LIVE UPDATES
Bota

Ç’rëndësi ka pasaporta kur është fjala për Lojërat Olimpike

28 Qershor 2021, 06:23 Nga DOSJA
Ç’rëndësi ka pasaporta kur është fjala për

Marie Branser është një nga xhudistet më të mira në Gjermani. Por jo aq e mirë sa për t’u përfshirë në kombëtaren gjermane. Prandaj ajo ndryshoi nënshtetësinë. Duke u bërë me procedurë të përshpejtuar qytetare e një shteti afrikan.

“Unë u bëra kongoleze për të përmbushur ëndrrën time për të marrë pjesë në Lojërat Olimpike dhe për të luftuar për një medalje në Tokio.” – thotë Maria.

Marie Branser me pasaportën kongoleze

Marie Branser është një eksperte në fushën e ndryshimit të nënshtetësive. Ajo është studente në Shkollën e Lartë Sportive dhe ka shkruar një punim për sportistët që konkurrojnë për një vend tjetër.

Shoqata ndërkombëtare e xhudos e mbështet ndryshimin e shpejtë të nënshtetësisë. Sepse xhudistët – pavarësisht nga cili vend janë – e shohin veten si një familje globale.

“Unë bëra kërkesë për nënshtetësinë e ishujve Cape Verde dhe për atë marokane. Po ashtu mora edhe një ofertë nga Mauriciusi. Të gjithë ishin dakord, ” – kujton Marie Branser.

Nga Kina në Gjermani

Edhe pinpongistja Xiaona Shan e ka ndryshuar nënshtetësinë. Ajo luajti dy vjet me ekipin kombëtar kinez. Pastaj e hoqën nga ekipi. Sikurse lojtarë të tjerë të shquar kinezë, edhe Xiaona Shan mori oferta fitimprurëse nga jashtë. Ajo kaloi në një klub gjerman, ku e inkurajuan të merrte nënshtetësinë gjermane.

“Menaxheri donte të bënte për mua kërkesë për pasaportë gjermane. Fillimisht i thashë jo, sepse doja të mbaja pasaportën kineze. Por kur menaxheri më tha se nëse marr pasaportën gjermane, mund të luaj për klubin edhe për dhjetë vjet, rashë dakord, sepse ky është sigurisht një avantazh”, tregon Xiaona Shan.

Xiaona Shan fitoi në Rio medaljen e argjendtë me ekipin gjerman

Në vitin 2012 ajo u bë gjermane. Në vitin 2016 Xiaona Shan arriti në Rio finalen Olimpike me ekipin gjerman femrave dhe fitorja e medaljes së argjendtë ishte një sensacion.

“Duhet të them se i jam mirënjohëse Gjermanisë. Përndryshe nuk do të kisha mundësi të luaja në Lojërat Olimpike. Kalimi nga Kina në Gjermani më dha mundësinë që të luaja në Lojërat Olimpike“, thotë Xiaona Shan.

Edhe Gjermania i shprehu mirënjohjen Xiaona Shanit. Me Gjethen e Argjendtë të Dafinës, çmimin sportiv më të lartë që akordon Gjermania.

Marrë nga DW

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota lojerat olimpikle te tokio 2020 xiaona shan lojerat olimpikle te tokio 2020 xiaona shan

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!