LIVE UPDATES
Bota

Sulmet e Rusisë ndaj energjisë përbëjnë gjenocid/ Kievi: Janë ‘krim kundër njerëzimit’

Zyrtari i lartë shtoi se zyra e tij po hetonte raportet për më shumë se 49,000 krime lufte dhe krime agresioni që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë më 24 shkurt

28 Nëntor 2022, 13:50 Nga a.l
Sulmet e Rusisë ndaj energjisë përbëjnë gjenocid/
Kiev

RUSI- Prokurori i Përgjithshëm ukrainas Andriy Kostin tha se sulmet e vazhdueshme ruse ndaj infrastrukturës kritike në të gjithë vendin e shkatërruar nga lufta përbëjnë gjenocid, duke shtuar se sulmet në objektet kryesore kishin në shënjestër "kombin e plotë ukrainas" dhe ishin një përpjekje për të detyruar Kievin të dorëzohej. 

Duke folur për BBC të dielën, Kostin tha se përveç sulmeve në rrjetin e energjisë, 11,000 fëmijë ukrainas ishin dëbuar me forcë në Rusi. Zyrtari i lartë shtoi se zyra e tij po hetonte raportet për më shumë se 49,000 krime lufte dhe krime agresioni që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë më 24 shkurt, shkruan BBC.

"I njëjti model sjelljeje" po shihej në çdo vendbanim ukrainas të pushtuar nga forcat ruse, tha ai për BBC.

Nga krimet e luftës të parë që kur Rusia filloi luftën e saj kundër Ukrainës, Kostin tha se 260 persona ishin paditur dhe 13 vendime ishin lëshuar nga gjykatat ukrainase. Ai bëri thirrje për krijimin e një "gjykate ndërkombëtare ad-hoc", të mbështetur nga vendet e "të gjithë botës së qytetëruar" që kundërshtuan pushtimin për të kërkuar llogari nga Rusia.

Miliona njerëz në të gjithë Ukrainën po përballen me ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të motit të ftohtë, pas sulmeve të vazhdueshme ruse. Duke iu drejtuar kombit të dielën, Yevhenii Yenin, Zëvendësministri i Parë i Punëve të Brendshme, tha se deri më sot, rreth 32,000 prona civile dhe mbi 700 objekte infrastrukturore kritike janë dëmtuar nga sulmet dhe granatimet me raketa ruse, raportoi Ukrayinska Pravda.

Sipas Yenin, pronat civile ishin kryesisht shtëpi private dhe apartamente banimi, ndërsa vetëm 3 për qind e këtyre sulmeve goditën institucionet ushtarake. Ministri raportoi gjithashtu se 524 vendbanime në shtatë rajone aktualisht kanë probleme me furnizimin me energji elektrike - mungesë e plotë ose e pjesshme e energjisë elektrike./ Dosja.al

lufta ne ukraine

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS