LIVE UPDATES
Ekonomi

Jahtet! “Të pasurit” bëhen kursimtarë, shpenzimi për karburant sa dyfishi i qirasë së mjetit

Ideja se ata që kanë para nuk janë shumë të ndjeshëm ndaj krizave apo çmimeve të rritura nuk është edhe aq e vërtetë. Në fund të ditës, edhe ky grup është konsumator si të gjithë, madje disa nga tregjet ku ai kërkon të mira apo shërbime janë tërësisht ekskluzivë dhe mungon konsumatori me të ardhura modeste, apo afër mesatares.

28 Gusht 2022, 07:08 Nga A.B
Jahtet! “Të pasurit” bëhen kursimtarë, shpenzimi
Jaht

Segmenti i qiradhënies së jahteve po reflekton tendencën e përgjithshme të klientëve në çdo sektor të ekonomisë, shpenzimin e kujdesshëm. Tani, edhe “të pasurit” po bëhen kursimtarë. Pavarësisht se kemi të bëjmë me individë me të ardhura relativisht të larta dhe akses në tregje ekskluzive e luksoze, kujdesi në shpenzime vihet re edhe te ky grup. Operatorët e tregut pohojnë se kostot e karburantit në disa raste shkojnë sa dyfishi i qirasë së mjetit, duke i bërë klientët më hezitues. Xhirot ditore mbeten më të preferuara që në 90% të rasteve konfirmohen në minutën e fundit. Këto rezervime dominohen nga familjarë e grupe shoqërore e më pak nga çiftet. Destinacioni i parapëlqyer mbetet Karaburuni në veçanti dhe Jugu në përgjithësi. 

Ideja se ata që kanë para nuk janë shumë të ndjeshëm ndaj krizave apo çmimeve të rritura nuk është edhe aq e vërtetë. Në fund të ditës, edhe ky grup është konsumator si të gjithë, madje disa nga tregjet ku ai kërkon të mira apo shërbime janë tërësisht ekskluzivë dhe mungon konsumatori me të ardhura modeste, apo afër mesatares.

Një i tillë është ai i blerjes së jahteve, apo marrjes me qira të tyre, diçka që edhe pse në volume të ulëta, është e pranishme edhe në vend. Operatorët e tregut raportojnë se rritja e çmimeve është reflektuar me ulje të shpenzimeve të luksit për individët me të ardhura mbi mesataren, apo të larta.

Kjo nuk do të thotë se kanë hequr dorë tërësisht nga ky lloj argëtimi, por vihet re mbizotërimi i xhirove ditore, ndërkohë që rezervimet janë kryesisht të minutës së fundit.

Në tërësi, tregu raportohet të ketë ecuri pozitive, pavarësisht tendencave të shfaqura si efekt i rritjes së kostove. Kjo lidhet me faktin se kërkesa ka qenë e shtrirë gjatë gjithë viti, nga janari e deri më tani. Me shumë gjasa, tendenca do të vijojë deri në fillim të vjeshtës. Por cilat janë zhvillimet kryesore në këtë treg të përqendruar në sezonin veror 2022?

Shpenzimi për karburant zë vendin kryesor, gati dyfishi i qirasë së mjetit 

Operatorët raportojnë se rritja e çmimit të naftës ka rritur dukshëm zërin që një pushuesi i duhet të planifikojë për qiramarrjen e një jahti. Në totalin e buxhetit të shpenzimeve, ajo zinte vend të rëndësishëm, por jo në nivelet aktuale, gjë që ka bërë që shpesh të interesuarit për të marrë me qira një mjet lundrues të bëhen hezitues.

Smerald Bozaxhi, administrator i “Albania Yacht Charter”, pohon se në disa raste, shpenzimi për karburant mund të zërë dyfishin e kostos që paguhet për mjetin.

“Mendimi i parë që të vjen ndër mend është se kjo kategori klientësh është mospërfillëse ndaj rritjes së çmimit të karburantit, për shkak të mundësive financiare që kanë, por në fakt nuk është kështu.

Pavarësisht mundësive financiare, askush nuk do të paguajë më shumë për një produkt, sidomos karburanti, duke qenë se është një produkt plotësues. Rritja e çmimit të karburantit e ka bërë disi më hezitues edhe këtë segment, sepse ka raste që gjatë përllogaritjeve tona për itinerare të ndryshme, ndodh që karburanti të kushtojë sa dyfishi i çmimit të jahtit”, – nënvizon ai.

Të njëjtën tendencë thotë edhe Elvira Kiço, administratore e “Albamar YachtCharter”.

Sipas saj, shërbimet e mirëmbajtjes nautike dhe çmimi i karburantit është pothuajse dyfishuar.

“Rritja e karburantit ndikon drejtpërdrejt te sektori ynë, duke marrë parasysh faktin që në prenotime ditore, ne e ofrojmë çmimin final, së bashku me karburantin e përfshirë”, shprehet Kiço.

Destinacioni më i pëlqyer, Karaburuni, çmimi varet nga mjeti që zgjedh 

Gadishulli i Karaburunit mbetet i pëlqyeri nga turistët që duan të marrin me qira një jaht. Sipas operatorëve, kjo lidhet me faktin që ka plazhe të paprekur, në të cilat mund të shkohet vetëm përmes detit.

Jugu në tërësi është interesant për ata që zgjedhin këtë lloj pushimi dhe destinacionet e tjera përfshijnë zonën e Drimadhes, Himarën dhe Sarandën.

“Destinacionet kryesore që parapëlqehen janë plazhet dhe brigjet e Jugut të Shqipërisë. I pari, Gadishulli i Karaburunit, për shkak të plazheve të paprekura, të cilat janë të arritshme vetëm me mjete lundruese. Himara dhe Saranda janë po ashtu shumë të kërkuara. Saranda, për shkak të afërsisë me Korfuzin, është një faktor më shumë për këtë interes të lartë”, – pohon z. Bozaxhiu. Lidhur me kostot, ai nënvizon se kjo varet nga mjeti që zgjidhet.

“Këtë sezon kemi afërsisht 28 mjete, duke përfshirë edhe ato që bashkëpunojmë në Greqi dhe Mal të Zi, por që jepen me qira në Shqipëri. Çmimet variojnë nga kategoria dhe madhësia e mjetit lundrues, por për një motoryacht, 17-20 metra, me 3-4 kabina, çmimi mesatar është 2000-2500 euro/dita, ndërsa çmimi mesatar i një veliere, me 2-3 kabina e përshtatshme, për maksimumi 6 persona, është 400-500 euro/dita”, thotë ai.

Edhe znj. Kiço pohon se këtë vit, kompania është munduar të mbajë të njëjtat çmime si vitet e shkuara, duke amortizuar e vetme këtë pjesë për të mos ndikuar te segmenti i turistëve që zgjedh këtë lloj turizmi.

“Pavarësisht kostove të larta këtë vit, ne kemi qëndruar brenda të njëjtit çmim si vitet e kaluara, duke u munduar të mos rëndojmë më tepër gjendjen psiko-emocionale dhe ekonomike të klientëve. Kjo edhe me shpresën se vitin e ardhshëm, ndoshta situata do të stabilizohet dhe kostot do të jenë në normë dhe të pranueshme”, thekson ajo../MONITOR

jahte

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë