LIVE UPDATES

volodymyr zelensky

Bota 22 Tetor 2022, 13:56 I.A

Ukraina sulmon pozicionet ruse në Herson

Foto nga Ukraina UKRAINË- Forcat ukrainase kanë granatuar pozicionet ruse në rajonin e pushtuar dhe të aneksuar paligjshëm të...

Bota 13 Prill 2022, 17:08

A po kryen Rusia gjenocid në Ukrainë?

UKRAINË- Mizoritë e kryera nga forcat ruse në Ukrainë kanë shkaktuar akuza të përhapura për krime lufte. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i quajti in...

Bota 17 Mars 2022, 12:50

Më vjen turp për vendin tim!

Nga Paul Ronzheimer, BILDNdërsa presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky po kërkonte dëshpërimisht ndihmë nga anëtarët e Bundestagut gjerman përmes një videokonfe...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Komediani i kthyer në president i Ukrainës, Volodymyr Zelensky në krizë pas pushtimit rus - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Komediani i kthyer në president i Ukrainës, Volodymyr Zelensky në krizë pas pushtimit rus

24 Shkurt 2022, 22:06 Nga DOSJA
Komediani i kthyer në president i Ukrainës, Volodymyr Zelensky në

UKRAINË- Ai ishte komiku nga televizionit ukrainas që në mënyrë të pabesueshme u bë president. Por Volodymyr Zelensky tani po drejton një komb të sulmuar, pasi Rusia pushtoi Ukrainën herët të enjten pavarësisht disa javësh grindje diplomatike për të shmangur skenarin më të keq.

44-vjeçari me fytyrë të qeshur u bë president i Ukrainës me kohë për të dëshmuar përplasjen më të rëndë midis Kremlinit dhe fuqive perëndimore që nga fundi i Luftës së Ftohtë më shumë se tre dekada më parë. Ai pa Rusinë të rrethonte vendin e tij me më shumë se 150,000 ushtarë, pavarësisht thirrjeve nga Uashingtoni dhe të tjerët për t’u tërhequr. Ai pa teksa Rusia shpalli dy rebelë të mbajtur republika në lindje Donetsk dhe Lugansk të pavarura, një përshkallëzim dramatik i bllokimit.

Dhe më pas të enjten, ai pa teksa Rusia nisi një sulm të gjithanshëm, me shpërthime të dëgjuara në të gjithë vendin në orët e hershme të mëngjesit pasi presidenti rus Vladimir Putin konfirmoi një “operacion ushtarak”. Zelensky zbatoi shpejt ligjin ushtarak dhe u bëri thirrje aleatëve të tij perëndimorë, duke bërë thirrje për unitet evropian pasi foli me presidentin amerikan Joe Biden dhe Emmanuel Macron të Francës.

Zelensky kandidoi për president me sa duket si shaka në vitin 2019. Ai katapultoi famë duke luajtur në TV një mësues shkolle, i cili u bë president pasi një nga nxënësit e tij filmoi fjalët e tij profane kundër korrupsionit dhe e postoi atë në internet.

Shfaqja e komedisë në mbrëmje u bë një hit i madh, pikërisht kur vendi u mbërthye nga ndryshimet kataklizmike. Revolucioni pro-BE i Ukrainës i vitit 2014 rrëzoi një udhëheqës të mbështetur nga Kremlini dhe solli një ekip të ri që duhej të përballej me një konflikt spirale në lindje dhe një ekonomi që shkonte drejt kolapsit.

Ukrainasit e panë presidentin në shfaqjen e humorit të bënte shaka të vrazhda me gruan e tij dhe të pedalonte për të punuar me një pamje të befasuar paniku. Ai mundi Petro Poroshenkon – një president aktual i zhytur nga krizat nga të gjitha anët – në balotazh duke fituar më shumë se 70 përqind të votave. Por disa ukrainas u përgatitën për më të keqen. Kritikët e tij e krahasuan atë në mënyrë të pafavorshme me politikanë të famshëm si Silvio Berlusconi i Italisë dhe më pas presidenti amerikan Donald Trump.

Vendimi i tij i hershëm për të mbushur ekipin e tij me anëtarë të kompanisë së tij të prodhimit televiziv Kvartal 95 bëri shumw pak për të krijuar besimin e publikut. Paraqitjet fillestare të Zelenskit në media me liderë të tjerë botërorë dukeshin të shtrembëruara.

“Unë mendoj se partnerët tanë ndërkombëtarë e kanë mjaft të vështirë të merren me të. Ai nuk është në nivelin e tyre,” tha analisti politik ukrainas Mykola Davydyuk.

Ata po luajnë në një nivel shumë të lartë që ai nuk mund ta arrijë dhe nuk mund ta kuptojë. Por disa diplomatë perëndimorë duken të pushtuar nga sharmi i tij.

Ai nuk ka bërë aq keq, për të qenë i sinqertë. Ai ka një punë të pamundur. Ai është i bllokuar, nën presionin si nga rusët ashtu edhe nga amerikanët,” tha diplomati.

Përplasja me Rusinë rreth ëndrrës së Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n, e shkruar në mënyrë aspirative në kushtetutë, do të përcaktojë presidencën e Zelensky. Ai erdhi në pushtet duke u përpjekur të hapte linja komunikimi me Putinin që mund të zgjidhte përfundimisht konfliktin e përgjakshëm separatist që mori më shumë se 14,000 jetë kur Rusia pushtoi.

Të dy mbajtën një samit parizian disa muaj pas zgjedhjes së Zelenskit, të cilin Putin e përshëndeti si një “hap të rëndësishëm”. Por Zelensky lexoi nga një skenar tjetër në ngjarjen e tij mediatike pas samitit.

“Kolegët e mi kanë thënë se është një rezultat shumë i mirë për takimin e parë. Por do të jem i sinqertë – është shumë pak,” tha ai.

Marrëdhëniet mes dy Presidentwve janë përkeqësuar që atëherë. Putin ka akuzuar qeverinë e Zelenskit për “diskriminim” ndaj rusishtfolësve dhe refuzim të premtimeve të kaluara për zgjidhjen e konfliktit lindor. Oferta e Zelenskit për një samit trepalësh me Putinin dhe Presidentin e SHBA Joe Biden ra në vesh të shurdhër në Moskë muajin e kaluar.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi mykola davydyuk volodymyr zelensky lufta ukraine-rusi mykola davydyuk volodymyr zelensky

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë