LIVE UPDATES
Bota

Tensione në qeverinë italiane/ Draghi largohet nga samiti i NATO-s për të ndaluar rrëzimin

Kryeministri italian Mario Draghi u largua nga samiti i NATO-s në Madrid këtë të mërkurë për t'u kthyer në Romë dhe për të kryesuar një takim të Këshillit të Ministrave për masat ekonomike në mes të tensionit politik në koalicionin qeveritar.

29 Qershor 2022, 23:45 Nga I.A
Tensione në qeverinë italiane/ Draghi largohet nga samiti i NATO-s
Mario Draghi

ITALI- Në ditën e dytë të samitit të Aleancës Atlantike në kryeqytetin spanjoll, Italia do të përfaqësohet nga ministri i Mbrojtjes Lorenzo Guerini, konfirmoi qeveria në një deklaratë. Kryeministri italian Mario Draghi u largua nga samiti i NATO-s në Madrid këtë të mërkurë për t'u kthyer në Romë dhe për të kryesuar një takim të Këshillit të Ministrave për masat ekonomike në mes të tensionit politik në koalicionin qeveritar.

Në ditën e dytë të samitit të Aleancës Atlantike në kryeqytetin spanjoll, Italia do të përfaqësohet nga ministri i Mbrojtjes Lorenzo Guerini, konfirmoi qeveria në një deklaratë. Megjithatë, ndonëse shënimi nuk i referohet këtyre ngjarjeve, gjatë mungesës së Draghit, koalicioni, i mbështetur nga pothuajse të gjitha partitë në parlament, regjistroi një sërë tensionesh, të ardhura konkretisht nga dy partnerët e tij kryesorë, Lëvizja 5 Yjet (M5S, populiste) dhe Liga (në të djathtë).

Nga njëra anë, kreu i M5S dhe ish-kryeministri, Giuseppe Conte, denoncoi sot se Draghi e kishte kritikuar gjatë një bisede telefonike me themeluesin e partisë, Beppe Grillo.

“Më duket sinqerisht serioze që një kryeministër teknik, i investuar nga ne, ndërhyn në jetën e forcave politike që e mbështesin”, sulmoi Conte, i cili megjithatë këmbënguli për vazhdimësinë e tij “besnike dhe konstruktive” në koalicion.

Kryeministri tha të mërkurën se ai tashmë ka folur me Conten dhe se ata do ta bëjnë këtë përsëri të enjten për t'u takuar sa më shpejt të jetë e mundur.  I pyetur për këtë në Madrid, Draghi siguroi se qeveria e tij nuk është në rrezik.

Tensione të tjera erdhën nga Lidhja e Matteo Salvinit, e cila kritikoi nismat parlamentare të M5S dhe Partisë Demokratike (PD, qendra e majtë), gjithashtu në koalicion, për miratimin e projektligjeve për legalizimin e kanabisit dhe dhënien e kombësisë italiane fëmijëve të emigrantëve që kanë studiuar në vendit për pesë vjet.

Salvini thirri sot deputetët e tij dhe denoncoi “dëshirën e dukshme të së majtës për të (bërë) hedhur në erë qeverinë, duke qenë se është kundër këtyre projekteve.

Ministri i Jashtëm, Luigi Di Maio, i cili sapo është larguar nga M5S, duke shkaktuar një përçarje që i ka hequr pothuajse gjysmën e grupit të tij parlamentar, nuk e miratoi qëndrimin e këtyre dy partive.

“Për ditë të tëra, ndërkohë që qeveria italiane është përfshirë në samite të rëndësishme ndërkombëtare, nuk është bërë asgjë tjetër veç nxitjes së tensioneve me debate dhe deklarata surrealiste që kërcënojnë qartë vazhdimësinë e tyre. Kjo dinamikë ka rrezikun e vetëm. të dobësojë besueshmërinë e Italisë, duke errësuar arritjen e objektivave të rëndësishëm si tavani i çmimit të gazit dhe duke na bërë të humbasim fondet e Planit të Rimëkëmbjes” u ankua Di Maio.

lorenzo guerini mario draghi

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari