LIVE UPDATES
Bota

Shtohen tensionet Turqi-Greqi, 6 avionë turq fluturojnë në Egje

Tensionet mes dy vendeve vijojnë të mbeten të larta, që prej konfliktit të tyre lidhur me mosmarrëveshjet për ujërat territoriale.

24 Nëntor 2022, 13:11 Nga a.l
 
Shtohen tensionet Turqi-Greqi, 6 avionë turq fluturojnë në Egje
F-16

GREQI- Gjashtë avionë turq kanë kaluar mbi ishujt grekë. Sipas mediave greke, ishin 3 formacione F-16 turke, që sipas tyre kanë kryer shkelje të vazhdueshme të të hapësirës ajrore të Athinës si dhe fluturime nga territori grek.

Konkretisht, një çift avionësh fluturoi në orën 13:31 mbi ishujt Kanibalë dhe Makronisi në lartësinë 28,000 metra. Tre minuta më vonë, dy çiftet e tjera të avionëve fluturuan mbi të njëjtët ishuj, njëri në 24,000 metra dhe tjetri më ulët, në 15,000 metra.

Mediat greke gjithashtu theksojnë se, fluturimi i avionëve turq sipër ishujve të tyre është një veprim që përsëritet dhe përbën një shkelje të rëndë të ligjeve ndërkombëtare.

Tensionet mes dy vendeve vijojnë të mbeten të larta, që prej konfliktit të tyre lidhur me mosmarrëveshjet për ujërat territoriale./ Dosja.al

tensionet turqi-greqi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017