LIVE UPDATES
Bota

Dominic Raab: Nuk mund t’i besojmë asaj që po del nga goja e Putinit

30 Mars 2022, 07:53 Nga DOSJA
Dominic Raab: Nuk mund t’i besojmë asaj që po del nga goja e

BRITANI E MADHEZëvendëskryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Dominic Raab, sot ka deklaruar se nuk mund ti bësojnë më fjalëve që thotë Presidenti i Ukrainës Vladimir Putini, dhe se ai nuk po angazhohet seriozisht në diplomaci sipas The Gaurdian. Raab shprehet se komandantët, vetë Putini dhe çdokush në këtë mes, janë në rrezik serioz dhe se duhet të përfundojnë në gjykate dhe pas hekurave nëse përfshihen në krime të mëtejshme lufte.

“Nuk mund t’i besojmë asaj që po del nga goja e Putinit. Sa besim ka qeveria e Mbretërisë së Bashkuar në fjalët e Rusisë rreth një depërshkallëzimi ushtarak? “Epo, nuk mendoj shumë. Ne e gjykojmë makinën ushtarake ruse nga veprimet e saj, jo vetëm nga fjalët e saj. Ka padyshim një skepticizëm se do të rigrupohet, për të sulmuar sërish, në vend që të angazhohet seriozisht në diplomaci apo ndonjë gjë të kësaj natyre. Natyrisht, dera e diplomacisë do të lihet gjithmonë e hapur. Por unë nuk mendoj se mund t’i besoni asaj që po del nga goja e Putinit. Me Rusinë, ju duhet të përballeni me një sërë mundësish. Rusia është një kundërshtar jokonvencional. Unë kam qenë shumë i qartë me Sekretarin e Jashtëm dhe veten time se ne mbështesim gjykatën penale ndërkombëtare e cila po shqyrton akuzat dhe raportet për krimet e luftës në Ukrainë. Kështu që Mbretëria e Bashkuar po i ofronë mbështetje financiare dhe teknike. Për më tepër, të enjten e kaluar, unë prita një takim në Hagë, ku u bashkuan 38 vende, dhe ne thamë në bazë të paketës sonë, çfarë mund të bëjmë së bashku për t’u siguruar që të mos ketë pandëshkueshmëri për krimet e luftës në Ukrainë .Gjëra të tilla si imazhet satelitore, jo vetëm për të vërtetuar krimin, por kush është përgjegjës për të. Ruajtja e provave në situatën fluide të një zone lufte është shumë e vështirë, prandaj kjo mbështetje është e rëndësishme tani. Bëhet fjalë për atë që ne mund të bëjmë tani për t’i ruajtur ato prova.” tha Raab.

Raab rreth një muaj më parë u shpreh se aleatët duhet të tregojnë “qëndrueshmëri strategjike” për tu siguruar që Vladimir Putin të dështojë.

LAJMI KRYESOR:LUFTA/ Rusia nuk tërheq forcat, sulmon disa qytete, Zelenskyy: S’jemi naivë

(d.d/dosja.al) 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota dominic raab lufta ukraine-rusi vladimir putini dominic raab lufta ukraine-rusi vladimir putini

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë