LIVE UPDATES
Bota

Përmbytjet në Pakistan rrisin rrezikun e sëmundjeve infektuese, shtohen rastet e malaries dhe dengës

Teksa përpjekjet e shpëtimit dhe evakuimit vazhdojnë në disa pjesë të vendit, ekspertët shëndetësorë po raportojnë një rritje të sëmundjes së dengës, malaries dhe infeksioneve të rënda gastrike.

15 Shtator 2022, 12:06 Nga d.a.
Përmbytjet në Pakistan rrisin rrezikun e sëmundjeve infektuese,
permbytje ne Pakistan

PAKISTAN- Zyrtarët pakistanezë të shëndetësisë po paralajmërojnë për një krizë shëndetësore të afërt në vend pas përmbytjeve shkatërruese të fundit. Tridhjetë e tre milionë njerëz janë prekur nga përmbytjet, të cilat kanë lënë gati 1500 të vdekur që nga mesi i qershorit.

Sipas BBC, teksa përpjekjet e shpëtimit dhe evakuimit vazhdojnë në disa pjesë të vendit, ekspertët shëndetësorë po raportojnë një rritje të sëmundjes së dengës, malaries dhe infeksioneve të rënda gastrike.

Shumë njerëz të zhvendosur jetojnë pranë ujit të ndenjur. Ethet e Dengës tashmë po marrin jetë dhe rastet po shtohen nga dita në ditë. Rreth 3,830 raste të etheve denge janë raportuar nga zyrtarët shëndetësorë në provincën jugore Sindh, me të paktën nëntë vdekje, por ka shqetësime se ky mund të jetë një vlerësim konservator.

"Në përgjithësi situata në Sindh është shumë e keqe, ne po organizojmë kampe mjekësore në të gjithë provincën. Shumica e rasteve që po shohim tani janë të pacientëve me dengë të ndjekur nga afër nga malaria. Bara e dengut është e njëjtë në të gjithë provincën dhe po rritet çdo ditë. Kur kontrolluam me laboratorët, rastet e dyshuara janë duke u bërë rreth 80% e testeve," Dr Abdul Ghafoor Shoro, sekretar i përgjithshëm i Shoqatës Mjekësore të Pakistanit.

Kanë kaluar më shumë se dy muaj që nga fillimi i përmbytjeve dhe megjithatë në të gjithë Pakistanin, mijëra fshatra janë ende të zhytura, duke lënë familje të panumërta të zhvendosura. Me rrugët në shumë komunitete të largëta që janë ende të papërdorshme për shkak të dëmtimit të ujit, disa komunitete janë të detyruara të mbështeten te furgonët e lëvizshëm për kujdesin e tyre shëndetësor, por ato janë të pakta.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres shprehu shqetësimin për situatën gjatë vizitës së tij në zonat e përmbytura javën e kaluar, ku ai takoi familjet që tani kanë mbetur pa asgjë. Guterres u bëri thirrje vendeve të pasura që të ndihmojnë vendet e varfra si Pakistani që të shërohen nga tragjedia.

permbytjet ne pakistan antonio guterres

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM