LIVE UPDATES
Bota

Protestat ndezin Iranin, regjimi bllokon internetin për të mos u shpërndarë videot

Në shenjë të kërcënimit të paraqitur për regjimin, Irani ndaloi arrejtet sociale Instagram dhe WhatsApp për të parandaluar ndarjen e videove të protestës.

22 Shtator 2022, 21:02 Nga I.A

 

Protestat ndezin Iranin, regjimi bllokon internetin për të mos u
Foto nga protesta

 

IRAN- Garda Revolucionare e fuqishme e Iranit i bëri thirrje gjyqësorit të Republikës Islamike të enjten që të ndjekë penalisht ata që përhapin lajme të rreme dhe thashetheme, në një përpjekje të dukshme për të larguar avullin e protestave mbarëkombëtare për vdekjen e një gruaje të re në paraburgim nga policia. Cbc shkruan se paralajmërimi ishte një tregues i qartë se forca elitare është e përgatitur për të rritur goditjen e saj ndaj demonstratave.

Në shenjë të kërcënimit të paraqitur për regjimin, Irani ndaloi arrejtet sociale Instagram dhe WhatsApp për të parandaluar ndarjen e videove të protestës. Protestuesit në Teheran dhe qytete të tjera iraniane dogjën stacionet e policisë dhe automjetet më herët të enjten, pasi zemërimi i publikut për vdekjen nuk tregoi shenja lehtësimi, me raportet se forcat e sigurisë u sulmuan.

Mahsa Amini, 22 vjeç, vdiq javën e kaluar pasi u arrestua në Teheran pasi kishte veshur "veshje të papërshtatshme". Ajo ra në koma ndërsa ishte në paraburgim. Autoritetet kanë thënë se do të nisin një hetim për shkakun e vdekjes së saj. Në një deklaratë, Garda shprehu ngushëllimet me familjen dhe të afërmit e Aminit.

“Kemi kërkuar nga drejtësia të identifikojë ata që përhapin lajme dhe thashetheme të rreme në rrjetet sociale si dhe në rrugë dhe që rrezikojnë sigurinë psikologjike të shoqërisë dhe të merren me ta me vendosmëri”, tha Garda, e cila ka goditur protestat. 

Gratë kanë luajtur një rol të spikatur në protesta, duke tundur dhe djegur mbulesat e tyre, me disa që kanë prerë flokët në publik. Protestat pro-qeveritare janë planifikuar për të premten dhe disa marshues tashmë kanë dalë në rrugë. Shefi i gjyqësorit Gholamhossein Mohseni Ejei ka urdhëruar veprim të shpejtë në rastin e rebelëve për të ruajtur sigurinë dhe paqen e qytetarëve.

Shtetet e Bashkuara vendosën të enjten sanksione ndaj policisë morale të Iranit, duke i akuzuar për abuzim dhe dhunë ndaj grave iraniane dhe për shkelje të të drejtave të protestuesve paqësorë iranianë. Protestat për vdekjen e Amini janë më të mëdhatë në Republikën Islamike që nga viti 2019. Shumica janë përqendruar në veriperëndim të Iranit të populluar nga kurdët, por janë përhapur në kryeqytet dhe të paktën 50 qytete dhe qyteza në mbarë vendin, me policinë që përdor forcën për të shpërndarë protestuesit. Amini ishte nga provinca e Kurdistanit.

mahsa amini

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE