LIVE UPDATES
Insights

Nga ndërhyrja në Lazarat tek legalizmi i plotë i hashashit, Rama përballë vetes dhe policit hero

Vetiak? Po, sa? Pyetja tjetër; ku do ta gjejmë? Një konsumator, mund të ketë dëshirë që të tymosë çdo ditë, disa herë në ditë, por ku do ta gjejë? Nëse nuk legalizohet tërësisht, ku do ta blejë një konsumator? Do të duhet të mbillet në masë, në mënyrë që kërkesa të plotësohet nga tregu i brendshëm.

2 Korrik 2022, 13:19 Nga Dosja.al
Nga ndërhyrja në Lazarat tek legalizmi i plotë i hashashit, Rama
Edi Rama

TIRANË- Ashtu siç u paralajmërua po ndodh! Kryeministri Edi Rama ka bërë gati projektligjin për kontrollin dhe kultifikimin e kanabisit dhe prodhimit të nënprodukteve të kësaj bime për qëllime mjekësore dhe industrial, duke i shtuar rrugën e artë vetes për të kaluar edhe kanabisin për përdorim vetiak. Lajmin e dha sot në një konferencë për gazetarët, kur sapo ishte kthyer nga Madridi dhe Samiti i NATO-s.

Mes rreshtave, pa u kuptuar shumë e lëshoi paralajmërimin... Vitin që vjen, nëntorin e 2023, në vend do të nisë mbjellja e kanabisit për përdorim vetiak. 

“Në Këshillimin e ardhshëm Kombëtar do t’i pyesim: “Doni të futet në Shqipëri të legalizohet dhe përdorimi rekreativ i kanabisit apo jo”? Do t’i pyesim. Pra për përdorimin personal apo do të vazhdojë të jetë një krim që dënohet dhe që çon fatkeqësisht shumë të rinj në burg. Do t’i pyesim. Nëse thonë “po” do bëjmë dhe atë, nëse do thonë “jo” nuk do e bëjmë. Sepse kemi një dilemë për këtë gjë. Po të më pyesni mua tani dhe po t’ju hap mendjen edhe zemrën do të shikoni që jam i dyzuar në këtë pikë. Edhe në diskutime që bëjmë të brendshme, ka “pro”, ka “kundër”. Prandaj është Këshillimi Kombëtar.”

Përveç faktit se kjo çështje do të diskutohet dhe mund të kapet nga çdo anë, e nisim nga baza, nga lënda e parë...

Një konsumues sa e ka përdorimin vetiak? Legjislacioni penal Shqiptar, nuk e ka të parashikuar specifikisht, sasinë e lëndës narkotike që duhet konsideruar si dozë për përdorim vetjak.

Kodi penal parashikon vetëm togëfjalëshin “përveç rastit të përdorimit vetjak dhe në doza të vogla”, ku në të dyja rastet dozë e vogël do të thotë, “sasi totale e vogël e gjetur”, dhe jo “sasi e ndarë në shumë doza të vogla”, dhe rasti i përdorimit vetjak, duhet detyrimisht të përckatohet nga një ekspert toksikologjik, i cili kryen vlerësimet përkatëse, pasi jo çdo përdorues i lëndëve narkotike, ka të njëjtin kapacitet absorbues fizik të lëndës narkotike.

Vetiak? Po, sa? Pyetja tjetër; ku do ta gjejmë? Një konsumator, mund të ketë dëshirë që të tymosë çdo ditë, disa herë në ditë, por ku do ta gjejë? Nëse nuk legalizohet tërësisht, ku do ta blejë një konsumator? Do të duhet të mbillet në masë, në mënyrë që kërkesa të plotësohet nga tregu i brendshëm.

Një tjetër pikë; Të gjithë të rinjtë që ndodhen pas hekurave të burgut, për një ‘teke hashash’, si do përfundojnë? Po të ‘fiksuarit’? Monitorimi i Qendrës “FOL” tregon një trend në rritje të përdorimit të hashashit në kryeqytet , por që për shkak të mbajtjes në doza të pakonsiderueshme, çështjet shpallen të pafilluara nga Prokuroria. Montorimi i Qendrës “FOL”, ndaj çështjeve të drogës tregon se veç të rinjve si përdorues dhe shpërndarës po shfaqen edhe të miturit e kategorisë së grupmoshës nga 14 deri në 18 vjeç. Me daljen e kanabisit sheshit, si do bëhet për këta? Të miturit që e pijnë kanabisin cepave të shkollës, do vazhdojnë ta tymosin? Po ata që duan të rehabilitohen ku do shkojnë?

Në Shqipëri mundësitë janë të kufizuara, dhe momentalisht qendrat e vetme që ofrojnë shërbim për varësitë janë: Shërbimi Toksikologjik në QSUT, qendra ‘Aksion Plus’, ‘Teen Challenge Albania’ dhe komuniteti ‘Papa Giovanni’. Dy të fundit janë qendra rehabilitimi, njëra në periferi të Tiranës dhe tjetra në Shkodër.

Vlen për t’u theksuar se një nga krenaritë e qeverisjes së Partisë Socialiste ishte hyrja në Lazarat në fillim të vitit 2014. Përplasja me grupin e zjarrit solli vdekjen e efektivit Ibrahim Basha, por më shumë se një dekadë më vonë duket sikur heroi i Policisë e dha jetën për një kauzë të kotë. Këshillimi Kombëtar si mjet për të zëvendësuar Referendumet dhe për të rrëzuar ligjet mund të përdoret edhe për këtë, por a ka një studim të mirëfilltë, sesi do ndodhë; ç’impakt do ketë në shoqëri? A mund ta bëjë Shqipëria atë që ka bërë Holanda? Për këtë duhet të kemi një shtet ligjor njësoj të fortë, zhvillim ekonomik të përafërt dhe demografi sociale të ngjashme.

Për sa kohë nuk plotësojmë asnjë kriter, projekti i Ramës është vetëm legalizim i trafikimit, pasi çdo vit thyen nga një rekord në raportet ndërkombëtare për trafikimin e lëndëve narkotike. Pasi ta bëjë të ligjshme, raportet nuk do të flasin dot për trafikim të paligjshëm. Njësoj si me amnistinë fiskale, që është legalizim i pastrimit të parave të pista, pasi "Moneyval" e ka nxjerrë Shqipërinë si vendim më problematik në Europë./Dosja.al

edi rama kultivimi i kanabisit ne shqiperi

Sondazh

Poll

Insights 1 Korrik 2022, 19:32 Fjola Graçi

Futeni Kryeministrin në "riedukim"

Edi Rama E quajti pyetje të pavend dhe të parespekt interesimin e gazetarit Klevin Muka se a e kishte shkelur vetë ministrja e tij, urdh&eum...

Insights 29 Qershor 2022, 09:44 k.m.

G7 dhe Ukraina – Perspektiva të paqarta

Foto ilustruese Kaq ishte takimi i nivelit të lartë në Elmau, suksesin e të cilit e pati marrë përsipër Gjermania. Megji...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave