LIVE UPDATES
Editorial

Unë do të protestoj në 6 dhjetor

Luletarët e flamurtarët e kësaj teorie, proramistët dhe probashistët u bashkuan në një front duke ngritur barrikadën se kjo është opozitë destruktive. Kur shikoj se cilët janë ata që e quajnë protestën destruktive, them se ndihem krenare që bëj pjesë tek njerëzit destruktiv. 

3 Dhjetor 2022, 11:16 Nga Meri Lika

Unë do të protestoj në 6 dhjetor

Që prej ditës kur opozita deklaroi se ditën e Samitit të BE-së “Ballkani Perëndimor” do të protestonte, makineria e propagandës pushtetare u ndez në një luftë të ashpër për të bindur njerëzit se kjo protestë i bën shumë dëm Shqipërisë. Ministra e analista, mendimtarë e gjithëdituritarë, të cilët kishin kohë që ishin zhdukur nga ekranet, u lëshuan në aksion për të bindur miletin se kjo protestë po na dëmton.

Çfarëëëëë!?

Dëm!?

Që kur BE-ja i konsideron protestat dëm?!

Luletarët e flamurtarët e kësaj teorie, proramistët dhe probashistët u bashkuan në një front duke ngritur barrikadën se kjo është opozitë destruktive. Kur shikoj se cilët janë ata që e quajnë protestën destruktive, them se ndihem krenare që bëj pjesë tek njerëzit destruktiv. Këta kanakarë të pushtetit duan që dita e samitit të shpërfaqet si dita e “lumturisë kombëtare”, e një lumturie false e cila buron nga servilizmi, mediokriteti, nga frika, dhe inferioritetit.

E megjithatë unë destruktivja do të jem në protestë!

Unë do të jem në protestë, sepse siç thotë Juan Bautista Alberdi (avokat, jursit, ekonomist, politikan, diplomat, shkrimtar, muzikant dhe autor intelektual i Kushtetutës së Argjentinës në vitin 1853), “Shoqëritë që e presin lumturinë nga duart e qeverive të tyre, presin diçka që është kundër ligjeve të natyrës”.

Do të protestojë për t’i treguar taborrit të analistëve proqeveritarë të cilët na thonë se pakënaqësinë tonë duhet ta themi vetëm ditën kur votojmë, se edhe në Shqipëri populli e di se demokracia nuk kufizohet vetëm tek e drejta e votës dhe se “protesta nuk është një e drejtë çfarëdo, por është e drejta kryesore e cila na lejon të mbajmë të gjalla të gjitha të drejtat e tjera” (Roberto Gargarella).

Në 6 dhjetor unë do të protestoj që Evropa mirë ta kuptojë, se shtetin e kanë pushtuar hajdutët, se dinjitetin duan të ma marrin makutët, se votën po ma deformon qeveria, se personalitetin po kërkon të ma shkelë hajnia, se mendimin do të ma drejtojë lukunia, se jetën po ma kërcënon policia.

Në 6 dhjetor unë do të protestoj që Evropa mirë ta kuptojë, se biznesi që drejton Alibeaj, Bardhi e Tabaku, Korreshi, Pamupuri e Çollaku nuk është aspak opozita, por “shtëpia publike” që tutoron pozita. Në 6 dhjetor unë do të protestoj që Evropa mirë ta kuptojë, se dua mjeksi që të më kurojë, arsim që të më shkollojë, se dua rrugë, ujë dhe drita se dua ta gëzojë fëmijën që rrita. Në 6 dhjetor unë do të protestoj që Evropa mirë ta kuptojë, se dua detin të mos na e marr Greqia, e as fermerin ta falimentojë Serbia, se ne nuk e duam “Ballkanin e hapur”, e nuk e duam as opozitën e kapur, se nuk e duam as Alabarin, nuk duam as Kimin që na tregon barin.

Në 6 dhjetor unë do të protestoj që Evropa mirë ta kuptojë, se e dua shumë lirinë dhe se lirinë time nuk e lidh me partinë, se jam qytetare, jam grua dhe nënë që në atdheun tim vendin duan të ma zënë, e duke protestuar do t’iu them se nuk kam për t’i lënë.

editorial meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 24 Nëntor 2022, 10:52 Meri Lika

Peshore e trukuar

Foto ilustruese E vockëla opozitë e opozitës, dhe “gjigandët” e komanduar që e drejtojnë atë, dje publikuan ...

Editorial 21 Nëntor 2022, 10:11 Ditmir Bushati

Ripërtëritja e Procesit të Berlinit

Berlin Në prezantimin e programit pesë vjeçar të Komisionit Europian, më 15 Korrik të vitit 2014, Presidenti Juncker thekso...

Editorial 20 Nëntor 2022, 12:26 Meri Lika

Eagle Hills apo Corrupsion Hills?

Meri Lika Kryefjala e lajmeve dhe informacioneve të javëve të fundit është pa dyshim afera e Portit të Durrësit. Nisur n...

Editorial 18 Nëntor 2022, 16:00 Arber Zaimi

Anti-principi ekonomik i Ramës

Arbër Zaimi Plani i Ramës për Portin e Durrësit po bie erë të keqe. Erë si ajo e “inceneratorëve”. Qeve...

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme