LIVE UPDATES
Bota

Trekëndëshi i dashurisë! Arrestohet me 12 vite burg punonjësja që punësoi vrasës me pagesë për eliminimin e rivales

Një punonjëse e Sports Direct, Whitney Franks, 27 vjeç që u përpoq të punësonte një vrasës me pagesë për të vrarë rivalen e saj të dashurisë është dënuar me 12 vite burg pasi një juri e dënoi atë për kërkim të vrasjes.

22 Shtator 2022, 20:38 Nga s.s
Trekëndëshi i dashurisë! Arrestohet me 12 vite burg
Whitney Franks

BRITANI- Një punonjëse e Sports Direct në Britani, Whitney Franks, 27 vjeç, teksa eksploronte ofertat në ‘rrjetin e errët’ të internetit për një kolege me të cilën ishte në një trekëndësh dashurie, është dënuar me 12 vite burg.

27-vjeçarja u përpoq të gjente një vrasës me pagesë që do të shpëtonte nga rivalja e dashurisë Ruut Ruutna për 1000 £ në BitCoin. Gjykata dëgjoi që ajo publikoi kërkesën e vrasësit, e cila jepte adresën e zonjës Ruutna, në një faqe që pretendonte se shiste "vrasje, drogë dhe armë". Në gjykatën e Reading u fol për dy postime që ishin bërë nga Franks në “rrjetin e errët”, të cilat ishin hasur nga gazetari Carl Miller, i cili i raportoi te policia.

Duke dhënë dënimin për Franks, gjykatësi Paul Dugdale tha se rasti ishte “i trishtë e i pazakontë” ndërsa shtonte: “Realieti ishte se gjatë izolimit të vitit 2020 duke qëndruar në shtëpi e duke lundruar në ‘rrjetin e errët’, Whitney Franks mund të mos e ketë menduar mirë atë që po bënte. Ajo mund të ketë marrë vendime të gabuara prej naivitetit dhe u përpoq të kontaktonte me dikë për të vrarë Ruut Ruutna, duke u dhënë atyre adresën e saj detajet e rrjeteve sociale dhe çdo gjë që ata kishin nevojë”, raporton miltonkeynes

Prokurori Andrew Copeland tha se Franks kishte një lidhje me menaxherin e dyqanit të veshjeve sportive James Prest prej vitit 2016, ndërsa në 2017, kur Ruutna nisi të punonte në dyqan edhe ajo nisi të takohej me zotin Prest. Copeland tha: “Më 17 gusht 2020, Whitney Franks erdhi në dyqanin ku punonte në Milton Keynes dhe James Prest e përshkruante si të mërzitur pasi ai kishte bërë një koment sesi kishte shkuar natën në shtëpinë e Ruut Ruutna".

Franks kishte nxjerrë më pas njoftimin e saj në internetin “dark web” ku shkruante: “Kërkoj të pajtoj dikë për vrasjen e një gruaje. Nuk kam shumë para, ofroj £1,000 por mund të paguaj më shumë është një femër që i ka shkaktuar shumë probleme mua e të tjerëve”.

Një ditë më pas Franks bëri një postim të dytë me emrin, adresën dhe të dhënat e Twitter të koleges. Kur policia shkoi të fliste me Ruutna për njoftimin në ‘dark web’, ajo u tha atyre se mund ta kishte bërë Franks. Franks, nga Milton Keynes, në veri të Britanisë, do të kryejë dy të tretat e dënimit.

britani punonjese sports direct

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE