LIVE UPDATES
Bota

Gazetarja anulon intervistën me Presidentin iranian: Më kërkoi të mbaja shami në kokë

Në një postim në Twitter, Amanpour tregoi se si intervista e saj e planifikuar me Raisi të mërkurën mbrëma në Nju Jork u shpërbë, duke e karakterizuar kërkesën e ndihmësit si një gjendje të paprecedentë dhe të papritur.

22 Shtator 2022, 20:17 Nga I.A
Gazetarja anulon intervistën me Presidentin iranian: Më kërkoi
Christiane Amanpour

SHBA- Gazetarja e CNN, Christiane Amanpour tha të enjten se ajo u tërhoq nga një intervistë me presidentin iranian Ebrahim Raisi pasi një nga ndihmësit e tij tha se kjo nuk do të ndodhte nëse ajo nuk mbante shami. Në një postim në Twitter, Amanpour tregoi se si intervista e saj e planifikuar me Raisi të mërkurën mbrëma në Nju Jork u shpërbë, duke e karakterizuar kërkesën e ndihmësit si një gjendje të paprecedentë dhe të papritur.

Amanpour, tha se ajo kishte në plan të pyeste Raisin për protestat që kanë përfshirë Iranin pasi Masha Amini, një grua 22-vjeçare e mbajtur nga policia morale e vendit për dyshime se kishte shkelur kodin e saj të veshjes të zbatuar rreptësisht, vdiq në paraburgim javen e shkuar.

Njerëzit në Teheran protestojnë këtë javë për vdekjen e një gruaje që u arrestua nga policia e moralit.AP
Autoritetet iraniane kanë thënë se Amini vdiq të premten e kaluar pasi u sëmur dhe ra në koma ndërsa priste me gra të tjera të mbajtura nga policia e moralit. Autoritetet kanë pranuar se kanë arrestuar në protestat e mëpasshme, por ata mohuan keqtrajtimin e Aminit dhe thanë se po hetonin vdekjen e saj. 

Amanpour tha se ajo dhe ekipi i saj i CNN planifikuan intervistën gjatë javëve dhe kaluan tetë orë të mërkurën duke vendosur pajisjet e përkthimit, dritat dhe kamerat.

"Ne ishim gati. Por asnjë shenjë e Presidentit Raisi," shkroi ajo.

Dyzet minuta pasi ishte planifikuar të fillonte intervista, një ndihmës i presidentit iranian erdhi dhe tha se presidenti po kërkonte që Amanpour të mbante një shami në shenjë njohjeje të muajve të shenjtë të Muharremit dhe Safarit. Amanpour shkroi se i tha ndihmësit se nuk mund të pajtohej me atë që ajo e përshkroi si një kusht të paprecedentë dhe të papritur.

"Unë refuzova me mirësjellje. Jemi në Nju Jork, ku nuk ka asnjë ligj apo traditë për shamitë. Unë theksova se asnjë president i mëparshëm iranian nuk e ka kërkuar këtë kur i kam intervistuar ata jashtë Iranit. Asistentja e bëri të qartë se intervista nuk do të ndodhte nëse nuk mbaja shami. Ai tha se ishte "një çështje respekti" dhe iu referua "situatës në Iran" - duke aluduar në protestat që përfshinë vendin. Dhe kështu ne u larguam. Intervista nuk ndodhi”, shkroi Amanpour.

christiane amanpour ebrahim raisi

Sondazh

Poll

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës