LIVE UPDATES
Bota

Katastrofa e motit të keq në Itali/ Gjendet trupi i pajetë i 15- vjeçarit, shkon në 8 numri i të vdekurve, si paraqitet situata në Ischia (VIDEO+FOTO)

Ekipet e shpëtimtarëve që punojnë në via Celario kanë identifikuar dhe nxjerrë viktimën e tetë të përmbytjes: është Michele Monti, djali 15-vjeçar, vëllai i Francesco dhe Maria Tereza, trupat e të cilit u gjetën dje.

28 Nëntor 2022, 13:18 Nga a.l
Katastrofa e motit të keq në Itali/ Gjendet trupi i pajetë i 15-
Rrëshqitja e dherave në Itali

ITALI- Shkon në 8 numri i viktimave në Casamicciola Terme, Ischia pas përmbytjeve të mëngjesit të së shtunës, e cila ka shkaktuar katastrofë në këtë zonë si pasojë e baltës dhe rrëshqitjes së dherave. Ekipet e shpëtimtarëve që punojnë në via Celario kanë identifikuar dhe nxjerrë viktimën e tetë të përmbytjes: është Michele Monti, djali 15-vjeçar, vëllai i Francesco dhe Maria Tereza, trupat e të cilit u gjetën dje. Kufomat e prindërve të tyre, Gianluca Monti dhe Valentina Castagna janë duke u kërkuar. Dy të zhdukurit e tjerë me sa duket janë shoqëruesja e Eleonora Sirabella, viktima e parë e gjetur dhe e një gruaje tjetër të re: prefekti i Napolit, Claudio Palomba, e raportoi këtë në fund të mbledhjes së CCS. Të plagosurit mbeten 5, nga të cilët vetëm njëri u transportua menjëherë në spitalin Cardarelli në Napoli por për sa i përket gjendjes shëndetësore nuk raportohet për ndonjë problem të veçantë, shkruan TGcom24.mediaset.

Aktualisht ka 230 persona të zhvendosur, por "nuk përjashtohet" që numri të rritet. Të avakuuarit janë strehuar në hotele dhe akomodim me të afërm, por prefekti nënvizoi se “duke qenë se është dimër dhe kemi të bëjmë me familje, kërkojmë ndarje që janë shtëpi reale edhe për të lehtësuar gjendjen e tyre të vështirë”.

Kreu i mbrojtjes civile, Fabrizio Curcio se Italia është e brishtë dhe se 94% e bashkive rrezikojnë përmbytjen. “Ne kemi më shumë se 94% të bashkive tona subjekt rrëshqitje dheu, Italia është e brishtë ”. Ndërkaq, Prokurori Publik i Napolit kërkon të konstatojë nëse shtëpitë e përmbytura nga përmbytjet dhe të pranishme në atë zonë kanë qenë të paligjshme dhe nëse ka qenë në pritje urdhri për rrënim.


Hetimet për banesat e përmbytura

Konstatimi nëse shtëpitë e përfshira nga përmbytja dhe të pranishme në atë zonë ishin të paligjshme dhe nëse ishte në pritje një urdhër prishjeje, këto janë pyetjet e para të cilave Prokuroria Publike e Napolit kërkon t'u përgjigjet përmes hetimeve të kryera menjëherë pas tragjedisë Casamicciola. Por aktiviteti i vlerësimit dosja u hap duke supozuar, tani për tani, krimin e katastrofës fajtore nuk do të ketë të bëjë vetëm me zonën e shkatërruar nga rrëshqitja e dheut.

Ndërkohë që zjarrfikësit vazhdojnë të gërmojnë për të gjetur të zhdukurit e fundit, ekipe vullnetarësh me lopata po pastrojnë hyrjet në shtëpi. Është gjithashtu një operacion i domosdoshëm për të lejuar banorët, të shoqëruar nga zjarrfikësit, të hyjnë për të rikuperuar atë që është e nevojshme. Ndërkohë nga balta dalin copa të jetës së thyer. Një lodër e butë, një tigan dhe objekte të tjera që tregojnë për një jetë të përditshme që për shumë njerëz nuk do të jetë më e njëjta. Makinat e shumta që janë shkatërruar tërësisht nga furia e ujit dhe baltës do të duhet të hiqen sa më shpejt. Via Celario dhe via Pio Monte della Misericordia të shtunën u kthye në shtratin e një lumi të përmbytur, ku ujërat tërhoqën zvarrë gjithçka: makina, mobilje, mjete bujqësore. / Dosja.al

rreshqitje dherash ne itali viktimat ne itali

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS