poll

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet