LIVE UPDATES
Art&Argëtim

“Hyrje në Gjuhësi”, Anastas Dodi sjell librin e ri

2 Nëntor 2019, 21:14 Nga DOSJA
“Hyrje në Gjuhësi”, Anastas Dodi sjell librin e ri

Sot doli nga shtypi vepra e prof. Anastas Dodi, një nga përfaqësuesit më të shquar të kulturës dhe shkencës shqiptare. Siç thuhet edhe në botim, cilësuar si autoritet shkencor nga gjuhëtarë evropianë, punimet e tij janë bazë kryesore reference për studiues shqiptarë dhe të huaj.

“Hyrje në gjuhësi” dallohet për faktin se autori ka kontribuar për 50 vjet me radhë për sqarimin në gjuhësinë shqiptare të një sërë çështjesh të trajtuara në të.

Anastas Dodi është një nga përfaqësuesit më të shquar të kulturës dhe shkencës shqiptare. I cilësuar si autoritet shkencor nga gjuhëtarë evropianë, punimet e tij janë bazë kryesore reference për studiues shqiptarë dhe të huaj.

Në librin “Hyrje në gjuhësi” janë diskutuar disa probleme aktuale të gjuhësisë: trajtimi i zhvillimit historik të gjuhës në formacionet e ndryshme shoqërore; rrugët e formimit të gjuhëve standarde në vende të ndryshme të Evropës dhe në Shqipëri; krijimi i gjuhëve ndërkombëtare artificiale, gjuhësia kompjuterike etj. Nga drejtimet kryesore në gjuhësinë botërore në tekst është hedhur një vështrim edhe në shkollat e ndryshme gjuhësore me pikëpamjet e tyre. Në tekst i kushtohet vëmendje kontributit të N. Çomskit për gjuhësinë.

Kjo “Hyrje në gjuhësi” shquhet për faktin se për një sërë çështjesh të trajtuara në të autori ka kontribuar në vite me studime e artikuj vetjakë për sqarimin e tyre në gjuhësinë shqiptare.

Ajo përfiton nga përvoja prej pesë dekadash e autorit në hartimin (si bashkautor) e një teksti të mëparshëm të “Hyrjes në gjuhësi” dhe të teksteve të tjera mësimore e universitare, si dhe nga përvoja e jashtëzakonshme e tij si lektor i lëndëve fonetikë e gjuhës shqipe, hyrje në gjuhësi, hyrje në historinë e gjuhës shqipe, fonetikë historike, sintaksë e gjuhës shqipe etj.

Spektri i temave të kësaj vepre është ushqyer në diskutimet shkencore të autorit me përfaqësues të fushave përkatëse në qëndrimet afatgjata studimore të tij, ndër të tjera në Universitetin e Parisit (Université Sorbonne Nouvelle-Paris 3), Francë, në Universitetin e Bonit (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn), Gjermani, si dhe në literaturën e pasur gjuhësore, të cilën ai e takoi në dekadën kur jetoi në Filadelfia (SHBA).

Kjo “Hyrje në gjuhësi” (e lënë në dorëshkrim nga autori) është një vepër moderne, që bëhet e afërt për lexuesin edhe nga stili i thjeshtë dhe tërheqës me të cilin është shkruar.

Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

kulture kulture anastas dodi hyrje ne gjuhesi anastas dodi hyrje ne gjuhesi

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari