LIVE UPDATES
Bota

Pamjet nga protestat në Iran, forcat e regjimit sulmojnë gjimnazistët

Udhëheqësi suprem i Iranit Ali Khamenei dhe rrethi i tij i ngushtë përballen me një telash pas dy muajsh protestash mbarëkombëtare.

24 Nëntor 2022, 15:19 Nga I.A
Pamjet nga protestat në Iran, forcat e regjimit sulmojnë
Pamje nga protestat


IRAN- Teksa protestat antiqeveritare përfshinë Iranin muajin e kaluar, liderët e tij më të lartë i bënë një thirrje të fshehtë dy prej familjeve themeluese të Republikës Islamike, klaneve të moderuara Rafsanjani dhe Khomeini që linjat e forta i kishin shtyrë nga pushteti. Shefi i Sigurisë Kombëtare të Iranit, Ali Shamkhani, u kërkoi përfaqësuesve të familjeve të flasin publikisht për të qetësuar trazirat.

Udhëheqësi suprem i Iranit Ali Khamenei dhe rrethi i tij i ngushtë përballen me një telash pas dy muajsh protestash mbarëkombëtare. Spastrimet e tyre të rivalëve dhe reformistëve të shquar nga qeveria në vitet e fundit kanë ngushtuar opsionet e tyre për të shuar një nga sfidat më serioze të brendshme të sundimit të tyre në historinë 43-vjeçare të regjimit klerikal.

 Përmbajtja e videos:

1. Sanandagj, Irani perëndimor: Forcat e sigurisë së regjimit në rrethin Vahdat sulmuan një grup gjimnazistësh, duke lënë një të plagosur.
2. Teheran, Iran: Zona e Pazarit të Madh, Protestuesit duke brohoritur: "Vdekje diktatorit!"
3. Mahabad, Irani perëndimor: Agjentët e sigurisë së regjimit, agjentët me rroba civile dhe banditë shkaktuan dëme të rënda në dhjetëra automjete që u përkisnin vendasve, sipas aktivistëve.
4. Zangjan, Irani veriperëndimor: vendasit dogjën një poster pro regjimit të ish-shefit të Forcës Quds të IRGC-së, Qassem Soleimani.
5. Isfahan, Irani qendror: Studentët në Universitetin e Artit të Isfahanit këndojnë:
"Mahabad, Kurdistan! Bastion i gjithë Iranit!"
6. Zahedan, Irani juglindor: vendasit mblidhen në mbështetje të qyteteve kurde të vendit dhe brohorasin:
"Vdekje Khamenei!" dhe "Vdekje IRGC!"
7. Teheran, Iran: Studentët e Universitetit Allameh Tabataba'i këndojnë:
"Varfëri! Korrupsion! Padrejtësi! Poshtë kjo tirani!"
8. Teheran, Iran: Zona e Pazarit, vendasit duke kënduar:
"Mahabad, Kurdistan janë krenaria e Iranit!"
9. Mashhad, Irani verilindor: Protestuesit hodhën kokteje molotov në një ndërtesë të lidhur me regjimin për të shprehur solidaritetin e tyre me bashkatdhetarët e tyre në zonat kurde të vendit.
10. Mashhad, Irani verilindor: Vajtuesit në funeralin e Javad Asadzadeh filluan të këndonin:
"Për çdo person të vrarë, një mijë të tjerë do të rriten!"

protestat ne iran

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat