LIVE UPDATES
Bota

Tornado e fuqishme në Misisip! 7 viktima, kryetari i bashkisë bllokohet në banesë, meterologët: Situatë kërcënuese për jetën

Më shumë se 49,000 persona kanë mbetur pa energji në Arkansas, Mississippi dhe Tennessee.

25 Mars 2023, 08:02 Nga A.B
Tornado e fuqishme në Misisip! 7 viktima, kryetari i bashkisë
Shkaterrimet pas tornados

SHBA- Një tornado e fuqishme ka përfshirë mbrëmjen e kaluar Misisipin, duke vrarë të paktën shtatë persona e duke shkatërruar ndërtesa dhe duke ndërprerë energjinë, raporton 'The Guardian'.

Shërbimi Kombëtar i Motit konfirmoi se tornado shkaktoi dëme rreth 60 milje (96 km) në veri-lindje të Jackson, Misisipi. Qytetet rurale të Silver City dhe Rolling Fork raportuan shkatërrim ndërsa tornado vazhdoi të përhapet në veri-lindje me 70 mph (113 km/h), duke u zhvendosur drejt Alabamës.

Mjekja ligjore e qarkut Sharkey, Angelia Easton, konfirmoi numrin e personave të vdekur.

Aktualisht, Rolling Fork ka nevojë urgjente për personel, pasi njerëzit kanë mbushur spitalet. 

Guvernatori i Misisipit, Tate Reeves, tha se ekipet e kërkimit janë aktive e se po dërgohen më shumë ambulanca dhe mjete emergjente për të prekurit. Kryetari i bashkisë së Rolling Fork, Eldridge Walker, tha për WLBT-TV se ai nuk ishte në gjendje të dilte nga shtëpia e tij pasi tornado goditi banesën si dhe shtoi se linjat e energjisë ishin të prishura. 

Shërbimi Kombëtar i Motit lëshoi ​​​​një alarm urgjent, duke paralajmëruar:

'Për të mbrojtur jetën tuaj, largohuni tani. Jeni në një situatë kërcënuese për jetën"

Stuhia, ishte e llojit që prodhoi tornadot më vdekjeprurëse dhe breshrin më të dëmshëm në Shtetet e Bashkuara, tha një profesor i meteorologjisë në Universitetin e Ilinoisit Verior, Walker Ashley.

Meteorologët parashikuan një rrezik të madh për tornado një javë përpara. Ekspertët e tornados kanë paralajmëruar për ekspozim në rritje të rrezikut në rajon për shkak të njerëzve që ndërtojnë shumë.

Qendra e parashikimit të stuhisë paralajmëroi se kërcënimi më i madh i tornadove do të vinte në disa pjesë të Arkansas, Luiziana, Misisipi dhe Tenesi. Më shumë se 49,000 persona kanë mbetur pa energji në Arkansas, Mississippi dhe Tennessee.

tornado ne shba

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN