LIVE UPDATES
Bota

Greqia “pushtohet” nga kandili i purpurt: Cilat janë simptomat

Sipas Ekspertëve zonat më të rrezikshme janë në detin Egje qendror dhe verior, në Gjirin Saronik pranë Athinës , si dhe në disa ishuj në detin Jon. Megjithatë, problemi nuk është vetëm për Greqinë pasi ai prek të gjithë Detin Mesdhe.

16 Qershor 2022, 09:16 Nga j.c
Greqia “pushtohet” nga kandili i purpurt: Cilat janë simptomat
Kandili i purpurt

GREQI- Në Greqi së fundmi është shfaqur një llojë kandili deti i rrezikshëm, thumbimi i të cilëve përveç djegies shkakton edhe pasoja shëndetësore. Për shkak të kësaj, shumë plazhe në Greqi kanë vendosur flamuj të kuq që tregojnë ndalimin e hyrjes në ujë.

Në Egje dhe Detin Jon janë shtuar në numër shumë të madh kandilat e purpurt dhe sipas ekspertëve shkak është bërë rritja e temperaturave të detit. Sipas Ekspertëve zonat më të rrezikshme janë në detin Egje qendror dhe verior, në Gjirin Saronik pranë Athinës , si dhe në disa ishuj në detin Jon. Megjithatë, problemi nuk është vetëm për Greqinë pasi ai prek të gjithë Detin Mesdhe.

Kandili i purpurt ka një ngjyrë rozë në vjollcë kur rritet, ndërkohë kur është shumë i vogël ai është në ngjyrë portokalli. Ndërkohë diametri maksimal që mund të arrijë është 10 cm, ndërsa tentakulat mund të rriten disa metra.

Sipas mediave të huaja, Zakinthos, Paxos, Antipaxos, Kefalonia, Gjiri Amvrakikos dhe Korfuzi janë shënuar si vendet ku janë shfaqur kandil deti vjollcë.  Instituti Oqeanografik i Qendrës Greke për Kërkimet Detare thotë se "qëndrueshmëria e kandil deti vjollcë në ujërat greke mund të ketë një fole në detin Egje".

"Rritja e temperaturave të detit po rrit shkallën e riprodhimit të tij. Nga ana tjetër, zvogëlimi i numrit të peshqve pelagjikë që ushqehen me ta u jep atyre hapësirë ​​për të përhapur kandil deti. E njëjta gjë është edhe me rënien e numrit të breshkave, të cilat janë armiku kryesor i tyre,"- tha Instituti Oqeanografik i Qendrës Greke.

Simptomat e pickimit të kandilit të purpurt dhe ndihma e parë:

- dhimbje si djegie

- skuqje e lëkurës

- të përziera

- takikardi

- dhimbje koke

- të vjella

- diarre

- probleme me frymëmarrjen

Goditja shkakton dhimbje që zakonisht zgjat 1-2 javë, skuqje dhe ënjtje por në përgjithësi nuk është vdekjeprurëse. Herë pas here, simptomat mund të jenë më të përgjithshme dhe përfshijnë marramendje, të vjella dhe diarre.

Biologu detar Christ Taclis tha se menjëherë pas pickimit të kandilit duhet të dilni nga deti më pas shpërlajeni diegien me shumë ujë deti. Hiqni mbetjet e kandilit të detit me piskatore ose kartë pasi nuk duhet ta prekni me dorë.

Më pas duhet ti vendosni akull, ilaçet kundër dhimbjeve dhe nëse simptomat pas pickimit të kandilit të purpurt janë më intensive ose të vazhdueshme, atëherë është e nevojshme të kërkoni ndihmë nga një mjek.

kandili i purpurt ne greqi greqi kandili i purpurt

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra