LIVE UPDATES
Ekonomi

Thellohet kriza e energjisë, në bursë rekord 709 euro/MWh në bazë, në rrezik furnizimi

Këto çmime mbeten gjithsesi më të ulëta sesa mesatarja e kësaj jave që është përkufizuar mes 600-750 euro/Mwh.

26 Gusht 2022, 07:08 Nga A.B
Thellohet kriza e energjisë, në bursë rekord 709 euro/MWh në
Energji

Çmimet e energjisë kanë prekur një tjetër nivel të çmendur në Bursën e Hungarisë për datën 26 gusht duke regjistruar në bazë 708.9 euro/MWh dhe në pik 750 euro/MWh niveli më i lartë që nga nisja e krizës vitin e shkuar.

Në fasha orare rekordin e mbajti data 25 gusht ku për orën 20:00 një megavat/orë energji u tregtua rreth 850 euro/MWh. Prej mesit të gushtit çmimet kanë pasur vazhdimisht një tendencë rritëse duke tejkaluar nivelet që njiheshin më herët si kulminante në çmime dhe që ishin data 25 korrik që erdhi si rezultat i deklaratë për kufizimin e gazit rus në Europë dhe më herët në mars që ishte një përshkallëzim i efekteve pas nisjes së luftës Rusi-Ukrainë.

Këto çmime mbeten gjithsesi më të ulëta sesa mesatarja e kësaj jave që është përkufizuar mes 600-750 euro/Mwh.

Kërcimi në këto nivele i çmimit të energjisë në bursa është një sinjal i pastër për situatën e vështirë që pritet të pasojë në vijim dhe burime nga kompanitë e energjisë konfirmojnë se në rrezik mund të vihet edhe furnizimi. Kjo bën sens në kushtet kur flasim për ekonomi të vogla ku bën pjesë edhe Shqipëria. Aktualisht vendi për shkak të çmimeve të larta në bursa ka bazuar furnizimin kryesor në prodhimin e kaskadës rezerva energjetike e të cilës po zbret me shpejtësi. Vetëm pak ditë më parë KESH deklaroi se po prodhohej nga kjo kaskadë rreth 17 mijë/MWh energji që përbën pak a shumë 70 për qind të konsumit ditor. Për shkak të çmimeve të larta KESH anuloi një procedurë blerjeje energjie me një afat 1 javor dhe i është kthyer sërish kërkesave në treg për një periudhë dy ditore me një procedurë të hapur në datë 25 korrik.

Ethet e krizës që sa vijnë dhe po bëhen më të forta kanë shtuar alarmin se nëse situate mbetet e ngjashme rreziku i vërtetë do të pasojë në javët në vijim ku problemi nuk do të jenë më çmimet e papërballueshme por sigurimi i energjisë ku disponueshmëria mbetet e limituar. Aktualisht shpenzimet për blerjen e energjisë kanë tejkaluar shumën e shpenzuar për importet e gjithë vitit të shkuar i cili ishte dhe viti kur nisi kriza e energjisë ndërkohë që mbetet e paqartë sesi do të përballohet në vijim nevoja për importe dhe si do të sigurohen paratë ku deri më tani instrumenti i përdorur ka qenë ai i garancive të dhëna nga shteti për kompanitë e sektorit.

Deri më tani qeveria ka deklaruar se do të vijojë me planin e saj të rishikimit të çmimit për konsumatorët familjarë që konsumojnë më shumë se 800 kwh ku çdo sasi mbi këtë limit do ta paguajnë me çmime tregu dhe paralelisht ka nisur një fushatë ndërgjegjësimi për uljen e konsumit por efektet e këtyre masave mbeten të panjohura./MONITOR

energji

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN