LIVE UPDATES
Insights

Bota ka sërish nevojë për udhëheqjen amerikane

Rusia, Kina dhe Irani po synojnë të mposhtin demokracinë. Çdo fitore do t’u japë ndihmë të tjerëve dhe do t’i trimërojë më tej këta diktatorë. Ne duhet të sigurojmë një fitore totale të Ukrainës dhe humbjen e pushtuesve rusë.

28 Nëntor 2023, 09:10 Nga Liz Truss
Bota ka sërish nevojë për udhëheqjen amerikane
Shtepia e Bardhe

Nga Liz Truss “Wall Street Journal”

Shtetet e Bashkuara e kanë udhëhequr prej 7 dekadash botën e lirë. Gjatë Luftës së Ftohtë,

ishte fuqia amerikane, ajo që e frenoi me sukses kërcënimin komunist që vinte nga Bashkimi Sovjetik. Duke bashkëpunuar me kryeministren britanike Margaret Thatcher, presidenti amerikan Ronald Reagan ishte i palëkundur në atë betejë, duke e quajtur një “perandori të së keqes” Bashkimin Sovjetik.

Bota do të përfitonte akoma më shumë sot nga ky lloj lidershipi amerikan. Dhe unë shpresoj që zgjedhjet e vitit presidenciale të rikthejnë në Shtëpinë e Bardhë një republikan. Në SHBA duhet të ketë një udhëheqje konservatore, që ajo të jetë sërish mjaftueshëm e guximshme për t’i quajtur regjimet armiqësore si të liga dhe një kërcënim për botën e lirë.

Shumë nga ne në botën perëndimore, u vetëkënaqën me humbjen e armiqve tanë komunistë, dhe besuan se fitorja e lirisë dhe demokracisë ishte e përjetshme. Në realitet asnjë fitore e tillë nuk është e përhershme. Perëndimi e lejoi Kinën të anëtarësohej në Organizatën Botërore të Tregtisë si një vend në zhvillim - me kushte të favorshme që i gëzon edhe sot e kësaj dite - ndërsa Presidenti Xi Jinping u bë president i përjetshëm, shtypi demokracinë dhe lirinë e fjalës në Hong Kong dhe mbështeti shkeljet e të drejtave të njeriut në provincën Xinjiang. Ndërkohë, Irani po mbështet terroristë si Hamasi, dhe po zhvillon aftësitë e tij bërthamore, dhe kjo në kohën kur SHBA-ja po pret më kot që Teherani të nënshkruajë marrëveshjen mbi programin e tij bërthamor, ose siç njihet ndryshe Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit.

Dhe ambiciet territoriale të Vladimir Putin janë gjithnjë e më armiqësore. A është e habitshme që këto regjime kanë vazhduar të ecin përpara pa u ndëshkuar, dhe veprimet e tyre nuk janë denoncuar siç duhet nga të tjerët? Për shembull, dështimi për të marrë masa ndëshkimore pas shkeljes së “vijës së kuqe” nga regjimi në Siri, dhe tërheqja e trupave nga Afganistani nga ana e Amerikës, i inkurajoi më tej këto regjime.

Unë e pashë efektin e këtyre veprimeve gjatë kohës që isha pjesë e kabinetit qeveritar britanik si Ministri e Jashtme dhe kryeministre. Dhe ndërsa jam krenare që Britania e Madhe u bë vendi i parë në Evropë që e furnizoi me armë Ukrainën, do të preferoja që ne të mos kishim qenë në asnjë moment në atë situatë.

Rusia, Kina dhe Irani po synojnë të mposhtin demokracinë. Çdo fitore do t’u japë ndihmë të tjerëve dhe do t’i trimërojë më tej këta diktatorë. Ne duhet të sigurojmë një fitore totale të Ukrainës dhe humbjen e pushtuesve rusë.

Që ta anojmë ekuilibrin në favorin e Ukrainës, ne duhet të sigurohemi që kjo e fundit të ketë një avantazh ushtarak të dukshëm kur përballet me një ushtri ruse të mbështetur nga armë iraniane si dhe diplomatikisht nga kinezët. Ukraina ka aktualisht një nevojë urgjente të arrijë epërsinë ajrore, ose nëpërmjet avionëve më të fundit perëndimore ose dronëve të përparuar që mund të mbështesin trupat e vijës së parë të frontit.

Po ashtu ne duhet të lejojmë anëtarësimin e shpejtë të saj në NATO. Moska mbetet ende peng i iluzionit, se ushtria e saj mund të përballojë fuqinë e Uashingtonit. Por Perëndimi duhet të garantojë që Ukraina të ketë armët që i nevojiten për t’i dhënë Rusisë një goditje nokauti.

Kjo do t’i dërgonte një mesazh të hapur regjimeve dashamirëse ndaj Rusisë në Kinë dhe Iran. Sa i përket Kinës, ne duhet t’i sigurojmë Tajvanit armë dhe aftësi mbrojtëse, të cilat ne e dimë se i zotëron edhe Pekini. Udhëheqësit e biznesit në Perëndim, duhet të ndalojnë së gënjyeri veten në raport me presidentin kinez Xi, i cili duhet të etiketohet për atë është, një diktator totalitar.

Ndërkaq duhet të braktisim njëherë e mirë marrëveshjen mbi programin bërthamor të Iranit, dhe të vendosim sanksione më të ashpra ndaj Teheranit. Nuk duhet t’i jepen më para në dorë një regjimi, që ka financuar terroristët dhe fushatat e tyre terroriste.

Gjatë Luftës së Ftohtë, SHBA-ja udhëhoqi një aleancë të botës së lirë, duke përfshirë Britaninë e Madhe dhe Japoninë, në kontrollin e eksporteve drejt Kinës dhe vendeve komuniste të Evropës Lindore. Ajo duhet të udhëheqë sërish botën e lirë për të siguruar që ne të mos eksportojmë teknologji ose mallra, të cilat mund të përdoren një ditë kundër nesh. Pra të kemi një NATO ekonomike.

Së fundi, të gjithë ne në Perëndim duhet të ndalojmë degradimin që kemi lejuar të zhvillohet brenda shoqërive tona, i cili sulmon vlerat anglo-amerikane të patriotizmit, lirisë dhe familjes. Qofshin këto teprimet antikapitaliste të ambientalistëve ekstremistë apo axhendat radikale të lëvizjes Woke, që po promovohet në shkollat ​​dhe kampuset tona, ne duhet urgjentisht të kundërshtojmë çdo lloj ideologjie që e dëmton mënyrën tonë të jetesës dhe që i ndihmon armiqtë tanë. E ardhmja e Perëndimit varet pikërisht nga kjo.

Shënim:Liz Truss, ish-Ministre e Jashtme dhe ish-kryeministre e Britanisë së Madhe.

shba

Sondazh

Poll
Insights 25 Nëntor 2023, 12:12 Ben Blushi

A mund të jetë Izraeli anëtar i NATO-së?

Ben Blushi Disa ditë më parë kur Kosova po luante futboll me Izraelin po mendoja se pse Izraeli nuk është antar i NATOs. Izraeli k...

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve