LIVE UPDATES
Bota

Dosja Trump/ Gjykata federale e apelit i hap rrugën shqyrtimit nga FBI-ja të dokumenteve të marra në Mar-a-Lago

Gjykatësja Cannon, e emëruar nga ish-presidenti Trump, kishte thënë se vendimi i saj do të mbetej në fuqi deri pasi të mbaronte shqyrtimi i dokumenteve nga një ekspert ligjor i pavarur që ajo e kishte caktuar me kërkesë të avokatëve të zotit Trump.

22 Shtator 2022, 21:05 Nga DOSJA
Dosja Trump/ Gjykata federale e apelit i hap rrugën shqyrtimit nga FBI-ja
Donald Trump

SHBA- Një gjykatë federale e apelit të mërkurën lejoi Departamentin e Drejtësisë të rifillojë analizimin e dokumenteve të klasifikuara, të marra në Mar-a-Lago, si pjesë e hetimit të tij penal, duke hedhur poshtë argumentet ligjore të avokatëve të ish-presidentit Donald Trump.

Vendimi i një paneli prej tre gjykatësish të Gjykatës federale të Apelit të Qarkut të 11-të përbën një fitore të madhe për Departamentin e Drejtësisë, duke i hapur rrugën hetuesve që të vazhdojnë shqyrtimin e dokumenteve për të parë nëse duhet të ngrenë akuza penale për shkelje të rregullave për ruajtjen e të dhënave tepër sekrete në Mar-a-Lago pas largimit të ish presidentit Trump nga Shtëpia e Bardhë. Me këtë vendim, gjykata hoqi një pengesë thelbësore që mund ta kishte vonuar hetimin me javë të tëra.

Gjykata e apelit gjithashtu vuri në dukje se ish-presidenti Trump nuk kishte paraqitur asnjë provë se ai kishte deklasifikuar të dokumentet sekrete, siç pohonte ai deri të mërkurën, dhe hodhi poshtë mundësinë që zoti Trump mund të kishte një "interes individual ose nevojë për" afërsisht 100 dokumente të etiketuara si të klasifikuara që u sekuestruan nga FBI-ja gjatë kontrollit më 8 gusht në pronën e tij në Palm Beach të Floridës.

"Nëse je presidenti i Shteteve të Bashkuara, mund të deklasifikosh (një dokument) vetëm duke thënë ‘Është i deklasifikuar’. Edhe nëse e mendon këtë….Ti je presidenti, ti e merr atë vendim", tha zoti Trump në një intervistë të transmetuar në kanalin Fox News të mërkuren para vendimit të gjykatës së apelit.

Qeveria kishte argumentuar se hetimi i saj ishte penguar dhe shqetësimet për sigurinë kombëtare nuk ishin marrë parasysh, nga urdhëri i gjykatëses federale, Aileen Cannon që i ndalonte përkohësisht hetuesit të vazhdonin të përdornin dokumentet në hetimin e Departamentit të Drejtësisë. Gjykatësja Cannon, e emëruar nga ish-presidenti Trump, kishte thënë se vendimi i saj do të mbetej në fuqi deri pasi të mbaronte shqyrtimi i dokumenteve nga një ekspert ligjor i pavarur që ajo e kishte caktuar me kërkesë të avokatëve të zotit Trump.

Paneli i apelit u pajtua me shqetësimet e Departamentit të Drejtësisë.

"Është e qartë se publiku ka një interes të fortë për t’u siguruar që ruajtja e të dhënave të klasifikuara të mos rezultojë në ‘dëm jashtëzakonisht të rëndë për sigurinë kombëtare’, thanë ata. Sipas tyre, kjo përfshin nevojën për rishikimin e dokumenteve të kalsifikuara.

Dy nga tre gjykatësit që dhanë vendimin e së mërkurës - Britt Grant dhe Andrew Brasher – ishin emëruar nga zoti Trump. Gjykatësi Robin Rosenbaum është emëruar nga ish-presidenti Barack Obama.

Avokatët e zotit Trump nuk i dhanë përgjigje një pyetjeje të dërguar me email lidhur me këtë vendim dhe nëse ata do ta apelonin atë. Departamenti i Drejtësisë ende nuk ka bërë komente për këtë çështje.

FBI-ja muajin e kaluar sekuestroi afërsisht 11,000 dokumente, duke përfshirë rreth 100 të klasifikuara, gjatë një kontrolli të autorizuar nga gjykata në Mar-a-Lago. Ajo ka nisur një hetim penal për të parë nëse të dhënat janë keqpërdorur apo komprometuar, megjithëse nuk është e qartë nëse ndaj ish-presidentit Trump apo dikujt tjetër do të ngriheshin akuza për një gjë të tillë.

Marrë nga VOA

donald trump

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE