LIVE UPDATES
Bota

"Jemi të alarmuar nga përshkallëzimi i situatës", Rusia reagon pas tensioneve në veri të Kosovës

Në deklaratën e saj Zakharova thotë se Rusia është e alarmuar nga përkeqësimi i situatës në Kosovë ku autoritetet e vendit po përshkallëzojnë tensionet.

7 Nëntor 2022, 20:46 Nga d.a.
"Jemi të alarmuar nga përshkallëzimi i situatës",
Zakharova

RUSI- Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, ka reaguar për situatën në veri të Kosovës, me një deklaratë zyrtare të publikuar në faqen e Ministrisë. 

Sipas mediave serbe, në deklaratën e saj Zakharova thotë se Rusia është e alarmuar nga përkeqësimi i situatës në Kosovë ku autoritetet e vendit po përshkallëzojnë tensionet.

"Ne jemi të alarmuar nga përkeqësimi i situatës rreth Kosovës, ku të ashtuquajturat "autoritete" të Prishtinës përsëri po përshkallëzojnë qëllimisht tensionet, me simpatinë apo edhe mbështetjen e drejtpërdrejtë të patronëve të tyre në formën e Uashingtonit dhe aleatëve të tij evropianë. Duhen ndërmarrë hapa efektivë për t'i dhënë fund provokimeve të shqiptarëve radikalë të Kosovës, perëndimorët ata haptas e shtyjnë situatën drejt konfliktit të drejtpërdrejtë."-thuhet në deklaratë.

Në deklaratë thuhej se në këmbim, Beogradi vazhdimisht tregon një qasje konstruktive, bën thirrje për zgjidhjen e çështjeve të reja përmes dialogut dhe zbatimin e marrëveshjeve ekzistuese. Një takim paqësor në Mitrovicën e Kosovës më 6 nëntor konfirmoi mbështetjen masive të popullit për këtë linjë të lidershipit serb. Në të njëjtën kohë, tërheqjen e serbëve të Kosovës nga strukturat rajonale, përfshirë policinë, e konsiderojmë si dëshmi të mosgatishmërisë së tyre për të qenë bashkëpunëtorë në të ashtuquajturin kurs kriminal. të “autoriteteve” të Kosovës mbi popullatën serbe, e cila u dëbua nga vendlindja me spastrim etnik.

Një tjetër përshkallëzim ndodh në kushtet kur Bashkimi Evropian, të cilit Asambleja e Përgjithshme e OKB-së i dha rolin e ndërmjetësit në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, në fakt mbetet indiferent, i pavullnetshëm ose i paaftë për të zhbllokuar procesin.

"Si më parë, ne nuk shohim alternativë ndaj arritjes nga Beogradi dhe Prishtina të një zgjidhjeje të qëndrueshme dhe të pranueshme reciprokisht të bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e cila domosdo duhet të jetë në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe të miratohet nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së “, tha Zaharova.

maria zakharova tensione në veri të kosovës

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari