LIVE UPDATES
Bota

Suedia dhe Finlanda janë në prag të anëtarësimit në NATO, pse kjo ka rëndësi dhe çfarë vjen më pas

Ky zbulim erdhi gjatë një samiti të NATO-s në Madrid që tashmë është bërë një nga takimet më të rëndësishme në historinë e aleancës ushtarake.

29 Qershor 2022, 21:59 Nga I.A
Suedia dhe Finlanda janë në prag të anëtarësimit
NATO

SPANJË- Suedia dhe Finlanda janë vendosur zyrtarisht t'i japin fund dekadave të neutralitetit dhe t'i bashkohen Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), në një përparim historik për aleancën që i jep një goditje presidentit rus Vladimir Putin. Pengesa e fundit e madhe për hyrjen e dy vendeve në bllok u hoq kur Turqia hoqi kundërshtimin e saj të martën. Ky zbulim erdhi gjatë një samiti të NATO-s në Madrid që tashmë është bërë një nga takimet më të rëndësishme në historinë e aleancës ushtarake.

Të dy vendet tani pritet të bëhen anëtarë të plotë të NATO-s shpejt, duke mbështetur krahun lindor të bllokut brenda disa muajsh nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia. Këtu keni gjithçka që duhet të dini se pse ndodhi lëvizja, çfarë vjen më pas dhe pse ka rëndësi.

Cilat janë zhvillimet e fundit?

Suedia dhe Finlanda njoftuan të dyja synimin e tyre për t'u bashkuar me NATO-n në maj, pasi pushtimi rus i Ukrainës shkaktoi një ndryshim të papritur në qëndrimet ndaj anëtarësimit në bllok. Ky njoftim u mirëprit nga pothuajse të gjithë udhëheqësit e NATO-s, por kishte një pengesë të rëndësishme. Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, tha se nuk po e shikon "pozitivisht" anëtarësimin e të dyja vendeve në NATO, duke i akuzuar ato për strehimin e "organizatave terroriste" kurde Sipas rregullave të NATO-s, vetëm një shtet anëtar mund të vërë veton ndaj anëtarësimit të një aplikanti të ri.

Megjithatë, një përparim i madh diplomatik midis tre vendeve u bë në samitin e NATO-s në Madrid të martën. Turqia nënshkroi një memorandum trepalësh me Finlandën dhe Suedinë, duke hequr kundërshtimin e saj dhe duke i mirëpritur zyrtarisht për t'u bashkuar me bllokun.

"Në NATO, ne kemi treguar gjithmonë se pavarësisht nga dallimet tona, ne gjithmonë mund të ulemi, të gjejmë gjuhën e përbashkët dhe të zgjidhim çdo çështje. Politika e dyerve të hapura të NATO-s ka qenë një sukses historik," u tha gazetarëve në Madrid Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Të mërkurën, NATO ftoi zyrtarisht Suedinë dhe Finlandën të bashkohen, duke nisur një proces shumëfazor që do të përfundojë me anëtarësimin e plotë të të dy vendeve. Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky foli të mërkurën në samitin e NATO-s në Madrid, ku një përparim kyç diplomatik i ka hapur rrugën Suedisë dhe Finlandës për t'u bashkuar.

Çfarë ndodh më pas?

Stoltenberg tha të mërkurën se ai pret që Suedia dhe Finlanda të bëhen anëtarë të aleancës ushtarake shpejt. Ftesa ndez një proces pranimi me shtatë hapa. Momentet kyçe përgjatë kësaj rruge përfshijnë bisedimet midis NATO-s dhe vendeve kandidate. Kandidatët duhet të pranojnë zyrtarisht detyrimet e anëtarësimit, dhe më pas shtetet anëtare aktuale të nënshkruajnë një Protokoll Aderimi, përpara se ta ratifikojnë individualisht atë në atdhe.

"Ne kemi nevojë për një proces ratifikimi në 30 parlamente që kërkon gjithmonë pak kohë, por unë pres gjithashtu që të shkojë mjaft shpejt sepse aleatët janë të gatshëm të përpiqen ta bëjnë atë proces ratifikimi të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur," shpjegoi Stoltenberg të mërkurën.

Pas kësaj, vendi kandidat ftohet zyrtarisht të aderojë në Traktatin e Uashingtonit, dokumenti themelues i aleancës. NATO-ja ka një politikë "të dyerve të hapura"  çdo vend mund të ftohet të anëtarësohet nëse shpreh një interes, për sa kohë që është në gjendje dhe dëshiron të mbështesë parimet e traktatit themelues të bllokut. Procesi i ratifikimit zakonisht zgjat rreth një vit, nga nënshkrimi i Protokollit të Anëtarësimit nga anëtarët ekzistues deri në vendin që i bashkohet Traktatit të Uashingtonit. Por lufta në Ukrainë i ka shtuar një urgjencë të paprecedentë anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës dhe afati kohor mund të përshpejtohet në përputhje me rrethanat.

samiti i nato ne madrid presidenti turk rexhep tajip erdogan volodymyr zelensky jens stoltenberg

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim