LIVE UPDATES
Editorial

Peshore e trukuar

Jam përpjekur shpesh të kuptojë se çfarë po kërkojnë të arrijnë grupi Basha-Alibeaj-Bardhi, ose siç unë i quaj Rima BAB, por e vetmja gjë që kuptoj është se thjesht duan pazare e grancira, dhe në momentin që ky pazar nuk iu jepet ata nxjerrin kthetrat e përçarjes. Jam përpjekur shpesh të kuptojë se çfarë po kërkojnë të arrijnë grupi Basha-Alibeaj-Bardhi, ose siç unë i quaj Rima BAB, por e vetmja gjë që kuptoj është se thjesht duan pazare e grancira, dhe në momentin që ky pazar nuk iu jepet ata nxjerrin kthetrat e përçarjes.

24 Nëntor 2022, 10:52 Nga Meri Lika
Peshore e trukuar
Foto ilustruese

E vockëla opozitë e opozitës, dhe “gjigandët” e komanduar që e drejtojnë atë, dje publikuan një listë me disa emra për kandidatë në zgjedhjet vendore 2023.
Deri në momentet kur lexova këtë lajm, kam shpresuar se të paktën këtë herë, përfaqëuesit e kësaj opozite false, do të vendosnin në punë trurin dhe moralin dhe do të tërhiqeshin nga kjo shfaqje e paprecedentë e cila po i diskretiton përditë e më shumë.

Por jo, alibeajt nuk më zhgënjyen as këtë herë, ata treguan se moralin e kanë dërguar në kushedi çfarë skutash e nga aty nuk e nxjerrin dot pa marëveshje interesash.

Të bërtasësh e të përbetohesh se je kundër këtij regjimi e nga ana tjetër të mos lësh gurë pa lëvizur për të lënë të ndarë opozitën, tregon se opozita e opozitës nuk po bën asgjë më shumë se sa po bëhet supi mbi të cilin po mbështetet autokracia e pushtetit.

Jam përpjekur shpesh të kuptojë se çfarë po kërkojnë të arrijnë grupi Basha-Alibeaj-Bardhi, ose siç unë i quaj Rima BAB, por e vetmja gjë që kuptoj është se thjesht duan pazare e grancira, dhe në momentin që ky pazar nuk iu jepet ata nxjerrin kthetrat e përçarjes.

Të presësh që një gjykatë të të japë një parti të cilën tashmë e dinë të gjithë që nuk e ke, madje edhe vetë ambasadorja e Amerikës, do të thotë të presësh që halla të bëhet dajo (vulgar ky krahasim por i vërtetë) e kjo gjë ndodh vetëm nëse kapërcehet ylberi (a ka ndodhur ndonjëherë kjo gjë?).

Ky grup po mundohet të krijojë një balancë atipike, por peshoret janë kokëforta, ato tregojnë peshën e saktë dhe e vetmja mundësi që ato të gënjejnë është nëse peshorja trukohet duke shtuar peshë të fshehur tek ana opozitës së opozitës.
Të mundohesh të bëhesh faktor duke shpresuar që pushteti dhe ambasadorët të shtojë fshehurazi gurë nga ana jote e peshores e të shpresosh se kështu elektorati do të zgjedh ty do të thotë të jesh krejt fëmijëror në politikë.  

Grupimi i pakicës nuk ka dhe nuk ka për të patur asnjë përfitim nga trukimi, edhe në rastin më të keq, kur me ndërhyrjen e ambasadores por edhe të pushtetit, gjykata e vetinguar t’ia japë vulën pakicës. Edhe nëse kjo gjë ndodh, BAB-së do t’i ngelet vula dhe muret po jo antarësia dhe elektorati. Të jesh opozitë nuk do të thotë të emërohesh si e tillë me procese false të cilat janë duke u përpjekur të dalin me një shtytje të stimuluar, në favor të pakicës. Të jesh opozitë do të thotë të krijosh besim tek antarësia dhe tek elektorati.

Të rrethosh me banalitet, me dallkaukllëk, me matrapazllëk dhe me paaftësi, mundësinë e vetme që të jepet për të treguar personalitet politik dhe mundësinë që të bëhesh faktor real kundër kësaj autokracie, sipas mendimit tim është një vetëvrasje e paralajmëruar e cila për opozitën e opozitës, pa një pa dy, pritet të ndodh në 14 maj.

Është e vërtetë që shumë prej anëtarëve, simpatizantëve apo edhe elektoratit gri nuk janë dakord që në skenën politike të vazhdojnë të jenë të njëjtat figura si 30 vjetë më parë, por po ashtu është krejt e vërtetë që këta të cilët listova më sipër nuk janë aspak dakord me një opozitë të sforcuar, të krijuar nëpër tavolina ambasadorësh, me një opozitë të komanduar, servile e vegël të pushtetit.
Madje kjo e fundit i bënë votuesit që më mirë të pranojnë figurat 30 vjeçare me krejt gabimet e tyre se sa të përkrahin “liderët” e komanduar dhe me dinjitetin e përlyer e të kthyer në tapet ku shkelen nga këmbët e varësisë së kohëve moderne./Dosja.al

meri lika opozita percarja e opozites

Sondazh

Poll
Editorial 21 Nëntor 2022, 10:11 Ditmir Bushati

Ripërtëritja e Procesit të Berlinit

Berlin Në prezantimin e programit pesë vjeçar të Komisionit Europian, më 15 Korrik të vitit 2014, Presidenti Juncker thekso...

Editorial 20 Nëntor 2022, 12:26 Meri Lika

Eagle Hills apo Corrupsion Hills?

Meri Lika Kryefjala e lajmeve dhe informacioneve të javëve të fundit është pa dyshim afera e Portit të Durrësit. Nisur n...

Editorial 18 Nëntor 2022, 16:00 Arber Zaimi

Anti-principi ekonomik i Ramës

Arbër Zaimi Plani i Ramës për Portin e Durrësit po bie erë të keqe. Erë si ajo e “inceneratorëve”. Qeve...

Editorial 3 Nëntor 2022, 10:54 Meri Lika

Trinomi BAB

Meri Lika Thuhet se në politikë lejohet gjithçka,që nga krimi pa gjurmë gjaku e deri te mashtrimi që nuk lë asnjë...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh